Millainen onkaan Suomi vaalien jälkeen?
Kahtiajako
huolestuttaa
8317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
harrastaa/harrastavat selkeää kahtiajakoa näissä vaaleissa käyttää/käyttävät pääsloganinaan "Vastakkain asettelun aika on ohi" Oikein uskottavaa.
Rehellisyys maan perii
Talous on yhteinen, siksi perustyö, yrittäjyys ja johtajuus on saatava pyöreän pöydän ääreen. Esteenä on sak, vasemmistoliitto ja Tarja. Luonnostaan siitä syystä näissä vaaleissa on vastakkainasettelua. Mikäs sellainen ehdokas on, joka ei pidä itseään sopivampana?
Tottakai vastakkainasettelua on nyt nimenomaan toisella kierroksella, kun 2 enää vastakkain.
Tämä ei kyllä liity mitenkään siihen Saulin teemaan.
Tämä asettelu on luonnollista tässä tilanteessa.
Tuli valituksi kumpi tahansa niin vastakkainasettelun aika on ohi -sanoman mukaan vaalien jälkeen suomen tulisi olla entistä yhtenäisempi ajamaan suomen asiaa kaikkien suomalaisten eduksi (paremmin kuin tähän saakka).
kaikki muut paitsi SAK, Vasemmistoliitto ja Tarja Halonen (jolla > 50%:n kannatus). Siis ei mitään vastakkain asettelua vai? Suoraan sanoen: seliseli.
Jos on vastakkainasettelua jo luonnostaan ja sitä pitäisi jonkun tekaistun nimimerkki anttikantolan mielestä vielä lisätä, niin kysyn nyt, yksin kertaisesti ja selkeästi: Miksi Niinistön slogan on "Vastakkain asettelun aika on ohi" jos se kerran ei tarkoita yhtään mitään. Siis nyt selkeä yksinkertainen vastaus jos sellainen on. Ja kaikille kantolan anteille ihan vaan tiedoksi että - Rehellisyys maan perii.
Jos vastakkain asettelun ajan halutaan olevan aidon oikeasti ohi niin silloin on pyrittävä siihen että vastakkain asettelun aika olisi oikeasti ohi. Mutta kuten itsekin tuossa toteat että "Vastakkain asettelun aika on ohi" on vain yksi niistä Niinistön monista sloganeista joilla ei ole tarkoitustakaan vastata todellisuutta eikä niiden ole tarkoituskaan olla mitään poliittisia arvoja Niinistölle semminkinkään kuin Kokoomukselle, Kepusta en tiedä. Mutta tiedoksi myös Sinulle: Rehellisyys maan perii.
Eiköhän tarkoituksena ole poistaa työntekijöiden ja työnantajien väliltä se perinteinen vastakkainasettelu. Pitäisi puhaltaa yhteen hiileen, eikä taistella koko ajan maan sisällä, kun on ulkomaillakin tappelemista tarpeeksi markkinaosuuksissa.
uusliberaalinen talouspolitiikka tarkoittaa kaikessa lyhykäisyydessään sitä että markkinat sanelevat kaikki työehdot, tähän Niinistö jo viittasi pariviikkoa sitten Tampereella ollessaan yhdessä paneelissa Halosen kanssa, Niinstön sanoma oli suurinpiirtein se että töitä kyllä mutta palkka- eikä muista työehdoista ei välttämättä tarvitse välittää. Ja tätä politiikkaa osin Niinistö harjoitti ollessaan valtionvarainministerinä. Tietyissä asioissa työelämässä on päästy pitkälle, on yrityksiä joissa on oivallettu että yrityskulttuuri vaikuttaa yrityksen tulokseen, mutta valitettavan paljon on vielä öykkärimäisiä työnantajia jotka käyttävät nykyistä työllisyystilannetta härskisti hyväkseen piittaamatta työehtosopimuksista ja muista työelämän pelisäänöistä yhtään mitään, ja kas, missä elämöivät ne yritysjohtajat Niinstön puolesta joiden yritysten taseet on kunnossa ja yrityskulttuuri ja työehdot kunnossa ja jotka hoitavat yrityksiään niin etteivät jatkuvasti kitise yhteiskunnan suuntaan.
Jos Suomalainen ay-liike ajaa jäsenistönsä asiaa niin kenen asiaa ajaa Niinistö? Suomalainen järjestätynyt ay-liike ja työnantajat ovat neuvotelleet tuloksekkaasti jo yli 60-vuotta. Mutta kuten kirjoituksesikin osoittaa sekä Niinistöllä että hänen kannattajillaan on työelämän tuntemus äärimmäisen vähäistä.
Ja jos mitenkään lohduttaa, niin - rehellisyys maan perii.
Ainakin kahdet edelliset vaalit:
Halonen-Aho, Ahtisaari-Rehn.
2 vastakkain, kansa äänestää sopivamman, ja
toivuttuaan vaaleista kansa jatkaa taapertamista.