Allergia gerbiileistä?

tyttönen00

hei jos on allerginen gerbiileille tai muille elukoille, niin millaiset oireet ovat? lääkäri epäili allergiaa, kävin kyllä poskiontelokuvissa, jos olisi vaikka tulehdus eikä allergia.

3

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Allerginen nainen

      Olen allerginen kissoille ja koirille, enkä tosiaan siedä mitään muitakaan karvaisia otuksia lähipiirissä, elukoista tulee oireita...
      Silmät kutisevat ja vuotavat vettä, nenä kutisee, nenän limakalvot turpoavat, kurkussa saattaa myös kutista, aivastuttaa, nenä on tukossa, yskittää ja ahdistaa hengitettäessä eläinpölyä.

      Hoida allergiasi kuntoon ettei muutu astmaksi. Joskus voi olla parasta luopua lemmikeistä ja asettaa terveys ykköseksi.

    • Gerbiilit sai jäädä

      Meillä tuli meille vanhemmille allergiaa tyttäremme gerbiileistä heti. Nuhaa, silmäoireita ja sen sellaista.

      Soitin eläinkauppaan ja kysyin, ottavatko he gerbiilit takaisin kun tuli allergiaa. Sieltä neuvottiin seuraavaa; vaihdamme purut haapahakkeeseen ja kissanhiekkaan ( eli laitamme molempia alusiksi ja purut roskikseen) ja vaihdamme aluset kaksi kertaa viikossa.

      Noudatimme neuvoa ja niin hävisivät allergiaoireet. Selittyy sillä, että usein itse gerbiilit eivät allergisoi vaan niiden virtsasta ilmaan haihtuva ammoniakki. Noita puruja käytettäessä ammoniakkia leijuu kaiken aikaa ilmassa ja aiheuttaa juuri nenä-silmä-hengitysoireita.

      Olemme siis niin allerginen perhe, että allergiaa tulee jo ihmisistä, joiden vaatteissa eläinkarvoja on. Ja meillä on ollut nuo gerbiilit jo yli vuoden (allergia tuli heti parissa päivässä tuolloin). Emme kyllä itse koske niihin, eli tytär, joka ei ole millekään allerginen, hoitaa ne itse.

    • gerbiilien omistaja

      Olen tiedettävästi allerginen koiralle, kissalle, marsulle, heinille, siitepölyille yms. joista tulee nuhaa, kutinaa, huono olo. Mutta gerbiileitä voin pitää ilman allergiaoireita :) Käytän mörttiröpö nimistä purua, joka on juuri tuota haapaa. Käytin ennen kissanhiekkaa häkissä alusena, kuten joku mainitsi käyttäneensä, mutta sekin oli hyvin allergisoivaa vaikka kokeilin eri merkkejä ja eri koostumuksia. Sitten löysinkin tuon mörttiröpön :) Kysy lemmikkikaupasta sitä! Se on vähän kalliimpaa, mutta mielestäni pieni hinta kun voi pitää jotain eläimiä lähellään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe