MIKSI KANNATAT KOKOOMUSTA TYÖLÄINEN

Hei,
miksi olet työnantajan puolella ,ja samalla
pyydät lisään palkkaa, työoloihisi korjausta?
Kyllä siinä nauretaan ,Kirsi Piha oli keksinyt
tämän ,(työväen )presidentti,salli minun nauraa.
5217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mistä tiedät että Kirsi Piha olisi keksinyt sloganin? ja mitä sitten vaikka olisi?

Äänestän työläisenä Saulia siksi koska haluan työelämään joustoja. SAK sekaantuu liikaa työnantajan ja työntekijän välisiin asioihin ja tuollainen mentaliteetti kuuluu neuvostoliittoon tai pohjois-koreaan.

Osoittakaa sille Ihalaiselle joku jo sitä keinutuolia!

Äänestä

Kokoomus on aina yrittäjien asialla. Nyt he haluavat luoda vaihtoehdon vasemmistolaiselle työpolitiikalle. Se vaihtoehto on yksityisyrittämisen lisääminen. Työläisten kannalta se merkitsee heikompaa työttömyysturvaa, ja enemmän huonoja työpaikkoja.

Äänestä

Kai se on niin, että joistakin ns. tavallisista palkansaajista päiväunelmat ja fantasiat ovat kiehtovampia kuin todellisuus. Olisi niin kiva uskoa ja samaistua pelastajasauliin ja köllöttää loppuaika kotisohvalla itseään yhteiskunnallisilla asioilla pahemmin vaivaamatta. Halonen on tehnyt taviksien eteen kuusi vuotta hyvää työtä presidenttinä ja sitä ennen monissa muissa tehtävissä, mutta joillekin näillä tosimaailman tapahtumilla ei vain ole mitään merkitystä, vaan tuuliviirin lailla he seuraavat omia vilkkaasti vaihtuvia mieli- ja haavekuviaan.

Äänestä

Aika erikoinen kysymys?? Eiköhän jokainen työläinen ole työnantajan puolella, koska tekee tälle työtä. Palkkaa taasen maksetaan työstä. On hyvin omituista nähdä tämä palkan maksaja vihollisena. Miten kukaan voi pyytää palkan korotusta, jos samalla väittää olevansa ns. toisella puolella, eli tekee siis jotain, joka on työnantajalle vahingollista. Kerroppa vähän lisää ajatuksen juoksustasi.

Äänestä

tehdä töitä jatkossakin Suomen maaperällä. Jos Tarja saisi päättää hän siirtäisi työn kolmansiin maihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Waltter kirjoitti:

Hei,
miksi olet työnantajan puolella ,ja samalla
pyydät lisään palkkaa, työoloihisi korjausta?
Kyllä siinä nauretaan ,Kirsi Piha oli keksinyt
tämän ,(työväen )presidentti,salli minun nauraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu