Kirsi Piha vaatii Keskustalta tukea Niinistölle
Talkkari
5302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En muuten panis vaikka olisin kaksi viikkoo juonu ja selviäisin tuommoisen vierestä! Jos se vielä sanois, että anna tulla kepulainen niin oksentaisin. YÄKS!
Jos näkisin Kirsin pimpan, niin oksentaisin uudestaan, siellä olisi Benin naama. YÄKS.
pitäisikös lopettaa tämä huumeiden käyttö?
Kirsi Piha on miljonääri, kais sen tiedät. Vain Niinistö turvaa vauraiden edut, mutta siihen tarvitaan Kepu joo-mieheksi.
Porvarit yhtykää!
[Kirsi Piha 15.4.2005]
Pelottaakohan presidentti Tarja Halosta Mäntyniemessä? Näkeeköhän hän painajaisia porvareista, jotka kirmaavat käsi kädessä äänestyskoppeihin äänestämään porvaria? Keskusteleekohan hän iltaisin hermostuneena miehensä kanssa porvariyhteistyöstä?
Porvariyhteistyö kuulostaa jotenkin pahalta. Sana porvari jo sinänsä saa miettimään menneitä aikoja vuorineuvoksineen. Kokoomuksen ja keskustan yhteistyö nykypolitiikassa? Ei kai sentään.
Mikäli arvona pidetään sitä, että Suomen tasavallan presidentti ei ole sosiaalidemokraatti, yhteistyö tavalla tai toisella on kuitenkin välttämätöntä.
Kun porvaripuolueiden puheenjohtajat totesivat pyrkivänsä presidentinvaaleissa yhteistyöhön, tämä herätti inhoa. Yhteistyöpyrkimys haluttiin nähdä äänestäjien ohjailuna, kabinettipolitiikkana ja vastenmielisenä politikointina kassakaappisopimuksineen.
Sen jälkeen kummankin puolueen puheenjohtajalta on tivattu, ketä he äänestävät toisella kierroksella, mikäli oma ehdokas ei selviä sinne asti. Toisaalta on todettu, että vasta se olisi aitoa porvariyhteistyötä, että nimettäisiin jo ensimmäiselle kierrokselle vain yksi yhteinen ehdokas.
Onko porvariyhteistyö äänestäjien ohjailua? Höpsis. Äänestäjät tekevät vaaleissa päätöksensä aina ehdokkaan perusteella. Vain siinä tapauksessa, että ehdokas miellyttää, porvariäänestäjä tekee yhteistyötä. Viime presidentinvaaleissa tämä kävi erinomaisen selväksi.
Tarja Halosta pitäisi nyt vähän pelottaa.
Tarja Halosen voitto toisella kierroksella on haluttu nähdä heikkojen naisten ja feministihullujen projektina. Tosiasiassa moni porvari, myös mies, koki vieraaksi sen Esko Ahon, jota kampanja toi esiin liian kunnollisena ja ahdasmielisenä keskustalaisena. Toisella kierroksella vastakkain on kaksi ihmistä omine arvomaailmoineen, joihin kuuluvat muutkin asiat kuin puoluetausta.
Onko porvariyhteistyö vanhanajan kabinettipolitiikkaa, josta pitäisi päästä eroon? Tuskinpa. Jos herrat olisivat tehneet kassakaappisopimuksen, he tuskin tiedottaisivat siitä etukäteen.
Kukaan ei ole sulkeutunut kabinettiin päättämään kenenkään puolesta mitään. Me marssimme edelleenkin äänestyskoppiin tekemään oman äänestyspäätöksemme. Kysymys on enemmänkin tahdon ilmaisusta, sen osoittamisesta, että puolueiden välisiä suhteita halutaan näkyvästi kohentaa. Jos Jyrki paiskaa kättä Matin kanssa niin ehkä Nilsiän Niilokin voi tehdä sen Tertun kanssa ja Keravan Kalle Pirkon kanssa.
Onko porvariyhteistyö sitten itsekästä oman edun tavoittelua? On. Sekä kokoomus että keskusta ovat selvästi tehneet laskutoimituksia. Omilla kannatusprosenteilla ei presidenttiä tule.
Yhteistyön kimmokkeena molemmin puolin on se, että oma ehdokas selviää toiselle kierrokselle. Sen takia on hyvä sopia yhteistyöstä jo ennen ensimmäistä. Mutta jos oma ehdokas ei selviä jatkoon, on ainakin mahdollisuus äänestää uutta ystävää.
Jotta yhteistyö on tasavertaista, se edellyttää, että molemmilla puolueilla on oma tasavahva ehdokas ja myös keskinäinen kisa on todellinen. Niukan häviäjän on helpompi äänestää niukkaa voittajaa. Kun voittaja kunnioittaa häviäjää ja päinvastoin, molemmat säilyttävät yhteistyön kuvioissa kasvonsa.
Päättävätkö puolueet sitten vaalituloksen? Et sinä oikeasti edes epäile sitä. Eivät puolueiden puheenjohtajat enää elä niin irti arkitodellisuudesta, että edes kuvittelisivat pystyvänsä siihen.
Puolueet eivät valitse presidenttiä näissä vaaleissa sen enempää kuin edellisissäkään. Ihmiset, joilla on ajatuksia puolueista tai poliittisesta linjasta, valitsevat presidentin. Silloin ajatus siitä, että presidentti olisi porvari, ei ole sen likaisempi kuin ajatus siitä, että presidentin pitäisi olla sosiaalidemokraatti.
Jännää tästä joka tapauksessa tulee. Ehdokasasettelusta on tulossa mielenkiintoinen ja sellainen, että se todella saattaa mahdollistaa yhteistyön tekemisen. Laajemmallakin rintamalla kuin puoluejohtajien kesken.
Ehkä Tarja Halosta pitäisi vähän pelottaa, sillä porvari etsii nyt porvaria selvästi tositarkoituksella.
Kirsi Piha on kauppatieteiden maisteri ja Helsingin kaupunginvaltuutettu. Hän arvelee olevansa jäävi arvioimaan ehdokkaita henkilöinä, koska hän kannattaa Sauli Niinistöä.
rahat vaan ryöstetään valtion kirstusta oli sossu tai kokkare!
Eläkkeellä on, mutta samalla miljonääri.