xml-tiedosto sivuille

Olis kiva tietää

Miten noi niinku käytännössä tehdään, et jos haluan lukea xml-tiedoston tavalliselle (x)html-sivulle. xml-tiedostothan ovat hyviä säilöjä mutta jollain scriptillähän ne pitää sivuille saada tarvittaessa.

Otetaan nyt esimerkkinä vaikka Mikrobitistä copypastattu puhelinluettelo jonka haluaisin vaikka taulukoksi sivuille, tai sitten div ja span elementeiksi luokkineen. Mites se tehdään? Palvelimella tietenkin ettei tule mitään selainriippuvuuksia.



Sulo Surffaaja
(09) 123 4567
[email protected]


Taavi Tavallinen
Kotikuja 3 A 3

3

2897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasenjalkainen

      Jos on esimerkiksi PHP käytettävissä, niin tuohon on ainakin kaksi vaihtoehtoa:

      A) XSL-tyylitiedostolla konvertointi. 'sivu.php' syöttää XML-tiedoston XSL-tyylitiedoston läpi ja palauttaa tuloksena saadun XHTML-sivun käyttäjälle.

      http://www.php.net/manual/en/ref.xsl.php

      B) 'sivu.php' lukee XML-datan manuaalisesti ja tulostaa XHTML-sivun käyttäjälle. SimpleXML on varmaan helpoin tapa käydä dokkari läpi, jos on vain käytettävissä.

      http://www.php.net/manual/en/ref.simplexml.php

    • salzburger

      Ei XSLT:en käyttöön (xsl-tiedostot) välttämättä mitään PHP:tä tms. tarvita. Ainakin selaimet IE6, Firefox 1.5, Opera 9.0 ja uusimmat Safarit osaavat XSLT-muunnokset asiakaspuolella.

      Monimutkaisemmissa tapauksissa serviripuolen jutuista voisi olla hyötyä, mutta hyvin on ilmankin pärjätty.

    • xml-jotain

      Minuakin kiinnostaa, onko olemassa joku yleinen tekniikka, jolla saisi pari sataa rivisisen xml-tiedoston gridiin niin, että tietoja voisi lajitella sarakkeen mukaan?
      Mitään sql-php-juttuja ei siis tarvitsisi käytttää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2561
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      88
      1496
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe