W98SE käynnistyvien ohjelmien käynnistysjärjestys

Peko

Olen aprikoinut otsikossa mainittua asiaa, voiko järjestystä jotenkin muuttaa? Esim. ZoneAlarm käynnistyy viimeisenä. Eikö olisi turvallisuuden kannalta parempi jos palomuuri käynnistyisi ensimmäisenä?

8

1153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellä valikko

      En nyt muista missä siellä, mutta pitäisi olla valikoiva käynnistys. Jos ei muu auta niin ms dos-tilassa voit käsitellä boot.ini tiedostoa. Jotain siihen suuntaan, en kyllä tosiaan enään muista... Mutta tutkiskelemalla itse kyllä äkkiä huomaat mitä muuttaa.

      • siis

        Laita ensin >suorita< ja siihen kirjoita msconfig


      • Peko

        Ei löydu koko boot.ini tiedostoa, näytä kaikki tiedostot on päällä.


      • tilaan
        Peko kirjoitti:

        Ei löydu koko boot.ini tiedostoa, näytä kaikki tiedostot on päällä.

        Siellä kirjoita dir/ah/w/P Näet kaikki tiedostot ja paussi tulee kun ruutu täynnä. Bat-tiedostoja kannattaa tarkkailla... system.bat ja config.bat sieltä voit tehdä koneellesi ihan mitä haluat.


      • vielä vinkkejä
        tilaan kirjoitti:

        Siellä kirjoita dir/ah/w/P Näet kaikki tiedostot ja paussi tulee kun ruutu täynnä. Bat-tiedostoja kannattaa tarkkailla... system.bat ja config.bat sieltä voit tehdä koneellesi ihan mitä haluat.

        Myös *.sys tiedostoja voi muuttaa


    • täällä?

      Ohjelmat/Apuohjelmat/Järjestelmätyökalut/Järjestelmätiedot/Työkalut/Järjestelmän kokoonpanosovellus/System.ini ! Kai sinä tiedät mitä oot tekemässä? Ei kai sillä oo väliä vaikka ZA käynnistyy viimeisenä? Ota nettipiuha irti siihen saakka, että ZA ehtii käynnistyä.

    • voisi onnistua

      Tuolta löytyy jotain ilmaisia:

      http://www.snapfiles.com/freeware/system/fwstartup_r.html

      En uskalla suositella sen enempää, kun ei ole omakohtaista kokemusta. Sopivalla ohjelmalla voinee kuitenkin säätää ohjelmien käynnistysjärjestystä, ja asettaa käynnistymiselle viiveitä (jotta ohjelma ehtii käynnistyä loppuun asti ennen kuin seuraava ohjelma käynnistetään). Toimiiko lopputulos kunnolla, sitä en tiedä. Joka tapauksessa järjestys ei voi olla täysin mielivaltainen, sillä prosessit voivat olla toisilleen alisteisia (tyyliin "prosessi A täytyy olla käynnissä ennen kuin prosessi B voidaan käynnistää"). Pitää tietää mitä tekee.

      ZoneAlarm käynnistyy kuitenkin kahdessa osassa: vsmon ja zlclient. Vsmon käynnistetään palveluna, eli melko varhaisessa vaiheessa Windowsin käynnistystä. Zlclient (se alapalkissa näkyvä osa) taas käynnistetään tavallisena prosessina, eli myöhemmin ja yhdessä monien muiden ohjelmien kanssa. Osa ZoneAlarmia on siis käynnissä jo siinä vaiheessa, kun Windows rouskuttaa itseään pystyyn. Toivoa sopii, että tämä riittää suojaamaan konetta sen aikaa, että loputkin ZoneAlarmista ehtii käynnistyä.

      Olen joskus miettinyt samaa mitä kysyit, ja tulin siihen tulokseen, että enpä taida lähteä systeemiä sorkkimaan. Jospa nämä asiat on Zonelabsilla otettu huomioon.

      • Peko

        asiat ennalleen,varmaankin ohjelmat käynnistyy asennusjärjestyksessä. Pitäisi suorittaa käyttiksen puhdas asennus ja sitten Zone ensimmäisenä ennen muita ohjelmia. Kiitos vastanneille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      150
      3321
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2257
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2217
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      76
      1900
    5. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      25
      1859
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      13
      1838
    7. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1743
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      30
      1698
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      18
      1462
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      5
      1246
    Aihe