levyn eheytyksestä???

hömppä

Mikä avuksi,levyn eheytys kestänyt jo 3 vrk ja vasta 57% valmiina,olen kokeillut myös vikasietotilassa,eikä yhtään nopeampi,eheytän toista kertaa ½ vuoden aikana,ilmeisesti liian harvoin????

7

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huuko

      levyllä liikaa roinaa, vaatii oman vapaan tilansa se eheytys, olikohan parikymmentä prossaa

    • Pave

      Ensiksikin mahtaako olla kuinka suuri kiintolevy? Ainakin ysikasiim saa jopa sellaisia ohjelmia ladattua netistä jotka nopeuttavat tuota levyneheytystä verrattuna koneen mukana tulleeseen ohjelmaan. Juuri nyt en muista ko. ohjelman nimeä, enkä kerkiä alkaan tutkimaan tuota kiintolevykasaa missä ysikasissa se on asennettuna.....

    • Tätä siihen
    • Näppylöitä

      Vetäise verkkopiuha irti, siivoa kovolta kaikki turha roina ja sammuta ihan kaikki muut prosessit (näytönsäästäjät virustorjunnat yms) paitsi defrag ja käyttis tietysti pitää jättää kanssa käyntiin ja jätät sen koneen siihen kaikessa rauhassa yöksi eheyttään etkä koske siihen koneesen ennen aamun sarastusta -parasta olisi maltaa vähintäänkin puolille päivin, mikäli kovo on vähänkään isonpi. Toi eheytys on noissa vanhemmissa versioissa simmottinen, että alkaa käytännöllisesti katsoen aina alusta, jos kesken sen eheytyksen sille levylle jotain kirjoitetaan ja siksi turhat prosessit ja näpit pois siittä koneesta.

    • mut ei enää

      Aikaisemmin varsinkin jos laittoi ruksin että järjestele ohjelmatiedostotkin, niin kesti pari päivää, jolloin en osannut tehdä sitä vikasietotilassa ja sammuttaa näytönsäästäjää (vaikka laitoinkin siihen tunnin viiveen), mutta verkkopiuhan otan irti, koska virustorjunta menee automaattisesti pois päältä.

      Sitten lisäsin muistin (64:stä) 256:een sekä hankin koneeseen isomman kiintolevyn, 80 gigaa (vanha snadi vuodelta 2000 jäi tyhjänä digikuville). Ensin eheytys toimi hienosti, sitten tässä äskettäin totesin, ettei toimi ollenkaan ja aloittaa aina vaan alusta samalla tavalla kuin Scandisk on tehnyt on vuosia.

      Sitten onneksi löysin täältä hyvät ohjeet tehdä se vikasietotilassa ilman häiriöitä, ja meni sekä Scandisk että eheytys ohjelmineen läpi n. TUNNISSA! Voiko tästä päätellä, että kun kiintolevyllä on tarpeeksi tilaa, toimii eheytys paremmin? Jos tätä 98SE:tä vielä tässä käyttelen tämän vuoden, onnistuu eheytyskin. Onhan tuota kiintolevyä hoidettava hyvin, jos meinaan sen siirrättää uuteen koneeseen jatkossa.

    • Näppylöitä

      Itte mä saan joka kerta näppylöitä yrittäessäni muistella, missä kohdassa ja mitä näppylää piti painella, että pääsee esmeskiks justiinsa sinne vikasietoon enkä mä viitti sen takia uudelleen käynnistelläkään vaan ennemin teen teen tonkin lennosta, kun olen kärsimätön perusluonteeltani, joten mä siittäkin syystä kaikkia turhia prosesseja poistan, koska silloin ei tartte justiinsakaan niitä näppylöitten panelujärjestyksiä aikaa- ja hermojavievästi arvailla. Mutta jos muistaa mikä näppylä se oli ja piisaa aikaa käynnistelyihin, niin sitten sinne vikasietoon vaan juu.

    • hömppä

      Suurkiitos vinkeistä,onnistui vikasietotilassa ja kone irti verkosta, vei 2 tuntia,kiitos kovasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4563
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1335
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      950
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    10. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      837
    Aihe