viinikauppa.com

Siis ihan nyt vaan kyselen että tuleeko hintoihin jotain tulli/veromaksuja rahtimaksujen lisäksi? En kaipaa mitään moraalisia luentoja! Maksan muutenkin niin paljon veroja, että teen niin paljon "pimeänä" kun kerkiän..
104408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei tule jos et asiaa ilmoita veottajalle, ja verothan noista on jo maksettu Saksaan ei niistä silloin pidäkkään enää veroja mielestäni maksaa

t. kokemusta 6 tilauksesta ei ongelmia

Äänestä

Viinikaupalta tuli oheinen mielenkiintoinen uutinen:

EU:N KANTA TÄSMENTYY ALKOHOLIN TILAAMISEEN INTERNETIN VÄLITYKSELLÄ.

Haluamme tällä viestillä tuoda asiakkaidemme tietoon EU:n julkisasiamiehen kannan siihen tuleeko internetin kautta omaan käyttöön hankituista alkoholijuomista maksaa valmisteveroa tilaajan kotimaassa.

Hoge Raad der Nederlanden (Hollantilainen tuomioistuin) pyysi 7.1.2005 Euroopan yhteisöjen tuomioistuimelta ennakkoratkaisua asiassa Staatssecretaris van Financiën vastaan B. F. Joustra seuraavan kysymykseen:

1. Onko neuvoston direktiivin 92/12/ETY1 8 artiklaa tulkittava siten, että valmisteveroa ei kanneta muuten kuin siinä jäsenvaltiossa, josta tuotteet hankitaan, jos yksityishenkilö ostaa tietystä jäsenvaltiosta henkilökohtaisesti ja omaan käyttöönsä valmisteveron alaisia tuotteita ja kuljetuttaa ne kuljetusyrityksellä toiseen jäsenvaltioon?

Julkisasiamies teki asiassa ratkaisuehdotuksen 1. päivänä joulukuuta 2005 – ohessa lainattuna oleellisimmat kohdat hänen perustellusta lausunnostaan:

61. Säännös ei kuitenkaan olisi mielestäni olennainen, vaikka se kattaisikin tällaiset tavarat, kuten komissio ehdottaa direktiiviä koskevassa muutoksessaan. Yksityishenkilöiden omiin tarpeisiinsa hankkimat ja jonkun muun heidän puolestaan kuljettamat tavarat jäävät määritelmänsä mukaan 7, 9 ja 10 artiklan soveltamisalan ulkopuolelle, ja niihin siten sovelletaan 6 artiklan yleistä sääntöä, jonka mukaan valmisteverosaatava syntyy vain siinä jäsenvaltiossa, jossa tuote on ensimmäisen kerran luovutettu kulutukseen.

62. Tällainen päätelmä ei edellytä erityisen suppeaa eikä erityisen laajaa tulkintaa kyseessä olevista ilmauksista. Tarvitsee vain todeta, että (i) yksityishenkilön omiin tarpeisiin hankitut tavarat ja kaupallisiin tarkoituksiin hallussa pidetyt tavarat ovat toisensa pois sulkevia käsitteitä ja että (ii) jos kyseinen yksityishenkilö järjestää ostamiensa tavaroiden toimituksen kotiinsa, myyjä tai joku muu tämän puolesta ei kuljeta niitä.

74. Toisaalta tällainen tulkinta tuntuu tarpeettomalta. Kuten olen selvittänyt edellä, tavarat, joita ei pidetä hallussa kaupallisiin tarkoituksiin (eikä niitä voidakaan pitää, jos ne on tarkoitettu yksityishenkilön omiin tarpeisiin) ja joita myyjä tai joku muu tämän puolesta ei kuljeta, ovat direktiivin 92/12 6 artiklan mukaisesti valmisteveron alaisia vain siinä jäsenvaltiossa, jossa ne ensimmäisen kerran luovutetaan kulutukseen; tämä olisi ollut asianlaita myös sovellettaessa 8 artiklaa.

