Niinistö otti lukua

Katselin tuossa vaalitenttiä suurella mielenkiinnolla. Koska olen ollut valintani suhteen ns. keinulaudalla, tv-keskustelua oli helpotus seurata.
Istuva presidentti otti selkeän niskalenkin ex-ministeri Niinistöstä, jolle ei selvästikään sovi kansanmiellyttäjän rooli. Niinistön puhe oli roolimaista vuorosanojen latelua etäisellä otteella. Halonen oli omine puutteineenkin uskottavampi ja vakuuttavampi kuin roolistaan epävarma Sauli Niinistö. Heräsi kysymys, miten Niinistö olisi presidentin tehtävässäkään kotonaan?

Taitaa olla vaalitaistelu ohi.
141009
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tällä mielipiteelläsi.
Suurin osa katsoi asian aivan toisin.

Onko sinun mielestä voiton ottamista keskustelussa se, jos puhuu päälle, ja kun puhuu, ei vastaa kysymykseen???

Äänestä

vain ratkaisusi,
kannatatko Sosialistia,
vai Vapaan markkinatalouden kannattajaa,
HELPPOA...

Äänestä

suustani.

Äänestä

ei siellä paljoa toivoa ole mutta hautausmaalla on tilaa kaltaisillesi, dementikoille.
Ikuisuus kutsuu sinua.

Äänestä

Ollaan varmaan katsottu eri ohjelmia.

Sauli Niinistö - Jotta seuraavat kuusi vuotta eivät menisi hukkaan

Äänestä

Päinvastoin

Äänestä
  • Niinistö loitava, tiesi mistä puhui- Halonen pettymys myös varmaan faneilleen.

    Äänestä

Yritin avata asiallista keskustelua, mutta täällä toivotettiin jo menoa hautausmaalle.

Ymmärtääkseni vastakkainasettelun ajan piti olla ohi?

Ai niin, en ole minkään puolueen jäsen - markkinatalouden kannattaja tosin.

Äänestä

Halonen ei ole ollut ilmeisesti koskaan "kotonaan" presidenttinä. Ainoa syy miksi hän yleensä pyrkii toiselle kaudelle on YK:n huippuviran sulkeutuminen nenän edestä. Kyllä sen näkee, että ei Halonen tosissaan oikeen välittäisi enää koko touhusta.

Saulilla sen sijaan on asenneta ja konkreettisia näkemyksiä.

Äänestä
  • Tänään oli jotakin.. hakusessa.. ei saa liikaa jankuttaa ..
    Ei kyllä Tarjakaan loistanut, mutta kun saa puheenvuoron, niin alkaa latelee kuin nauhalta ulkoa oppimiaan Fraaseja.. vaikuttaa uskottavalta..

    Äänestä

Niinistö voitti äskeisen vaaliväittelyn 100-0. Halonen jatkoi naivia "kaikille kaikkea hyvää" linjaansa ilman mitään teräviä ajatuksia. Kun Niinistö pakotti keskustelemaan oikeista asioista, Halosen ajatus oli katki ja satunnaislässytysgenraattori alkoi jauhamaan. Ei ole epäselvää, kumpi heistä olisi parempi keulakuva Suomelle.

Äänestä

Kiinnititkö yhtään huomiota ehdokas Halosen ilmeisiin? Niistä näkyi hyvin selkeästi ärtymyksen merkkejä taas kerran.

Ei Suomen puolustuspolitiikka voi oikeasti perustua siihen, että jos joku tänne hyökkää, niin muut tulevat auttamaan. On kovin naiivia uskoa näin. Herätkää jo nykypäivään vähitellen. Itse edustan työväkeä ja ehdottomasti äänestän ehdokas Niinistöä.

Äänestä

Kyllä oli Halonen pelottavan naivi puolustuspoliittisissa lausunnoissaan. Ei ole tullut historiaa luettua. Talvisodassa kyllä tuli sympatiaa, muttei auttajia. Jokainen maa keskittyi omaan puolustukseensa ja, niinpä niin, niiden puolustamiseen, kenen kanssa olivat liittoutuneet...Ja kyllä siihenkin aikaan yritettiin kovasti "yhdessä sopia asioita". Tämä Halosen NATO-optio puhe on uskomattoman lapsellista ollakseen armeijan ylipäälliikkö. Huh huh!

Äänestä

Halosen ikä ja väsyneisyys tulevat selvästi esille, aika armottomastikin tuollaisessa vaalitentissä. Ei ole voimaa enää. Niinistö on hyvissä voimissa ja ajatus kulkee. Tulee ihan sääli, että vieläkö näitä keskusteluja on paljonkin ja miksi niin paljon. Ehkä Halonen sitten pääsee loistamaan Uutisvuodossa... Siellähän se tietysti totuudenmukaisesti punnitaan, kumpi olisi parempi Suomen etuja puolustamaan kansainvälisillä kentillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka Peitsi kirjoitti:

Katselin tuossa vaalitenttiä suurella mielenkiinnolla. Koska olen ollut valintani suhteen ns. keinulaudalla, tv-keskustelua oli helpotus seurata.
Istuva presidentti otti selkeän niskalenkin ex-ministeri Niinistöstä, jolle ei selvästikään sovi kansanmiellyttäjän rooli. Niinistön puhe oli roolimaista vuorosanojen latelua etäisellä otteella. Halonen oli omine puutteineenkin uskottavampi ja vakuuttavampi kuin roolistaan epävarma Sauli Niinistö. Heräsi kysymys, miten Niinistö olisi presidentin tehtävässäkään kotonaan?

Taitaa olla vaalitaistelu ohi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu