EU:n virkamies

Sauli Niinistön kokemattomuus juuri niistä tehtävistä, joita presidentiltä edellytetään on totaalinen.

Saulin meriitit: asianajaja, kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainministeri ja EU:n virkamies.

Harrastuksia: rullaluistelu, tupakointi, osallistuminen eurooppalaisten oikeanlaidan puolueiden keskustelukerhoon.

Isänmaan etuja ei tuo teknokraatti ole koskaan joutunut ulkomailla ajamaan, vaan lähinnä päinvastoin. Toiminta EU:n virkamiehenä EU:n pankissa ei ole Suomen etujen ajamista, vaan EU:n etujen ajamista. Eron tietää jokainen maanviljelijä.
5142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Halosen pää-äänenkannattaja Iltalehti uutisoi Halosen menestyksekkäästä politiikasta, joka toisin kuin Niinistön politiikka on erinomaista. Tarjalla on ollut kuusi vuotta aikaa toteuttaa varsinaista menestystarinaa.

Osa asunnottomista sinnittelee pakkasyöt kaduilla
20.1.2006 14:56

Kireät pakkaskaudet ovat kovaa aikaa asunnottomalle. Vailla vakinaista asuntoa -yhdistyksen mukaan Herttoniemen ensisuoja Helsingissä on ollut vuoden vaihteen jälkeen monesti täynnä.

- Ensisuojan pitäisi olla paikka, jonne ihmisen voi lähettää. Sanoa, että mene sinne, pääset pois pakkasesta, Vailla vakinaista asuntoa ry:n vt. toiminnanjohtaja Jussi Lehtinen sanoo.

Lehtisen mukaan Herttoniemen ensisuoja on ollut täynnä ainakin kuutena yönä vuoden vaihteen jälkeen. Lisäksi 50-paikkaisessa suojassa on ollut ainakin viitenä yönä niin kova tungos, että sinne on voitu lähettää vain pari ihmistä.

Tilanne on huono, sillä Lehtisen mukaan varsinkin talvella ensisuojan paikoista pitäisi olla vapaana ainakin viidesosa. Myös asunnottomille tarkoitetun Kalkkers-yökahvilan ulkopuolelle on jouduttu jättämään ihmisiä tilanpuutteen vuoksi.

Paleltumisvaara uhkaa

Pakkanen kaventaa asunnottoman keinovalikoimaa. Kun elohopea on parikymmentä astetta nollan alla, lehtiroskalaatikossa ei tarkene nukkua. Lehtinen kertookin, että monet asunnottomat hakevat yösijaa rappukäytävistä.

Parhaassa tapauksessa koditon voi päästä kovien pakkasten ajaksi jonkun kaverin luokse nukkumaan. Myös poliisi kerää jonkin verran asunnottomia Kisahallin putkaan suojaan pakkaselta.

- Sitten jotkut yksinkertaisesti tarpovat katuja. Ihminen pysyy hengissä, jos vaatteita on tarpeeksi ja jaksaa pysyä liikkeellä, Lehtinen selittää.

Kaduilla kuljetun yön jälkeen asunnoton voi päästä nukkumaan esimerkiksi päiväkeskuksien tuoleille. Pakkasaikaan riskit kuitenkin kasvavat: paleltumisvaara uhkaa, jos yöpaikkaa ei saa eikä jaksa pysyä liikkeellä.

Äänestä
  • Leikkaaja-Niinistö on todellinen köyhien ystävä. Palkkojen pitäisi joustaa vain hieman enemmän (arvatkaa mihin suuntaan).

    Äänestä

  • valttia. Eli jos joku luulee olevansa kunkku, toisten mielestä hän on tolho. Saulia EU ja maailma pelkää. Anteeksi jäi mainitsematta Putin on myös jo kuralla.

    Äänestä

Taitaa olla ensimmäisellä kierroksella kovin tuttu nimimerkki Matti nyt eri nimellä kertoilemassa käsityksiään. Hän laittaa useampaan otteeseen samat tektit näköjään vähän eri otsikoilla.
Maa ja Kansa -nimimerkin mielestä olisi siis valittava Halonen. Sitä silmällä pitäen hän on pyrkinyt löytämään asioita, jotka puhuisivat Niinistöä vastaan. Nimimerkin valinta ja viimeinen lause kertovat siitä, että demarileirissä halutaan näin vaalien toisen kierroksen alla muistaa maaseudun asukkaita.

Äänestä
  • Maa ja Kansa nimimerkin mielestä ei pidä valita täysin kokematonta diletanttia isänmaamme presidentiksi. Ketä mahdan tarkoittaa?

    En ole mistään demarileiristä (Enkä ole kirjoitellut tänne viime kierroksen aikana) enkä halua, että Suomi lähtee kokeilemaan täysin ulkopolitiikkaa ymmärtämättömän ihmisen presidenttiyttä. USA:n esimerkkiäkö tässä pitäisi seurata?

    Joudun nyt valitsemaan presidenttiä ja perustelen tämän kierroksen kantaaani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maa ja Kansa kirjoitti:

Sauli Niinistön kokemattomuus juuri niistä tehtävistä, joita presidentiltä edellytetään on totaalinen.

Saulin meriitit: asianajaja, kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainministeri ja EU:n virkamies.

Harrastuksia: rullaluistelu, tupakointi, osallistuminen eurooppalaisten oikeanlaidan puolueiden keskustelukerhoon.

Isänmaan etuja ei tuo teknokraatti ole koskaan joutunut ulkomailla ajamaan, vaan lähinnä päinvastoin. Toiminta EU:n virkamiehenä EU:n pankissa ei ole Suomen etujen ajamista, vaan EU:n etujen ajamista. Eron tietää jokainen maanviljelijä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu