Tarjan puoluetoimisto yrittää kovasti esittää, että Tarja olisi jokin ihmisoikeuksien puolustaja. Asia oli juuri päinvastoin. Hän oli tukemassa DDRn diktatuurihallintoa. Työväestö niinkuin muutkin olivat todella surkeissa oloissa. Stasi piti ihmisiä kontrollissaan ja joko järjestelmän ihanuutta propakoitiin. Ei tullut SAKlta minkäänlaista apua DDR kansannousussa, eikä sitä herunut Unkariin, Tsekkoslovakiaan eikä Puolaankaan. Kuubaan ja muihin sosialistisiin maihin solidaarisuutta on riittänyt, vaikka siellä on jatkuva vaino päällä. Tsetseniastakin ollaan hiljaa. Mitä peliä tämä oikein on?
Kuka todella kannattaa ihmisoikeuksia?
Näytöt?
393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarjahan on jopa maailman laajuisesti tunnettu ihmisoikeuksien puolestapuhuja. Et sitten pölhö edes ymmärrä mitä IHMISOIKEUDET tarkoittaa, muuten et kirjoittelisi tuollaista soopaa.
Historia ei taida ollakaan vahva puolesi, ihan aikuisten oikeesti. SAK ja Tarja ei ole oikeasti ollutkaan duunarien puolella, vaan vallan puolella. Ja valta noissa maissa oli hankittu aseilla, ei vapailla vaaleilla. Siksi häntä kannattavat kaikkein kiihkeimmin juuri äärivasemmisto.
Tarja Halonen toimi varapuheenjohtajana DDR:n tunnustamiskomissiossa, jonka vaatimus oli, että Suomen pitää ensimmäisenä "länsimaisena" valtiona tunnustaa DDR:n valtio.
Että tällaisen totalitäärisen systeemin ihailija "meidän" tavjamme on taustaltaan.
Se oikeudenmukaisuudesta ja ihmisoikeuksista.
DDR:stä ei saanutaikoineen edes poistua maasta ilman, että jousui ammutuksi rajalla. Sadat oman maan (DDR:n) kansalaiset kuolivat yrittäessään vapauteen Tarja Halosen ihannoimasta demokratian ja ihmisoikeuksien irvikuvasta DDR:stä.
HÄPEÄ TARJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Valitaan Sauli Niinistö Suomen presidentiksi. Nyt.