Tarjan puolustaa maata sympatialla. No huh.

Toivottavasti emme todellakaan joudu kriisiin, jos tuollainen pääsee uudelleen armeijan ylipäällikköksi.
4157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ote maikkarin sivuilta:

Suomi jo mukana
Niinistön mukaan Suomi on jo niin pitkällä mukana kaikessa EU:n ja Naton yhteistoiminnassa, että nyt puuttuu vain viimekäden turva.

- Ja nyt Tarja Halonen kuvaa, että se tulee yhteensopivuudella. Ei se tule, kuule, Niinistö opasti.

Halonen selvitti, että Nato-yhteensopivuutta tarvitaan sen vuoksi, että EU on se arvoyhteisö, johon kuulumme. Euroopan unionilla ei ole omia joukkoja ja unionimaiden joukkojen koulutus tapahtuu Naton piirissä.

Halonen sanoi uskovansa, että Suomi saisi varmasti tarvittaessa sympatiaa maailmalta ja EU:n sisältä.

- Sympatiaa varmasti saataisiin, sitä saatiin talvisodankin alla paljon, Niinistö heitti.

Äänestä

Armeija joka on tällä hetkellä erinomaisessa kunnossa torjumaan minkä hyvänsä näköpiirissä olevan uhkakuvan.Tässä ilmenee pahimillaan nyky lässyjen asenne,jos eitehdä niinkuin minä sanon ei tehdä mitään.Kaikki pitäisi olla kirjoitettuna otsaan jotta tajutaan.Uhkakuvien konkretisoituminen on eri asia kuin se,että halutaanko vähiä resursseja käyttää johonkin,jota ei ole olemassakaan.

Äänestä
  • armeijakin kun ylipäällikkö kielsi siltä jo miinatkin sen takia että sotatilanteessa joku ulkomaalainen vois loukkaantua niihin.

    Äänestä

  • menee kirjoitti:

    armeijakin kun ylipäällikkö kielsi siltä jo miinatkin sen takia että sotatilanteessa joku ulkomaalainen vois loukkaantua niihin.

    Jos ihan tosissaan Halonen puhuu sympatiasta niin
    hän on kyllä tosiaan ulkona tilanteesta:

    Sen kertoo jo tämä artikkeli:
    http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,4:12:0:0,4:12:1:1:2005-02-13,4:283364,1:0:0:0:0:

    Sellainen armeija joka on täynnä satoja tuhansia maailmansodan aikaisia tankkeja ampuu ohi
    tulee paljon kalliimmaksi ja turvattomammaksi kuin pieni joka osuu ja käyttää huipputeknologiaa ja ottaa vastuuta koko Euroopassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työtätekevä kirjoitti:

Toivottavasti emme todellakaan joudu kriisiin, jos tuollainen pääsee uudelleen armeijan ylipäällikköksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu