Onko kokemuksia kyseisestä autosta vuosimallia -02 tai -03. Moottori,yleisimmät viat, varaosien/ huoltojen hinnat yms. Kannattaako ostaa?
Grand Voyager 2,5 turbo diesel
Antti
41548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on nyt ollut sellainen vajaan vuoden ja erittäin tyytyväinen olen ollut toistaiseksi. Itse vaihdoin öljyt ja suodattimen sekä valutin polttoainesuodattimesta (tankin kohdalla alustassa) vedet - ei ole yksin hinnasta kiinni, en vain luota siihen (huonoja kokemuksia) että kaikki tuollaiset hommat tehtäisiin ainakaan merkkihuollossa kunnolla (huolto-ohjelman sieltä saa pyytämällä). Jatkossakin huollan itse, toki original osilla.
Ainoa vika/ominaisuus on koneen 'dieselmäinen' ääni varsinkin pienillä nopeuksilla mutta maantieajossa sitä ei huomaa. Kone vääntää erittäin hyvin joten ei tartte vaihteita hämmentää koko ajan. Erittäin miellyttävä ajettava, koon huomaa ainoastaan parkkipaikoilla (en edes yritä mennä parkkitaloihin, säästyy kolhuilta).
Kuten aina autojen kanssa niin aikahan sen vasta näyttää miten laadukas peli se on pitkän päälle.
Itse ostin vajaa pari vuotta sitten ja ajanut nyt reilut 80 tkm. Ajaminen on nautinto, voi ajaa putkeen Suomen läpi eikä paikat puudu. Kulutus kokoon nähden pieni (alle 8l), huollot ja alkuperäiset osat ovat kalliita samoin vakuutus/käyttövoima vero. Jakohihnan vaihto (150 tkm) esimerkiksi maksaa n 1000 € (jo pelkät osat ovat yli 600 €), pieniä (ärsyttäviä) sähkövikoja. kone kuulemma kestää,e nemmin alka paikat muuten reistailee. Valitsisin saman auton uudelleen.
Onkos näissä CRD:issä astuttu askel taaksepäin, sillä 1999 TD:ssä on tuplaketju, joka on "huoltovapaa", huom lainausmerkit. Sen pitäisi kestää hyvinkin reilun parisataa tuhatta kilometriä - itsellä 160 000 ajetussa ei ongelmia.
taas toisinaan sitte taas ei. En ota kantaa onko se askel taaksepäin vai mitä mutta on siinä. Vaihto osat merkkiliikeessä n 1 K€. vaihtoväli 100 tkm tai 5 v. CRD on sitten kyllä muuten aikas paljon edistyksellisempi kuin vanha TD.