Sopia kun ottaa opintolainaa että alkaa maksamaan heti takaisin kun valmistuu, mun tietääkseni ei koska ei voi tietää että saako työpaikkaa heti valmistunisen jälkeen. Mun tietääkseni toi takaisin maksu alkaa pakosti 2 vuoden kuluttua kun valmistuu, Mitä mieltä ootte??
Voiko
Pankissa
3427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pankissa, mutta ilmoita/sovi sitten, kun rupeat makselemaan takaisin. Turha sopia etukäteen (lainaa nostettaessa). Jos olet työssä opiskeluaikana, voit maksaa opsulainaa pois vaikka ennen valmistumista. Säästöä nääs korkomenoissa!
Käy pankissasi juttelemassa. Kertovat, mikä on heidän "standardi" opintolainasopimuksensa. Sen jälkeen kyselet, jos jotain jää epäselväksi tai haluat sen olevan jotenkin muuten.
Pankit muuten vastaavat näihin nettipankinkin kautta, jos tuo naamakkain juttelu kovin alkuvaiheessa tuntuu aiheettomalta/hankalalta.
Maksoin erillisen maksusuunnitelman mukaan kuukausittain ylimääräiset lyhennykset, alkuperäisen maksusuunnitelman mukaan sitten puolivuosittain erääntyvät siihen päälle. Ei tullut mitään ylimääräisiä kuluja, ja tosi joustavasti pystyi myös jonkun kuukauden jättää maksuvapaaksikin, jos jotain yllättävää sattui.
Pankkivirkailija tosin väitti, ettei sitä kannattaisi maksaa pois nopeammin, mutta en oikein ymmärtänyt että miksi ei. Minun arvomaailmassani kun velasta on hyvä päästä mahdollisimman nopeasti eroon, varsinkin kun sitä pystyi ihan hyvin lyhentämään, eikä mistään joutunut luopumaan. Sijoittamista suositteli mieluummin. Taitaa olla kuitenkin pankille kannattavampi asiakas se, joka mahdollisimman pitkään velallisena pysyy.