Iltalehtipresidentti tulossa

Mielipidepunkki

Halosen hupenevat kannatusluvut ja Niinistön noste kertovat omalla tavallaan siitä miten läpinäkymätön yhteiskuntamme on ja miten ihmisten mielipiteet perustuvat pintavaikutelmiin, jotka ovat epävakaita ja nopeasti määrätietoisella mielipidemanipulaatiolla muutettavissa. Presidentinvaalitkin - ja valitettavasti koko politiikka eli se hieno "edustuksellinen demokratia" jossa edustuksellisuus on muuttunut mediapersoonien edustavuudeksi - ovat muuttuneet eräänlaiseksi urheilukilpailuksi, jossa ihmisille tarjotaan kilpailujännitystä ja ikioma osallistumismahdollisuus. Tämä riittää, kukaan ei ole enää aikoihin kertonut kuka laati pelin säännöt ja mittasi juoksuradat -- siis ei missään muodollisessa mielessä, ei perustuslain pykälien muodossa, vaan tosiasiallisissa sisällöissä, eli siinä kuka asettaa kysymykset jotka mukamas ovat niitä "tärkeitä", kenen termeillä ja perusjäsennyksillä asioita käsitellään, kuka haastaa ja kuka joutuu altavastaajaksi.

Sauli Niinistö voi näköispätevän oloisesti markkinoida natomyönteisyyttään viittamalla siihen mitä "ihmiskunnan historia" opettaa ja minkä suhteen hän pitää itseään "realistina", ja tragikoomista kyllä, tällaista puhetta kansalaiset kuuntelevat ihan tosissaan. Samoin hän voi silmää räpäyttämättä samaan hengenvetoon todeta, että Halosen tasa-arvopuheet ovat olleet pelkkiä puheita kun mitään todellista tasoittumista ei ole kuitenkaan tapahtunut - mikä tosiasia voi siis merkitä vain sitä että politiikalla ei ole painoarvoa vaan talous on se mikä on määrännyt - ja heti perään ilmaista oman opillisen uskonsa siihen että kun talouden annetaan toimia, silloin tulokset jakautuvat kaikille. Antamalla tällaisia pintatason vaikutelmia ja hokemalla valittuja stiiknafuulioita valitaan tälle maalle sitten "arvojohtaja" tai "arvovaikuttaja".

Anneli Jäätteenmäen pantatessa hetken ajan omaa kannanottoaan tuli korostuneesti esille miten julkisuus on nyt muuttunut peliksi, jossa omia panoksia voidaan ostaa ja myydä ja ajoittaa homma optimaalisesti. Demokratia on muuttunut mediademokratiaksi, jossa selvästi hahmottuu kaksi erillistä tasoa: toisaalta se vääntö mitä poliittiset pelurit keskenään käyvät ja toisaalta se mielipidepommien ja pikkupaukkujen taso, jolla keskustelua mediassa ja ehdokkaiden keskinäisissä väittelyissä käydään. Tiedotusvälineet, joiden tehtävänä luulisi olevan yhteiskunnallisen läpinäkyvyyden lisääminen, ovat lisänneet vaikutusmekanismeihin oman omavaltaisen roolinsa, ja lopputuloksena on että demokratian todelliset edellytykset vähenevät ja että demokratiamme nyt toimii huonommin kuin mitä se toimi takavuosina, vaikkapa Kekkosen aikaan.

Jäätteenmäen lausunto Niinistöstä on kuin märkä rätti vasten jokaisen ajattelevan kansalaisen kasvoja: siinä mässäillään harkitusti määreillä. Poliittis-ideologinen valinta ja imago-ominaisuuksiin liittyvät adjektiivit ovat niin tyrkyllä kuin ikinä tyttö olla voi. Ikään kuin suoraan päiväunelmia tarjoavasta naistenlehdestä: tässä olen, ota minut.

Nähtäväksi jää miten oikeaan hänen strategiansa osuu ja onko hänen valinnallaan kannatusta hänen omiensa joukoissa. Mediajulkisuuden maailmassa tietoisten vaikutusyritysten riskit ovat myös melkoiset -- kun joku erityisessä yhteydessä erityisin merkityksin tyrkyttäytyy esiin, saattaa olla että hän muuttuu oikeasti läpinäkyväksi eikä enää herätäkään sympatiaa vaan tekee päinvastaisen vastavaikutuksen.

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anneli olisi kannattanut haloskaa, olisin eronnut puolueesta.

    • Jope.h

      Sulattamistahan siinä on että Niinistö nousee ja Halonen laskee!
      Onkin jo aika vaihtaa presidenttiä!
      6 vuotta on pitkä aika jahkailla ja olla huolissaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe