Äijä olis vaihtamassa -02 focus:seen öljyjä lähiaikoina ja käski vaan tiedustella että tohtiiko tuossa koneessa (1.6 zetec) käyttää esim. mobil RF 5W-50 vai pitääkö pakosta olla sitä fordin luokittelemaa 5W-30 öljyä??
Focuksen öljy
Kysymys.
82625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kannattaa käyttää muuten venttiilinnostajat takkuaa.
Eikös tuo 50 pää ole liian paksua, ainakin venttiilien säätimiin.
On myös turhan paksua venttiilinvarsiin ym. joissa on välykset sadasosamillejä.
Kerrotaan että kuluttaa enemmän polttoainetta ja
todellisuudessa tulee kalliimmaksi käyttää.
Saksassa ja Portugalissakin pärjää kolmellakympillä,
miksi täällä käyttää 50.
Miksi et ajattele sellaista mitä tehdas suosittelee,
mitä tietoa sinulla /hänellä on enemmän.
Tietysti, millään öljyllä ei kone hajoa, mutta moni paikka voi kärsiä,
katalysaattoria ym. pakokaasun puhdistus-venttiileitä.
kannata käyttää 5w-50:stä zetecissä. 0w-40 on käytetty ongelmitta vaikka valmistaja kieltääkin. Suosittelen kuitenkin sitä omaa, tai vastaavaa 5w-30 koska se sopii takuulla ja on halpaa.
Mutta kun on peripohjalainen jääräpää niin ei siinä auta kuin väitellä, sain mä sen loppuenlopuksi sitten uskomaan. Ilmeisesti olis sen mielestä ollut helpompi hakea mobil RF marketista kuin oikeata öljyä merkkiliikkeestä!!
-mobil FE 5W-30 Mobil, se luottaa kokemusta on.
-täyttää kaikki FORDin normit ja hintaa 25Ekeä / 4litraa
..edullisesti Fordin merkkiöljyä.
Eli riittää öljynvaihtoon, 4litran pänikkä on liian vähän ja kukas noita purkkeja haluaa nurkkiin pyörimään.
Toimii ihan hyvin ja pakoventtiilit ei takertele kiinni on meinaan kylmällä kuin tulpaton mopo käynnistää.
Mobililta löytyy vastaava öljy, muistaakseni mobill fe 5-30w.