Asun komennuksella ulkomailla ja olen katsonut vaalikeskustelut netistä sekä seurannut lehdistöä. Vaikuttaa ilmeiseltä, että meillä on nyt mahdollisuus valita presidentti, jolla on selkeät ja realistiset näkemykset siitä, miten Suomen hyvää edistetään. Saulin näkemys on, että hyvinvointi tulee kilpailukyvyn ja terveen talouden kautta. Jos näistä ei huolehdita, ei ole mistä jakaa kaikille. Olen täysin samaa mieltä. Lisäksi pidän siitä, että hän reilusti ottaa kantaa Natoon - vaikka kannattaa kansanäänestystä ja demokraattista päätäntää tältä osin. Tarjan puheet ovat populistisempia ja epämääräisempiä, "kaikkea kaikille eikä keneltäkään mitää pois". Ikään kuin vasemmistotausta ei anna uskallusta tunnustaa niitä realiteetteja, missä Suomi elää.
Ulkomailta seurattuna
valtava ero
13675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuule pysy sinä vaan siellä ulkomailla, se on meille kaikille parasta!
Minä taas olen täysin samaa mieltä alkuperäisen kirjoittajan kanssa, vaikka vasta suunnittelen muuttoa ulkomaille, jos Tarja voittaa.
Sauli puhuu niin viisaita, hän on selvästi ajatellut ja harkinnut tarkoin asioita. Äskeinen pilkallinen vastaus sen sijaan oli ns. ihan perseestä.
olla tyytyväinen mutta sokea. Pohjois-Koreassa ollaan oikein tyytyväisiä ja arvostetaan valtionpäämiestä.
Olen 7v. asunut ulkomailla ja jotenkin tämä Suomi näyttää vielä puolidemokratialta, kansa on jotenkin tottunut tällaiseen Tarjan propakandaan että oikein hirvittää.
hyvin sanottu. Juuri näin olen itsekin asian ajatellut ja siksi valintani vaaleissa on ollut selvä jo alusta pitäen.
eläkkeellä oleva armeijan kapiainen
täällä Suomessa on. Minä kannatan ainakin muutosta ja äänestän Sauli Niinistöä.
luulee kun puusta katsoo. Eikö kukaan tule noutamaan sua pois sieltä palmusta?
ja asiallisesta kommentista. Näinhän se juuri on ja kyllä sen täällä kotimaassakin näkee jos vain haluaa asiaa tarkastella asiapohjalta. Halosen suosio'kupla' perustuu pitkälti tunteisiin eikä kanna todellisessa elämässä.
Onko Espoo ulkomailla
Hienoa, että asiat nähdään avoimesti maamme rajojen ulkopuolellakin.Kiitos näistä ajatuksista. Toivokaamme kaikki, että maamme saisi lopulta edustavan Presidentin Sauli Niinistön.
onnistuu, sitten ei voisi enää pelotella millään. Kaikki näkisivät omakohtaisesti, että homma toimii hyvin. Sehän se pahin vasemmiston painajainen juuri onkin. Huonot ajathan tuovat heille vain ääniä ja valtaa, hyvät ajat ovat vasemmistolle myrkkyä. Silloin heidän valtansa pienenee.
Terve,
minä asun myöskin ulkomailla töiden takia. Mitä kauemmin olen ollut täällä, sen paremmalta suomalainen yhteiskunta ja sen tarjoamat mahdollisuudet jokaiselle tuntuvat. Olen ylpeä siitä miten yhteikunta tarjoaa jokaiselle suomalaiselle mahdollisuuden kouluttaa itsensä, tarjoaa jokaiselle sairaanhoidon ja ylipäätään mahdollisuuden pyrkiä mihin vaan.
Siksi ääneni menee ehdokkaalle, joka pyrkii edelleenkin säilyttämään hyvinvointivaltion ja nimenomaan ottaa huomioon KAIKKI suomalaiset.
Toinenkaan ehdokas tuskin pyrkii purkamaan tätä systeemiä, mutta painopiste saattaa olla hyvinvoivien tukeminen enenmmän kuin mahdollisuuksien tarjouaminen kaikille.
Eli ääni tässä tapuksessa numerolle yhdeksän.