Minulla on sekä w98 että XP, molemmat eri kovalevyillä. XP:n asennuksen
jälkeen olen saanut käynnistyksen alussa valita, haluanko käynnistää 98:n
vai XP:n.
Jouduin tässä pistämään 98:n levyn sileäksi ja asensin kaikki uudelleen. Nyt
käynnistäessäni koneen, käynnistyy 98 automaattisesti ilman valikkoa.
Miten saisin jälleen valikon, joudunko asentamaan myös xp:n uudelleen?
jälkeen olen saanut käynnistyksen alussa valita, haluanko käynnistää 98:n
vai XP:n.
Jouduin tässä pistämään 98:n levyn sileäksi ja asensin kaikki uudelleen. Nyt
käynnistäessäni koneen, käynnistyy 98 automaattisesti ilman valikkoa.
Miten saisin jälleen valikon, joudunko asentamaan myös xp:n uudelleen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitä helvettiä teet sillä susikasilla?
Käytän XP:tä ainoastaan musiikkihommiin. 98ssa on kaikki muu krääsä.
Veikkaisin että ongelma on siinä että microsoftin tuotteet pitää asentaa ikä-järjestyksessä. Aiemmin olet varmaan asentanut eka 98 ja sitten xp:n, nyt kun jäljelle jäi xp jonka rinnalle laitoit 98 niin 98 ei tunnista xp:tä koska se ei ymmärrä myöhemmin julkaistuja tuotteita.
uudelleen vanhan päälle saat valikon takaisin.
Win98 asennus kirjoitti xpn boottisektorin päälle ja meni huggaanpois.
http://www.winimage.com/bootpart.htm
löytyy softa joka korjaa ongelman, sillä saa korjattua menetetyn boottivalikon ja lisättyä xpn boottivalikkoon vaikka linuxin jos haluaa. Jos et osaa käyttää niin asenna xp uudestaan vanhan päälle.
Mitä järkeä on käyttää vanhaa ja epävakaata käyttistä niihin muihin hommiin
Sinä se jaksat :o) Enkö jo kerran selittänyt tämän?
Miksi tietoturvattomassa, hitaassa, epävakaassa ja huonossa käyttiksessä on kaikki muu krääsä. En vain voi ymmärtää sitä. Kannattaisi tehdä XP:stä se ykköskäyttis ja 98:sta vain se mp3 -toistolaitteisto. No ehkäpä tyhmyys on kroonista. Muuten pikaisia paranemisia sulle :).
Onpas olemassa ohjelmakin joka osaa tehdä tuon, nimeltään Powerqueast boot magic. Saat alkuun vielä valita kumpaisellekkin oman ikonin :) Helppo käyttää btw.
Teki virheen. POWERQUEST BOOT MAGIC
Kokeilin Bootmagicia, mutta se ei suostu käynnistämään xp:tä. Diskfailure tai jotain sellaista. Bootmagicin manuaalissa kerrottiin kyseisen herjan johtuvan siitä, että ko. käyttis on asennettu osioon, joka on kooltaan yli 2.1GB. No tässä tapauksessa se on yli 10-kertainen.
Kiitos kuitenkin avustasi, Jussi!