urbaani legendako?

Portimot

Onko kukaan todella nähnyt suomalaista "kiellettyä" leffaa nimeltä Portimot vai onko se vain urbaani legenda?

12

4641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hattu van Zak

      En ole nähnyt, mutta tämä oli Cityn keskusteluryhmässä:

      Olen nähnyt portimot sivarikurssilla (tuhannennen polven vhs-kopiona, elokuva kun on kai jostain syystä kielletty - ilmeisesti parin aika rohkean seksikohtauksen takia). Oli hauska. Aika Tarantino-henkistä läpänheittoa ja aivan käsittämätöntä seksiä. Ei saanut selvää, onko joku dokumentti vai käsikirjoitettu juttu. Näyttelijät täysin tuntemattomia ja esiintyvät salanimillä.

      Juoni: 3 miestä yrittävät kai järjestää koekuvausta johonkin seksielokuvaan (ehkä). Asuntoon tulee koekuvattavaksi nuori nainen ja nelikko alkaakin ryypätä yhdessä ja puhua seksikokemuksistaan. Naisesta alkaa paljastua TODELLA pöyristyttäviä asioita ja koko homma menee aika huvittavaksi irstailuksi. Vähän samaa henkeä kuin Pasolinilla tai italialaisissa leffoissa yleensäkin.

      Hauskin kohta on ensimmäinen penetraation yritys, jota häiritsevät kaikki mahdolliset asiat naisen äidin kännykästä lähtien. Lopussa on huikea haastattelujakso, jossa nainen yrittää antaa haastattelua samaan aikaan kun miehet antavat suuseksiä.

      Joka tapauksessa parhaita suomalaisia elokuvia, mitä olen nähnyt.

      "Kaveri olis vähän tulossa..."

    • näädät

      Leffa on Speden ohjaama tosin salanimella Gay Solomon. Herran kuoleman vuoksi ensi-iltaa on lykätty ilmeisesti vuosilla. Ei kai se sen kummemmin kielletty ole.

      • asioista perillä

        ohjaaja on aleksi bardy


    • katujen kuukkeli

      Olen nähnyt kyseisen elokuvan, se ei ole urbaani legenda. Kopioita ei taida vaan varsinaisesti olla levityksessä. Kim Finnillä varmaan on jotain kopioita hihassa.

      • katujen kuukkeli

        KAVERI OIS VÄHÄN NIINKU TULOSSA!


    • Josef Kay

      Oikein. Viestiketju aloitettu vuonna 2002, joten kysymys: minä vuonna moinen elokuva on ilmestynyt? En ole kuullutkaan. Minkä nimisiä näyttelijöitä siinä on?

    • Josef Kay

      Sekin on siis vain amatöörielokuva, ja liittyy Riot-E-porukkaan.

    • Anonyymi

      Ei ole legenda. Uniikki teos. Itselläni teos on osana isompaa teoskokonaisuutta.

    • Anonyymi

      Maa On Syntinen Laulu -elokuva oli mielestäni shokeeraava, koska siinä kohdeltiin eläimiä kaltoin ja esim. poro tapettiin katsojan silmien edessä. Mielenkiintoista olisi nähdä muitakin epämielyttäviä elokuvia eläinrakkaalle SUOMEN saralla, sillä niitä kyllä riittää pienikalloisten valtioissa.

    • Anonyymi

      Löytyy dvd missä Portimotkin on mukana. Onhan tuo Sanna ihan pantavassa kuosissa. Tiedä sitten tänäpäivänä. Ei tainnut leffaura ottaa tuulta purjeisiin kun en ainakaan itse ole missään muussa leffassa tyttöä nähnyt.

    • Anonyymi

      Oliko se tämä sama portimo joka tykkää lapsista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      256
      4432
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      91
      3369
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2546
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      58
      2275
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      96
      2159
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      87
      1429
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1309
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1290
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      68
      1205
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      798
    Aihe