ostin vähän aikaa sitten 156 V6 alfan (109tkm) ja koko ajan kylmällä koneella auto tahtoo sammua ja sammuukin välillä.
Myyjä väitti että se on normaalia V6 koneelle, en oikein kyllä usko siihen.
Mikä voisi olla vikana ?
Myyjä väitti että se on normaalia V6 koneelle, en oikein kyllä usko siihen.
Mikä voisi olla vikana ?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Enpä tiedä.. Samaa tekee minulla. Välillä sammuu kylmänä, mutta tekee sitä vain kun on kylmempi sää.
Kerro jos saat asiasta enemmän selvyyttä. Omani on tänään 140tkm huollossa ja sanoin asiasta, katsotaan mikä diagnoosi tulee.
-Krister-
Juu, ei päässyt Alfalla tänään töihin..
Yleinsä kone auto on alkanut toimimaan normaalisti koneen lämmetessä (nyt kun ilmamäärämittari rikki), mutta tänään ei enään jaksanut. Maanantaina olisi ollut 60tkm:n huolto, jossa mittarin piti vaihtaa, tämän ja huomisen päivän olisi saanut vielä pelata (viikonloppu kännissä). Korttelin kiersin, ja huippunopeudeksi sain 10km/h.
Mikä pahinta, töihin piti mennä isoveljen OOPPELILLA!!!(nyt tuli tuokin tunnustettua, niin paljon on kalvanut mieltä).
P.S Piti avata tälle viestille uusi keskustelu, mutta en viitsinyt, olisi kumminkin tullut jotain Corsa-kuskeja vittuilemaan.
Jos joudut maksamaan itse ilmamäärämittarisi, ts. ei ole takuu voimassa, älä missään nimessä osta sitä Deltasta.
Muistaakseni Delta-Autossa ovh mittarilla on n.600EUR, mutta kun tilaat suoraan Boschilta niin saat mittarin vähän päälle 300EUR.
Jää siis vielä rahaa viikonlopun kännäämiseen.
-Krister-
mutta, kuinka kauan tuohon menee aikaa? Deltassa sanoivat, että heiltä löytyy mittareita pari kappaletta varastosta! Ei olisi kauheasti aikaa odotella, tarvitsen kuitenkin autoa viikolla pävittäin.
Deltastakaan tuskin heruu Puntoa lainaksi jos hankin kyseisen osan muualta...
Vituttaa kyllä perkele...
Niin, missäs kohtiin tuo mittari sijaitsee ja onko vaihto vaikea tehtävä tehdä itse? Joku erikois-työkalu siihen tarvitaan? En ole tuohon ilmamäärämittariin perehtynyt yhtään...
Kuuntelin tuossa tuota Alfani "tyhjäkäyntiä" oikein konepelti ylhäällä, niin konehuoneesta kuuluu todella ihmeellistä "flopinaa"(vaikea kuvailla, eräänlaista pauketta), ja koko motti tärisee! Pienen käyttämisen (ei pysy tyhjäkäynnillä, jos ei anna kaasua välillä) jälkeen tulee kitkerä bensan haju..
Tiedän, että tuo kuvailuni kuulostaa vitun tyhmältä, mutta paremmin en osaa selittää, koska en ole moiseen ennen törmännyt!
Herää pelko... ei kai vaan jotain muutakin kuin ilmamäärämittari..?
Deltassa ainakin sanottiin aikoinaan, että vaikka tuo mittari on rikki, niin se ei hajoita mitään muuta, joten päätin että korjautan sen vasta 60tkm:n huollossa..
Mittari tuli parissa päivässä. Minusta halpa hinta siitä että säästät 300EUR.
Kannattaa soittaa ja kysyä...
-Krister-
Eli mittari sijaitsee ilmansuodatinkotelon ja sen mustan imuputken välissä.
Saat mittarin irti kun ensin löysäät pannan joka kiristää mustan putken ilmamäärämittariin kiinni. Sitten nostat putken irti ilmamäärämittarista. Putkea ei tarvitse irroittaa kuin sieltä alhaalta.
Sitten otat kolme mutteria irti joiden alla on sellaiset levyt jotka pitävät ilmamäärämittaria kiinni ilmansuodatin kotelossa. Sitten vain ilmamäärämittarin piuha irti. Sen jälkeen vedät mittarin ulos suodatin kotelosta.
Kannattaa katsoa kun laitat mittaria takaisin että yhdessä "levyssä" oleva lovi menee yksiin ilmamäärämittarissa olevaan, ettei levyt jää kanittamaan.
Ekalla kerralla vaihtoon meni 30min, toisella kerralla meni n. 15min kun tiesi mitä pitää irroittaa.
Missä päin olet?? Voin tulla jeesaamaan jos asustelet "ihmisten ilmoilla" :-)
-Krister-
Itselläni teki myös samalla tavalla. Tavallaan ihan kuin kone sylkisi kamaa takaisin päin koneelta??
En usko että mitään pahempaa on rikki... johtuu varmaan vaan siitä kun ilmamäärämittari antaa koneseen väärää seosta ja kone meinaa tukehtua tms..
