Miten viilentää vettä?

keskuslämmitys

Ongelma on yksinkertaisuudessaan seuraavan lainen: Asumme kerrostalossa ja näin ollen huoneiston lämpötilat on termostaattisesti säädetty määrätylle tasolle (ja se on 22-astetta). Nyt ongelmaksi tuli ison akvan kanssa se, että ilman lämppäriäkin veden lämpötila huitelehtii 26-asteen hujakoilla. Valaisimena on kahden putken neonvalaisin eli ei sekään luulisi paljoa lämmittävän. Akvassa kun on enempi noita viileämmän veden kaloja kuten kardinaalikalaa, neonia jne... Pitäisi siis keksiä keino jolla veden lämpötilan saisi pysymään maksimissaan 24-asteisena.

2

464

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on paljon

      Tuulettimia on paljon käytetty tuohon tarkoitukseen.Eli siis esim. tietokoneen tuuletin puhaltamaan/imemään ilmaa kansilasien välistä tai valaisinkannen välistä.Muuntaja mallinen on sähköturvallinen,ainoa vaan että pitää hieman nähdä vaivaa.Valmiita ratkaisuja ei ole ainakaan halvalla.Pelkkä tuuletin pitäisi olla riittävän tehokas kylmäkoneitakin on saatavilla mutta pitää tilata erikseen ja ei tosiaan ole halpaa.
      Aqua-webissä on ollut paljon puhetta aiheesta.

    • ville-j

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1018
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      981
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      582
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      553
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      526
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      501
    16. 50
      490
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe