Olen abi ja harkitsen kauppakorkeakouluun pyrkimistä. Ongelmani on, että olen lyhyen matikan kävijä, ja senkin kanssa on ongelmia. Matikka ei ole mun juttu ollenkaan. Silti kaikki kauppiksen tarjoamat mahdollisuudet kiinnostavat kovasti. Kansainväliset tehtävät, johtaminen ja markkinointi erityisesti. Kielet ovat vahvuuteni.
Kysymykseni onkin, onko järkeä hake kauppikseen, jos ei osaa matikkaa eikä se oikein kiinnostakaan? Onko pääsykokeissa mitään mahdollisuuksia heikolla matikalla? Kuinka tärkeää matikan osaaminen on opinnoissa?
Toivoisin mahd. paljon eri vastauksia ja lisäksi vaihtoehtoja ja ehdotuksia minne voisin hakea kiinnostusteni pohjalta, jos ei kauppakorkeaan?
Kysymykseni onkin, onko järkeä hake kauppikseen, jos ei osaa matikkaa eikä se oikein kiinnostakaan? Onko pääsykokeissa mitään mahdollisuuksia heikolla matikalla? Kuinka tärkeää matikan osaaminen on opinnoissa?
Toivoisin mahd. paljon eri vastauksia ja lisäksi vaihtoehtoja ja ehdotuksia minne voisin hakea kiinnostusteni pohjalta, jos ei kauppakorkeaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Matikka ei ole ongelma mikäli et valitse pääaineeksesi kansantaloustiedettä tai rahoitusta. Keskimääräinen markkinointiekonomi ei juurikaan plus- ja miinuslaskua enempää osaa =)
kannattaako sitten yrittää edes päästä pääsykokeista läpi? kun minullakin tuo matikka ei suju, mutta muuten kauppis voisi kiinnostaa. onko mitää mahkuja päästä huonolla matikka-tietämyksellä sisään?
Kyllä mä ainakin olen ihan loistavasti lyhyellä matikalla pärjännyt :) Matikan kanssa ei paljon perusopintojen jälkeen tarvii pelata, eikä siellä mitään vaikeaa ollut.
Pääainekin mulla on enemmän kova kuin pehmeä, eli ei se lyhyt matikka mitään rajoita jos on valmis vähän tekemään töitä.
Pääsykoematikka on ihan peruskauraa.
Jyväskylässä, joka ei kuulu yhteishakuun, ei ole pääsykoekirjoissa/pääsykokeessa matikkaa ollenkaan. Tosin tutkintoon kuuluu sitten yksi pakollinen matikan kurssi. Vaikka eihän tää kauppakorkea oo, taloustieteiden tiedekunta kuitenki..
jos indeksiluvut, matematiikka tai pörssiarvot eivät kiinnosta, mutta kaikki muu kansainvälisyys ym jutut kauppakorkeassa kiinnostavat, niin KANNATTAAKO PYRKIÄ ?
tätä pohdin päivin ja öin. :/ olkaa ystävällisiä, ja kertokaa. matikassa olen siis heikoilla, niin onko mitään mahdollisuuksia pärjätä?
Ja niin, miten vapaasti kursseja tai aineita voi valita kauppakorkeassa? eli onko minun (jos pääsen sisälle) pakko opiskella kansantaloustiedettä tai matematiikkaa ollenkaan, jos en niin itse valitse??