80 km/h

Moro.
Ajelin tossa eilen päivällä pohjoiseen kotia kohti. Lahden jälkeen minut ohitti pickup mallinen menijä asuntovaunu perässään. Eihän siinä muuten mitään, mutta minullakin oli nopeutta 85 km/h...
Saavuin sitten Juvalle ja ajattelin käydä pikaseen kahvilla. Vaan arvaatte mikä keksintö pyöri vastuksina rekkaparkissa? Tottakai, tämä "karavaanari".
Kävin sitten kysymässä josko hän tietää että vaunu perässä rajoitus on 80 km/h. Vastaukseksi sain: "HAISTA VITTU!" Asiaa! Tulin siihen tulokseen, että jos henkilöautoilijat eivät ymmärrä liikenneturvallisuuden päälle mitään, niin mulle on turha tulla itkemään että olen tulppana kun ajan 80 km/h. Ja jokaiselle vastaavalle soitan poliisit perään! KIITOS!!!
Terveisin ISON AUTON KULJETTAJA!
111427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

että kävitkö ABC:llä vai Shellillä? Veikkaan ABC:tä.
Tuskin kuitenkaan Nesteille pysähdyit...

Äänestä

sitä pienemmät munat.

Äänestä
  • Niiden kanssa voi elää, mutta sulla tuntuu kutistuneen nuo kaksi aivolohkoa. Ei ne varmaan siellä pikkuminin kopissa pääse suuremmaksi kasvamaankaan.

    Äänestä

Ajoit varmaan 85km/h 100-alueella.. kyllä minäkin annan motarilla ison auton kokoiselle peräkärrylle kesäisin kyytiä sen 160-170 km/h. Ei se niin kauheaa ole.

Äänestä

Olet varmasti tietoinen nopeudestasi(tarkistanut nopeysnäyttö tauluista) En kyllä itse lähtisi huoltsikan pihaan ketään neuvomaan nimenomaan nopeudesta, saattaa saada köniinsä. Mutta joskus on hiitaasti ajavaa tehnyt mieli neuvoa ettei ajaisi keskellä tietä, vaan reunassa ja hieman nopeuden käytöllä helpottaa ohituksia. Kun ajoit lauantaina kotia kohti, keli on ollut pitävä, kun lämpimämpi tienpinta haihduttaa jäätä pois tien pinnasta, olet lisäksi ajanut myötä aurinkoon, sinulla on ollut tosi hyvä näkyvyys.(vastaan tulijoillahan on silloin selkeesti kehno). Tiedostaa risteyksissä ettei nähdä etelästä tulevaa helposti. En olisi kyllä malttanut itsekkään ajaa rajoituksen mukaan. ilmeisesti siinä on 100 alue.

Opetus: ajan mitä nopeutta tahansa vilkuilen peiliin siitä huolimatta jatkuvasti, ja jos omasta ylinopeydesta huolimatta on vielä kiireisempi takana, ajan laidenpaan ja käännän nilkkaa pystympään, jos tarve vaatii. En muuten aja ajourissa vaan oikealla puolella, vaan siitä huolimatta voin laituuttaa pikkuisen lisää. :)))

Äänestä

jos muut ajaa..itse vasta painoksi köröttelet ?
ps:vaunulla 160 km/h:ssa ja tosiaan ohitteminjöitä ei ollut :)

Äänestä

Jätä sä Miina ylinopeuksien seuranta poliiseille. Tätä kyttäysmentaliteettia on tässä maassa ihan tarpeeksi. Usassa olisit saanut vastaavassa tilanteessa luodinreiän päähäsi.

Äänestä
  • valituissa paloissa luki kun rekkakuski oli saanu pömelit ja työntäny törttöä monta kilometriä poikittain edellä...

    Äänestä

karavaanarit ja asuntovaunun kiskojat pois pääteiltä.ne on varsinaisia tuholaisia liikenteessä.tulen auttamaan jos niiden munien kanssa tulee nokkakarkelot

Äänestä

muutamia vuosia sitten repesin täysin kun joku soitti radioon ja valitti kun hänelle ei annettu tietä kun hän oli ohittamassa edellä ajavaa.

valituksen edetessä selvisi, että kyseinen tyyppi oli lähtenyt ohittamaan 80 alueella ja oli tullut auto vastaan. ohitettava ei kuulemma ollut älynnyt että ohittajalla on perävaunu eikä ollut ajoissa alkanut antamaan tietä, joten ohittajan oli pitänyt käydä vastaantulijoitten puoleisella pientareella.

siis huh huh jos tämä tapahtumasarja oli tosi!
- lähti ohittamaan vaikka auto tuli vastaan.
- lähti 80 alueella ohittamaan ajoneuvoyhdistelmällä jonka enimmäisnopeus on 80
- yritti edelleen ohi vaikka joku tuli vastaan, joutuen ajamaan pientareelle
- vielä kehtasi tilanteesta valittaa

Äänestä
  • Siinä nysväri vaaransi joustavasti ja reippaasti oikeaa tilannenopeutta käyttäneen autoilijan matkanteon.

    Kortti pois nysväreiltä, vaarantavat liikenteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miina kirjoitti:

Moro.
Ajelin tossa eilen päivällä pohjoiseen kotia kohti. Lahden jälkeen minut ohitti pickup mallinen menijä asuntovaunu perässään. Eihän siinä muuten mitään, mutta minullakin oli nopeutta 85 km/h...
Saavuin sitten Juvalle ja ajattelin käydä pikaseen kahvilla. Vaan arvaatte mikä keksintö pyöri vastuksina rekkaparkissa? Tottakai, tämä "karavaanari".
Kävin sitten kysymässä josko hän tietää että vaunu perässä rajoitus on 80 km/h. Vastaukseksi sain: "HAISTA VITTU!" Asiaa! Tulin siihen tulokseen, että jos henkilöautoilijat eivät ymmärrä liikenneturvallisuuden päälle mitään, niin mulle on turha tulla itkemään että olen tulppana kun ajan 80 km/h. Ja jokaiselle vastaavalle soitan poliisit perään! KIITOS!!!
Terveisin ISON AUTON KULJETTAJA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu