Grand Voyager 2,5 turbo diesel

Onko kokemuksia kyseisestä autosta vuosimallia -02 tai -03. Moottori,yleisimmät viat, varaosien/ huoltojen hinnat yms. Kannattaako ostaa?
41548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselläni on nyt ollut sellainen vajaan vuoden ja erittäin tyytyväinen olen ollut toistaiseksi. Itse vaihdoin öljyt ja suodattimen sekä valutin polttoainesuodattimesta (tankin kohdalla alustassa) vedet - ei ole yksin hinnasta kiinni, en vain luota siihen (huonoja kokemuksia) että kaikki tuollaiset hommat tehtäisiin ainakaan merkkihuollossa kunnolla (huolto-ohjelman sieltä saa pyytämällä). Jatkossakin huollan itse, toki original osilla.

Ainoa vika/ominaisuus on koneen 'dieselmäinen' ääni varsinkin pienillä nopeuksilla mutta maantieajossa sitä ei huomaa. Kone vääntää erittäin hyvin joten ei tartte vaihteita hämmentää koko ajan. Erittäin miellyttävä ajettava, koon huomaa ainoastaan parkkipaikoilla (en edes yritä mennä parkkitaloihin, säästyy kolhuilta).

Kuten aina autojen kanssa niin aikahan sen vasta näyttää miten laadukas peli se on pitkän päälle.

Äänestä

Itse ostin vajaa pari vuotta sitten ja ajanut nyt reilut 80 tkm. Ajaminen on nautinto, voi ajaa putkeen Suomen läpi eikä paikat puudu. Kulutus kokoon nähden pieni (alle 8l), huollot ja alkuperäiset osat ovat kalliita samoin vakuutus/käyttövoima vero. Jakohihnan vaihto (150 tkm) esimerkiksi maksaa n 1000 € (jo pelkät osat ovat yli 600 €), pieniä (ärsyttäviä) sähkövikoja. kone kuulemma kestää,e nemmin alka paikat muuten reistailee. Valitsisin saman auton uudelleen.

Äänestä
  • Onkos näissä CRD:issä astuttu askel taaksepäin, sillä 1999 TD:ssä on tuplaketju, joka on "huoltovapaa", huom lainausmerkit. Sen pitäisi kestää hyvinkin reilun parisataa tuhatta kilometriä - itsellä 160 000 ajetussa ei ongelmia.

    Äänestä

  • Fundis kirjoitti:

    Onkos näissä CRD:issä astuttu askel taaksepäin, sillä 1999 TD:ssä on tuplaketju, joka on "huoltovapaa", huom lainausmerkit. Sen pitäisi kestää hyvinkin reilun parisataa tuhatta kilometriä - itsellä 160 000 ajetussa ei ongelmia.

    taas toisinaan sitte taas ei. En ota kantaa onko se askel taaksepäin vai mitä mutta on siinä. Vaihto osat merkkiliikeessä n 1 K€. vaihtoväli 100 tkm tai 5 v. CRD on sitten kyllä muuten aikas paljon edistyksellisempi kuin vanha TD.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antti kirjoitti:

Onko kokemuksia kyseisestä autosta vuosimallia -02 tai -03. Moottori,yleisimmät viat, varaosien/ huoltojen hinnat yms. Kannattaako ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu