Bella 685 potkuri

Kellä on tietoa millä potkurilla Bella 685 koneena AQAD 31 toimii parhaiten, vetolaite 290 SP
Jos jolla kulla on tuommoinen kone niin onko pakoaukon säätö solenoidi käytössä, kone on tallissa ja dieselöinti menossa.
4865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

15x16L Vois olla aika hyvä

Äänestä

VOLVO toi moottoreihinsa vuonna 1988 tuon "pakokaasujarrun" vähentämään moottorien savuttamista. Samalla asennettiin myös hehkutulpat. Toimenpiteiden vaikutus oli vähäinen savutuksen vähenemiseen.
Tuon pakokaasujarrun solenoidi on ongelmallinen käytössä. Se jumitta herkästi, ja alussa kun ei systeemiin kuulunut sulaketta, koko käämi kärähti. Niissä järjestelmässä joissa oli sulake, se kärähti, mutta laite ei toiminut ennenkuin se oli purettu ja voideltu ja herkistetty.
VOLVO poistaa ko. systeemin vaihto-moottoreista järjestelmällisesti, tee sinäkin niin.
Minulla löystyi/irtosi läpän akselilla vipua paikoillaan pitävä ruuvi lomamatkalla. Aluksi vene ei ajoittain kulkenut kunnolla eikä ottanut kierroksia. Ihmettelin syytä, mutten löytänyt.
Sitten konetilaan rupesi tulemaan vettä ajon aikana. Tarkistaessani vuodon paikkaa havaitsin tuon ruuvin pudonneen ja tiivisteen pullahtaneen ulos, niin että pakosarjaan menevä poistuva jäähdytysvesi tunki konehuoneeseen.
Tulppasin reijän.
Tuo ruuvi kun oli löystynyt, vipu välillä veti läpän auki, välillä ei ja siksi meno hyytyi epäloogisesti ajoittain.
Eli koko laitetta saa rassata ja huoltaa suhteettomasti eikä se tuo mitään lisäarvoa, päinvastoin aiheuttaa hankalia ongelmia.

Äänestä
  • alko ihan huvittaan kun kuulosti niin tutulta...
    pois vaan koko kapine. aivan turha ja harmia vaan

    Äänestä

  • simpp kirjoitti:

    alko ihan huvittaan kun kuulosti niin tutulta...
    pois vaan koko kapine. aivan turha ja harmia vaan

    Tämä pakokaasujuttu selevä!! Kiitokset
    Entäs se potkurin koko?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timppa kirjoitti:

Kellä on tietoa millä potkurilla Bella 685 koneena AQAD 31 toimii parhaiten, vetolaite 290 SP
Jos jolla kulla on tuommoinen kone niin onko pakoaukon säätö solenoidi käytössä, kone on tallissa ja dieselöinti menossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu