Heipat!
Eli mulla vasemmassa sääressä sellainen punainen ympyrä, ympyrä on kuivaa ihoa, rasvaus ei auta.. mitähän vois olla?
Eli mulla vasemmassa sääressä sellainen punainen ympyrä, ympyrä on kuivaa ihoa, rasvaus ei auta.. mitähän vois olla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kutiaako läiskä?
Minulla oli ympyrän muotoinen kutiava, hilseilevä läiskä.
Kävin ihotautilääkärillä.Se oli kuulemma "kolikkoekseemaa" eli virallinen nimi kai täpläekseema.
Hoitona voimakas kortisonivoide, ei aina välttämättä helposti parane.
ei sitä kutise ollenkaan, on vaan ärsyttävän näköinen..
hei
varmaan sulla on joku kolikkoihottuma kuten yksi vastannut arveli.
Tuli vaan mieleen, että sellainen punkin puremahan vissiin myöhemmin alkaa näyttää sellaiselta ympyrämäiseltä? Siis se, mikä aiheuttaa borrelioosia.
Mut nythän on keskitalvi, joten ei kai se oo mahdollinen... tai kuinka paljon myöhemmin tulee se ympyrä puremapaikkaan.
- sorijos huolestutan sua, mut tuli mieleen että ehkä kannattaa ottaa siitäkin selvää tarkemmin-
että ois punkin purema, koska tuli ihan yhtäkkiä joskus loppusyksystä, oilisin varmaan huomannut punkin tollases paikas aiemmin.. pitää varmaan käydä lääkäris näyttämäs. mistä toi kolikkoihottuma sit voi tulla?
nii ja sit sellanen juttu, et siinä keskellä ei oo mitään, vaan ne reunat on punaset.. keskellä "tervettä ihoa".
Syytä ei kuulemma tiedetä.
Minun kohdallani luultavasti ihon kuivuminen(talviaika) ja vaatteen hankaus on ehkäedesauttanut asiaa.
Muuten, alussa minulla oli vain suunnilleen ihonvärinen, pieni pyöreä läntti.Vähän ihosta kohollaan oleva, ei näyttänyt ollenkaan tyypilliseltä ihottumalta.
Mutta sitten kun se ärsyyntyi, se alkoi punottamaan, kutiamaan ja hilseilemään.
hienoa jos se ei ole punkin purema!
Ja nehän on isompia, ne läiskät, sellaisia ehkä lähelle 5 cm halkaisijaltaan.
(Laitan varalta tähän nettiosoitteen punkkitietoa.
http://www.punkki.net/artikkelit/art2_lb.html#varhais
ja siitä pääsee hyvin kuvaan klikkaamalla otsaketta "Taudinkuva, paikallinen varhaisvaihe".
--
Ihottumat tuppaa kyllä näin talvella ilmaantumaan, parasta kait lekurin kautta apteekkiin voideostoksille!