75. Olen siten sitä mieltä, ettei 8 artiklaa sovelleta Hoge Raadin ensimmäisessä kysymyksessä tarkoitetuissa olosuhteissa; koska myöskään 7, 9 ja 10 artiklaa ei sovelleta, 6 artiklasta seuraa kuitenkin, että valmistevero voidaan kantaa vain siinä jäsenvaltiossa, josta tuotteet hankitaan.

Ratkaisuehdotus

96. Edellä esitetyn perusteella olen sitä mieltä, että yhteisöjen tuomioistuimen on vastattava Hoge Raadin esittämiin kysymyksiin seuraavasti:

Kun yksityishenkilö hankkii valmisteveron alaisia tavaroita ja maksaa niistä valmisteveron yhdessä jäsenvaltiossa sekä järjestää henkilökohtaisesti niiden kuljetuksen toiseen jäsenvaltioon omiin tarpeisiinsa muttei itse kuljeta niitä, tällainen tilanne ei kuulu direktiivin 92/12/ETY 7, 8, 9 tai 10 artiklan soveltamisalaan, jolloin valmisteverosaatava syntyy saman direktiivin 6 artiklan nojalla vain ensimmäisessä jäsenvaltiossa.

Tämä julkisasiamiehen tekemä ratkaisuehdotus tulee johtamaan EU-tuomioistuimen ratkaisuun noin 4-5 kuukauden kuluessa, jonka jälkeen siitä muodostuu pakottava sääntö myös Suomen osalta – tämä merkitisi suotuisassa tapauksessa sitä, että EU:n sisällä ei internetin kautta tilatuista juomista enää joutuisi maksamaan valmisteveroa kuin ainoistaan siihen maahan, josta tavarat on tilattu – eli Viinikaupan asiakkaiden tapauksessa Saksaan.

Kuten julkisasiamiehen lausunnosta ilmenee kaksi asiaa on oleellista:

1. Tilaaja tilaa tuotteet omaan henkilökohtaiseen kulutukseensa – ei kaupalliseen käyttöön.
2. Tilaaja tilaa kuljetuksen muulta kuin myyjältä – Viinikaupan tapauksessa asiakashan itse valitsee kuljetuspalveluiden tarjoajan tai noutaa itse tuotteet myyjän varastosta.

Odotamme mielenkiinnolla miten tarkkaan EU-tuomioistuin aikoo noudattaa julkisasiamiehen ratkaisuehdotusta – yleensä näin tapahtuu kuten mm. kuuluisassa Siilinin tapauksessa, joka mursi Suomen noudattaman autoveropolitiikan.

Äänestä
  • tuohan on julkisasiamiehen kanta, EY-tuomioistuin ei ole vielä lausunut mitään.

    Äänestä

ei tule kukaan veroja jälkikäteen kyselemään jos et ilmoittele mihinkään

Äänestä

Eipä kannata tilailla,näiden poikien tavarat happanee helsingin tullissa.pari viikkoa sitten veivät (03.05.2006)kaikkien juomat.

Äänestä


  • tullimiehet lukee kirjoitti:

    No ne tullimiehet lukee mielellään tätä palstaa...

    ;-)

    kai niillä tullin miehillä on muutakin tekemistä kuin roikkua näillä sivuilla, ja kai ne sen tietää että tavaraa tulee päivittäin

    Äänestä

  • juuri tilannut kirjoitti:

    kai niillä tullin miehillä on muutakin tekemistä kuin roikkua näillä sivuilla, ja kai ne sen tietää että tavaraa tulee päivittäin

    Osta Viinikaupasta äläkä suomen verorosvoilta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


?????? kirjoitti:

Siis ihan nyt vaan kyselen että tuleeko hintoihin jotain tulli/veromaksuja rahtimaksujen lisäksi? En kaipaa mitään moraalisia luentoja! Maksan muutenkin niin paljon veroja, että teen niin paljon "pimeänä" kun kerkiän..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu