Onko kellään käynyt koskaan niin, että jokin lääke olisi heikentänyt pillereiden ehkäisytehoa ja sen vuoksi olisi tullut raskaaksi? Olen vuosikausia syönyt Meliane-merkkisiä pillereitä, ja nyt tämän vuoden puolella vkolla 1 jouduin syömään keuhkoputken tulehduksen vuoksi viikon kuurin Amorion-merkkistä antibioottia.
Ongelma on nyt se, että rintoja aristaa ja vatsassa tuntuu välillä sellaisia vihlaisuja kuin olisi menkat. Tosin menkat pitäisi alkaa vasta kolmen päivän päästä... Ja kun olen kalenteria selaillut, niin kuuri sopii aikaan jolloin myös ovulaatio oli. Näiden rintojen arkuuden takia katselin näin jälkeenpäin netistä tietoa lääkkeestä, ja siellä sanottiin, että voi heikentää ehkäisypillereiden tehoa.
No ei voi kun itteensä syyttää jos jotain on käynyt, kun en tuon tarkempi ollut silloin kun lääkettä aloin syömään. Mies tosin vois olla paljon enemmän innoissani kuin minä.
Ongelma on nyt se, että rintoja aristaa ja vatsassa tuntuu välillä sellaisia vihlaisuja kuin olisi menkat. Tosin menkat pitäisi alkaa vasta kolmen päivän päästä... Ja kun olen kalenteria selaillut, niin kuuri sopii aikaan jolloin myös ovulaatio oli. Näiden rintojen arkuuden takia katselin näin jälkeenpäin netistä tietoa lääkkeestä, ja siellä sanottiin, että voi heikentää ehkäisypillereiden tehoa.
No ei voi kun itteensä syyttää jos jotain on käynyt, kun en tuon tarkempi ollut silloin kun lääkettä aloin syömään. Mies tosin vois olla paljon enemmän innoissani kuin minä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
vaikutusta pillereiden tehon menetykseen, ellet ole kärsinyt kuurin aikana oksentelusta tai ripulista.