HALONEN PETTI AHON...

Ei valinnut Ahoa Suomen Pankkiin, vaan valitsi sen toisen ehdokkaan (Salo)... huhujen mukaan kaverinsa.

Niin ja kävihän sinne Suomen Pankkiin myös Erkki Liikanen, joka on Halosen läheinen työkaveri 1980-luvulta. Pätevä hakija Sixten Korkman jäi tuolloin toiseksi... Lieneekö ollut liiaksi ei-sosialisti?
2237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Keskusta oli silloin vastuussa tapahtuneesta.Jos keskusta ei olisi tehnyt niitä päätöksi, jotka johtivat lamaan, ei meillä olisi ollut mitään hätää.

Äänestä
  • Ahoa on tietysti helppo yrittää moittia, mutta missä olivat ns. pätevämmät voimat silloin, kun pääministeriä valittiin Suomen syksyessä samaan aikaan syvään lamaan 1991?

    Suomen taloushistorian suurimpaan lamaan oltiin menossa, kun häntä valittiin tehtävään, mutta 4. vuoden (ja toki pakostakin kovien päätösten jälkeen) Suomi oli jo nousussa, kun Ahon pääministerikausi ja Viinasen valtiovarainministerikausi oli ohi.

    Se, että Suomi oli ajautumassa lamaan ei kylläkään ole Ahon tai Keskustan vika. Ensisijaisesti voitaneen syytä hakea mieluummin vaikkapa edellisestä hallituksesta, Suomen rahamarkkinoiden hallitsemattomasta vapauttamisesta sekä Neuvostoliiton kaupan romahtimisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siksi ääni Niinistölle kirjoitti:

Ei valinnut Ahoa Suomen Pankkiin, vaan valitsi sen toisen ehdokkaan (Salo)... huhujen mukaan kaverinsa.

Niin ja kävihän sinne Suomen Pankkiin myös Erkki Liikanen, joka on Halosen läheinen työkaveri 1980-luvulta. Pätevä hakija Sixten Korkman jäi tuolloin toiseksi... Lieneekö ollut liiaksi ei-sosialisti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu