Nii että millä sais lisää tehoa 5hv johnssoniin.
lisää potkua
jonsson
8946
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ei sellaista konetta kannata trimmata. Isompia saa kaupasta.
Kaasari osiksi,isompaa suutinta kehiin ja sitten vaan lohkon kimppuun. Viila ja porakoneeseen (porkkanaa) kiinni,imu ja pakoaukkoa isommaksi. pakokaasulle suoraa ulostuloa. Kyllä se siitä kulkemaan alkaa.
Jos noihin koneisiin saisi lisää hevosia helposti,kukaan ei ostaisi kuin sen pienimmän ja virittäisi itse.
Ei vaan ihan helposti onnistu.
katoppa kun kauppa ei käy jos sinä vaan virität konetta vastaamaan tarpeitasi.Älä välitä moisista jobbareista.
alottaa siitä,että suurentaa kaasaria ja suutinta.Pakokanavakin olisi hyvä olla suurempi heti lohkon jälkeen.Kanavien suurentamisessa kannattaa olla varovainen,ettei renkaan pää satu reiän kohtaan.Jos kaikki tekee niin potkuriin lisää nousua pari tuumaa ja ei kannata heti hikeentyä,jos ei käy tyhjäkäyntiä kunnolla.
kuinka monta milliä sitä pakokanavaa uskaltaa avartaa monta milliä sivuille ja monta ylös? Luulis et tost sais kummiskin aika paljon tehoa kun on 2 pyttynen. Mistä niit suuttimia saa ja minkä kokost?Sitten onko tos mitää kuristinta pakoputkessa
Pakokanavia,loppuu vääntö. Ainoastaan sivulle päin.
Samoin imukanavia vain sivulle,muuten kulutus nousee jyrkästi,ja kaasuttimeen pöksähtely.
Evareillahan on muistaakseni ollu 5-8hv,sama kone jollain vuosimallilla. Hanki siis 8hv moottorin kaasari.
Se voisi olla ensimmäinen viritys ja sitten vasta muita kohtia.
Nojoo, siis kaksitahtimoottorin virityksessä todella kannattaa kiinnittää huomiota pakopuolen hengitykseen. Tehoputken käyttö mahdollistaa 200 - 400 hv litratehot.
just joo:P