levyn eheytyksestä???

hömppä

Mikä avuksi,levyn eheytys kestänyt jo 3 vrk ja vasta 57% valmiina,olen kokeillut myös vikasietotilassa,eikä yhtään nopeampi,eheytän toista kertaa ½ vuoden aikana,ilmeisesti liian harvoin????

7

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huuko

      levyllä liikaa roinaa, vaatii oman vapaan tilansa se eheytys, olikohan parikymmentä prossaa

    • Pave

      Ensiksikin mahtaako olla kuinka suuri kiintolevy? Ainakin ysikasiim saa jopa sellaisia ohjelmia ladattua netistä jotka nopeuttavat tuota levyneheytystä verrattuna koneen mukana tulleeseen ohjelmaan. Juuri nyt en muista ko. ohjelman nimeä, enkä kerkiä alkaan tutkimaan tuota kiintolevykasaa missä ysikasissa se on asennettuna.....

    • Tätä siihen
    • Näppylöitä

      Vetäise verkkopiuha irti, siivoa kovolta kaikki turha roina ja sammuta ihan kaikki muut prosessit (näytönsäästäjät virustorjunnat yms) paitsi defrag ja käyttis tietysti pitää jättää kanssa käyntiin ja jätät sen koneen siihen kaikessa rauhassa yöksi eheyttään etkä koske siihen koneesen ennen aamun sarastusta -parasta olisi maltaa vähintäänkin puolille päivin, mikäli kovo on vähänkään isonpi. Toi eheytys on noissa vanhemmissa versioissa simmottinen, että alkaa käytännöllisesti katsoen aina alusta, jos kesken sen eheytyksen sille levylle jotain kirjoitetaan ja siksi turhat prosessit ja näpit pois siittä koneesta.

    • mut ei enää

      Aikaisemmin varsinkin jos laittoi ruksin että järjestele ohjelmatiedostotkin, niin kesti pari päivää, jolloin en osannut tehdä sitä vikasietotilassa ja sammuttaa näytönsäästäjää (vaikka laitoinkin siihen tunnin viiveen), mutta verkkopiuhan otan irti, koska virustorjunta menee automaattisesti pois päältä.

      Sitten lisäsin muistin (64:stä) 256:een sekä hankin koneeseen isomman kiintolevyn, 80 gigaa (vanha snadi vuodelta 2000 jäi tyhjänä digikuville). Ensin eheytys toimi hienosti, sitten tässä äskettäin totesin, ettei toimi ollenkaan ja aloittaa aina vaan alusta samalla tavalla kuin Scandisk on tehnyt on vuosia.

      Sitten onneksi löysin täältä hyvät ohjeet tehdä se vikasietotilassa ilman häiriöitä, ja meni sekä Scandisk että eheytys ohjelmineen läpi n. TUNNISSA! Voiko tästä päätellä, että kun kiintolevyllä on tarpeeksi tilaa, toimii eheytys paremmin? Jos tätä 98SE:tä vielä tässä käyttelen tämän vuoden, onnistuu eheytyskin. Onhan tuota kiintolevyä hoidettava hyvin, jos meinaan sen siirrättää uuteen koneeseen jatkossa.

    • Näppylöitä

      Itte mä saan joka kerta näppylöitä yrittäessäni muistella, missä kohdassa ja mitä näppylää piti painella, että pääsee esmeskiks justiinsa sinne vikasietoon enkä mä viitti sen takia uudelleen käynnistelläkään vaan ennemin teen teen tonkin lennosta, kun olen kärsimätön perusluonteeltani, joten mä siittäkin syystä kaikkia turhia prosesseja poistan, koska silloin ei tartte justiinsakaan niitä näppylöitten panelujärjestyksiä aikaa- ja hermojavievästi arvailla. Mutta jos muistaa mikä näppylä se oli ja piisaa aikaa käynnistelyihin, niin sitten sinne vikasietoon vaan juu.

    • hömppä

      Suurkiitos vinkeistä,onnistui vikasietotilassa ja kone irti verkosta, vei 2 tuntia,kiitos kovasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      436
      6347
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      125
      3659
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      95
      2439
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1909
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1271
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      950
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      43
      941
    Aihe