Nyt se alkaa niininen-halosto.
Kukkien taisto ruiskukka-ruusu.Porvarit-työläistet. Nato-ei vielä. Kyllä lähtee äänestää...............
Kukkien taisto ruiskukka-ruusu.Porvarit-työläistet. Nato-ei vielä. Kyllä lähtee äänestää...............
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En jaksa enää agiteerata asiata mutta ilman mitään kompia tätä mieltä olen:
Halonen on vähän ärsyttävä ihmisenä ja ehkä joltain arvoiltaankin mutta lähtöisin työväenluokkaisesta kodista,köyhistä oloista.
Ei ehkä omaa tietynlaista arvovaltaa ja auktoriteettia eikä rikkaita ja vaikutusvaltaisia tukijoita.
Ei selkeää kantaa tiettyihin ulkopoliittisiin asioihin.
Kuitenkin on rehellisesti juuri oma itsensä ja kantaa huolta myös heikommassa asemassa olevista ja jopa vähemmistöistä.
Ei valitettavasti tämän päivän kovassa maailmassa saa valtionpäämies tukea kuin muutamilta pienempien ja syrjässä (Suomesta katsoen olevista maista)
Ei ole aivan selkeästi asettunut puolustamaan suoraan SAK:laista työväkeä ehkä koska haluaa myös olla koko "kansan" presidentti eikä antaa kuvaa SAK:n kellokkaana.
Mikäli nyt tekisi niin veisi se häneltä jopa ääniä vai toisiko lisää siinäpä kysymys.
Niinistö: Tyylikäs ja taloustietävä,selkeäsanainen ja suhteellisesti niin rehellinen porvari kuin porvari voi olla . Eli ilmoittanut jo selkeästi kantansa moniin asioihin.
Valitettavasti ilmaissut halunsa toimia myös kansakunnan unilukkarina nykyisessä globaalissa tilanteessa.
Koska arvot ja kannattajat tiedämme niin sanoma tulee olemaan tämä:
Työmarkkinat joustavimmiksi l. yrityksille mahdollisuus irtisanoa (tietysti myös työllistääkin ) ihmisiä nopeasti mikäli aihetta.
Samoin "jähmeät" ammattiliitot vaatimuksineen "kuriin" ihmisten työllistämisen tieltä l.niiden valtaa ja oikeuksia ja rahavirtoja rajoitettava.
Palkkojen joustettava tarvittaessa (Tiedätte kyllä mihin suuntaan jousto tapahtuisi)
Minimipalkkalakiin muutoksia vaikkapa verotuksellisesti.
Tuloloukkujen purkaminen eli ihmiset töihin millä palkalla ja mihin hommiin tahansa muuten ei toimeentuloa tipu.
Verotuksen uudistaminen niin että sosiaalituet ohjattaisiin yritystoiminnan tukemiseen pk yrityksille.
Paikallinen sopiminen vapaaksi eli yrittäjä voisi määrätä työehdot ;ajat ja palkat haluamikseen jollei käy niin-ulos.
Vuoratyövoiman käyttö ja pätkätyöt joita Niinistö on jo julkisesti ilmoittanut tukevansa eli tulevaisuudessa työnantajan nimi olisi ehkä meilläkin Eila Kaisla ?
Kuka yrittäjä palkkaisi enää vakituista henkilökuntaa?
Tietysti ei Niinistöllä olisi presidenttinä oikeuksia tehdä noita muutoksia mutta koska arvovalta varmasti eri luokkaa kuin Halosella niin hänen sanomaansa kuunneltaisiin.
TA mielinen media varmasti pitäisi huolta että näitä asioita painettaisiin eteenpäin kunnes eduskunta "kansan " paineen edessä varmasti toteuttaisi näistä joitain.
Etenkin jos Niinistövetoisesti vielä saataisiin porvarihallitus joka sekin näyttää tulevaisuudessa valitettavan todennäköiseltä.
Kun on seuraava työehtosopimus auki tulee siis vastassa olemaan TA,EK,hallitus,presidentti ja kansan sekä oikeistomedian näille antama tuki.
Tosin on asioita pielessä enkä sano että edes kaikki oikeiston ajamat asia ovat vääriä,päinvastoin!
Kuitenkin heillä ei ole niiden vaikutuksista tavalliseen ihmiseen ja erityisesti työläiseen kovinkaan hyvää tietoa.
Kaipa siellä on luulo että ihminen on onnellinen kun saa puskea vaan työtä ja jonkinlaisen ravinnon ja katon pään päälle,onhan noita halpakauppaketjuja joista voi ostaa jotain,köyhempikin
Näissä oloissa tulen presidentiksi äänestämään Halosta !
(Vaikka olen varma että tappio tulee )
Saa nähdä milloin alkaa viimeinen taisto vai kuristetaanko työväki hiljaa kuoliaaksi kuten nyt näyttää tapahtuvan
kymmenes osa köyhistä köyhtynyt entisestään ja kymmenes osa rikkaista rikastunut entisestään, tuloerot kuusikymmentä luvun luokkaa. Mieti minne päin ollaan menossa, kenellä on järkevät mielipiteet asiasta kuin asiasta.
Kahdesta pahasta minäkin valitsen sen vähemmän pahan eli Halosen. Perkele se työ mikään itseisarvo ole. Kyllä palkallaan täytyy elää. Niinistön visio on vapaa pelikenttä rikkaille, jossa heidän elintasollaan ja tuloillaan ei ole äärtä eikä laitaa. Niinistön sanoma: Hajoaa työhösi nuija, kun et aikanasi opiskellut hyvää ammattia. Oikeiston mielestä ihmisen pitää kärsiä koko loppu elämä sen vuoksi kun ei omaa yrittäjän lahjoja tai opiskellut aikanaan pitkälle. Halosellekkin voisin haistattaa vitut mutta äänetän häntä kuitenkin
On se kumma kun ei nähdä metsää puilta, kunhan on demari. Nyt ollaan sentään valisemassa valtion päämiestä. Ollaan valitsemassa suomelle arvojohtajaa. Viisas ihminen osaa kuunnella, eikä puhua koko ajan päälle ja lässytä jonninjoutavaa.
Osaahan ne demarit muutenkin, niinkuin tuo Liikanenkin. Sauli Pressaksi, siinä suoraselkäinen suomalainen viisas mies.
Tavja on maatalouden ystävä. Ohessa erään farmarinäyttelyn ohjelma:
-9.00 portit avataan
-10.00 siat saapuvat
-11.00 naudat saapuvat
-12.00 Tasavallan Presidentti saapuu
-13.00 yhteinen lounas