-Krister-
Joo, morjens. Kristerin kanssa vaihdettiin mun ilmamäärämittari ja nyt auto toimii kun enkeli. Se on mulla ollut nyt vuoden ja luulenpa että toi mittari on alusta asti ollut vähän huonona, ja pahemmaksi meni kokoajan. Soitin suoraan boschille (katso bosch.fi lähimmät yhteystiedot) ja tilasivat mulle palikan Saksasta, tuli seuraavana päivänä. Hinta oli nettona 357 € ilmarahti 18, eli 375 € yhteensä. Deltassa hinta oli muistaakseni lähemmäs 700 €.
tsemppiä
Onkohan mittarin rakennetta kehitetty vai alkaako mokkulan uusimisessa kohta toinen kierros? Alkaa 156:n omistajien ongelmia lueskellessa näyttää siltä, että Bosch on nikkaroinut hatullisen paskaa, rikki on mittari vähintään joka toisessa yksilössä. Uudenkarheissa autoissa!
Joo, siltä vaikuttaa. Alfa ei Boschin mukaan suinkaan ole ainoa, mistä noita menee. Kieltämättä ikävä lisäkustannus jos toi 3 vuoden välein leviää..
Asustelen nimittäin Porissa, mutta kiitos kovasti ohjeista!
Joo, laitan tuon mittarin tilaukseen. Perkele Deltasta soitettiin aamulla, että ei heiltä löydykkään hyllystä tuota osaa! Sanoivat, että he saisivat osan 16:sta tätä kuuta.. Aloin sitten kiroomaan niille ja tiputtivat 12:sta päivään...
En perkele ala odottamaan yhtä osaa viikkoa, ja maksamaan vielä kauheata ylihintaa..!
Että jos tuon saman projektin joutuu tekemään 3-vuoden/50tkm:n välein...=(
Joo, tosi hyvää palvelua Delta-autolta kun heidän kauttaan osa maksaa lähemmäs 700EUR kun jopa yksityinen taatelin tallaaja voi tilata saman aparaatin melkein puolet halvemmalla.
Luoja vain tietää mitä Delta noista joutuu maksamaan, ja mikä heillä on kate mittarissa.
Itse veikkaan että he maksavat mittarista korkeintaan 300EUR, eli kate olisi n. 150%. Se vasta onkin asiakaspalvelua..
-Krister-
Epäilen, ettei he maksa tuosta edes kolmeasataakaan.
Eniten vituttaa tuo Deltan asenne; Sanovat ekaksi, että saavat osan 18:sta päivänä, sitten kun vähän aikaa paasaa, niin se tuleekin 12:sta päivänä...
Kyllä on helvetin laiskaa porukkaa.. juuri kun pääsin kehumaan paikallista Deltaa Fiat-palstalla.
No, tilaan osaan itse... Katselin konepellin alta paikkoja, niin kyllä asentaminenkin taitaa hyvin onnistua.
bossi tekee p.kaa, volvolla oli myös suuria ongelmia ja taitaa olla vieläkin ilmamäärämittarien kanssa ja vagin tdi vehkeissä tuntuu myös hajoavan.
Joo, isukin veljeltä hajosi tdi passatista pari viikkoa sitten tuo ilmamäärämittari.. ja passatilla ajettu vasta 25tkm!!!
tuo oli muuten sitten joku eri V6 nimimerkki hieman outoa puhetta jos myyjä tosissaan väitti? tuon sammumisen olevan normaalia . mulla on 90 tuhatta ajettu ja hyvin pelaa ainakin vielä
että taitaa olla eri mies joka tämän ketjun aloitti...
P.S Olut on hyvää! =)
Jep- opettele sinä Porin poika asentamaan se mittari, niin saan sitten apua kun omassani se menee uusiksi- 156 V6:ni ajettu vajaa 50tkm.
nim: satakuntalainen
karhu ainakin )
=)
Eikös asenneta ilmamäärämittari yhteisvoimin? Ota yhteyttä:
cuore.sportivo.suomi24.fi
=) =)
Joo, ja sitten vielä väitetään ettei maantierosvoja enää ole...
Aika lyhytnäköistä politiikkaa Deltalta pitää kovaa katetta osassa, jossa on tyyppivika. Saahan sillä tietty hetkessä jonkun jenin kirstun pohjalle, mutta luulisi tuollaisen tekevän pidemmällä tähtäimellä kovasti hallaa merkin myynnille. Vaikka eivät suostuisi ennen aikojaan kypsyviä mittareita korvaamaankaan, myisivät sitten edes uudet suunnilleen sisäänostohintaan.
Vaan mihinkäs se tiikeri raidoistaan pääsee. Varaosahinnoittelu on yleisestikin ex anus, saksalaisen maahantuojan hinnat ovat ihan muuta eli tehdashinnat eivät liene mitenkään kummallisia.
...vaan bensakoneissa myös, työkaverin neloskoppaisesta kolopallosta meni ilmamassamittari ja samaa on kuulemma tapahtunut vähän siellä täällä. Ja vaikka tyyppivika onkin, paikallinen volskariliike osasi katsoa röpöttävän ja köhivän auton ilmamäärämittaria vasta toisella korjaamokerralla... Huikeaa ammattitaitoa, sano.