Koko SAK:n presidentti

Taisi nyt tulla meille kahden vaiheilla epäröiville Keskustalaisille harvinaisen selväksi kumpaa äänestää. Ei ole Halonen mikään koko kansan presidentti vaan SAK:n presidentti. SAK on nyt suurella rahalla pohjattomista kirstuistaan tekemässä Halosesta omaa presidenttiään ja lokaa vastaehdokasta minkä kerkeää. Kiitos ei SAK ja Halonen. Minun ääneni saa Niinistö.
2136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

on täysin puolueeton taho, eikö niin.
Täällä yksi maaseudulta lähtenyt, jonka perheessä on maa- ja metsätaloutta harjoitettu iät ajat. Keskusta-maalaisliittoa ei ole äänestetty koskaan. Eikä äänestetä. Pohjattomat ovat ÄmTeeKoon kirstutkin, sano.

Äänestä
  • Minkalainen SAK tukee Tarja Halosta ?

    TEKOJA JA PERUSTELUJA SAK:n syvistä riveistä


    SAK:n hitsari voi katkaista koneesta virran ja pistää putiikin kiinni.

    Ennen Esko Väisänen hitsasi laivan levyjä kiinni laivan sisäpuolelta. Mutta ei enää. Kaikki ulkolaidat on jo kuuden seitsemän vuoden ajan hitsattu ulkopuolelta.
    –   Koneiden tulo muutti työn mielekkäämmäksi ja monipuolisemmaksi. Ja hitsaaja on edelleen isäntä talossa, se joka katkaisee koneesta virran, Väisänen hymyilee.

    ------


    Presidentti Halonen muistutti, että muutoksesta on tullut jatkuvaa. Siinä selviytyminen edellyttää osaamista ja osaaminen taas elinikäistä oppimista.

    Osaamisen korkea taso on ja tulee olemaan suomalaisten vahvuus. Korkea osaaminen ei ole samaa kuin huippututkimus. Arjen työ, rakentaminen, teollisuuden prosessit, terveydenhuolto, hoivapalvelut, kuljetustehtävät ja monet muut vaativat korkeaa osaamista työntekijöiltä.

    ------
    Mihin SAK sitten haluaa korkeaa osaamista käytettävän ?
    ------
    Pätevä voi päästä pitkälle luottamustehtävissä
    Luottamushenkilöille koulutus on oikeus ja se voi olla ponnin ay-uralle, joka voi johtaa vaikka mihin.....


    Thaimaan pedofiliajutusta 11 vuotta vankeutta
    Julkaistu 02.12.2005 15:21 (päivitetty 17:51)
    Uhrit olivat rikoksen tekohetkellä 12-13 vuotiaita poikia. Tuomio tuli yli 160 seksuaalirikoksesta. Kaikkiaan tapauksia oli noin 450, mutta osa ehti vanhentua rikosoikeudellisesti.
    Kouvolan käräjäoikeus on langettanut kovan tuomion Thaimaan pedofiliajutussa. 43-vuotiaan kuusankoskelaismiehen saama tuomio on 11 vuotta vankeutta.
    Mies sai tuomionsa yhteensä 160:sta seksuaalirikoksesta, joista kaikki yhtä lukuunottamatta tehtiin Thaimaassa. Korvattavaksi määrättiin 3000 euroa, mikä liittynee juuri Suomessa tehtyyn rikokseen.
    Oikeus tuomitsi miehen käyttämän rikoksentekovälineistön menetettäväksi valtiolle. Tietokone, televisio, kaksi videokameraa, web-kamera, 130 videokasettia, 281 cd-levyä ja 13 dvd-levyä kertovat toiminnan laajuudesta.

    Ja mihin tämä on johtanut ?

    Työelämässä tarve alkoholiohjelmalle

    Elämäntapaliitto ja SAK käynnistivät tämän vuoden alussa yhteistyössä työelämän alkoholiohjelman HUUGOn. HUUGOn tavoitteena on helpottaa työelämän alkoholiasioiden käsittelyä ja vähentää alkoholinkäytön kielteisiä vaikutuksia työelämässä.
    - Ay-opistoissa suoritetun kyselyn perusteella työelämässä on selkeä tarve tämäntyyppiselle ohjelmalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hese kirjoitti:

Taisi nyt tulla meille kahden vaiheilla epäröiville Keskustalaisille harvinaisen selväksi kumpaa äänestää. Ei ole Halonen mikään koko kansan presidentti vaan SAK:n presidentti. SAK on nyt suurella rahalla pohjattomista kirstuistaan tekemässä Halosesta omaa presidenttiään ja lokaa vastaehdokasta minkä kerkeää. Kiitos ei SAK ja Halonen. Minun ääneni saa Niinistö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu