c-vitamiin tarve tulisi täyteen?
Se juo niin onnettoman vähän vettä ettei se c-vitamiini mikä veteen on laitettu riitä varmasti kattamaan sen päivittäistä tarvetta.
Annoin sille appelsiinista siivun tänään ekaa kertaa,marsu on siis ihan pieni vielä,ollut pari viikkoa vasta ja se söi sen koko siivun.Hirveesti ei uskalla uusia makuja antaa kerralla ettei mene vatsa sekaisin.
Haluaisin kuitenkin pitää sen mahdollisimman terveenä ja hyvinvoivana.
Se juo niin onnettoman vähän vettä ettei se c-vitamiini mikä veteen on laitettu riitä varmasti kattamaan sen päivittäistä tarvetta.
Annoin sille appelsiinista siivun tänään ekaa kertaa,marsu on siis ihan pieni vielä,ollut pari viikkoa vasta ja se söi sen koko siivun.Hirveesti ei uskalla uusia makuja antaa kerralla ettei mene vatsa sekaisin.
Haluaisin kuitenkin pitää sen mahdollisimman terveenä ja hyvinvoivana.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ei saa antaa appelsiinia!
Jos haluat pitää marsusi hyvinvoivana ja terveenä, luet ensin kaiken netistä ja kirjoista että tiedät miten sitä hoitaa. Ja siis onko sulla vain yksi marsu? marsu tarvitsee aina kaverin. voi marsuparka...
Kannattaisi ottaa ensin ihan rauhassa selvää marsun hoidosta ennen kuin marsun hankkii. Marsuille ei saa antaa sitrushedelmiä (esim.mandariini,appelsiini).Suosittelen ostamaan apteekista marsuille tarkoitettua c-vitamiini jauhoa/rakeita.Tätä jauhoa laitetaan päivittäin hieman jonkin tuoreruoka palasen päälle (esim. tomaatti).Tämä on melko varma keino saada marsu syömään tarvittava määrä vitamiinia.Marsut ovat myös laumaeläimiä ja niitä täytyisi olla vähintään kaksi.Jos haluat marsullesi mahdollisimman hyvän ja onnellisen marsunelämän hanki sille kaveri!ihmisen seura ei korvaa lajitoveria!
marsuille ei saa antaa appelsiinia eikä mitään muutakaan sitrushedelmää. jos c-vitamiini ei tule syötyä muuten niin laita marsun c-rakeita veteen siis liota ne siihen ja syötä marsulle joka päivä.
Appelsiinin sijasta voit antaa vaikka
persiljaa, siitä oma marsuni ainakin tykkää(persiljassa on rutkasti C-vitamiinia)
voit antaa myös lanttua ja pinaattia(tuoretta)sekä kaalia(sitä hyvin varoen ja vähän kerrallaan koska siinä on paljon nitraattia)
Kasvattaja sanoi että hän on aina antanut omilleen appelsiinia että ihan hyvin voi antaa.
Mulla on sitä c-vitamiinia ostettuna.Se on jauheena purkissa ja olen sitä juomaveteen laittanut.Nyt siis ripottelen sen ruuan päälle.Kaveri on tulossa marsulle ensi viikolla.Halusin tietynlaiset marsut joten piti odottaa että toinenkin on luovutusiässä.
Mikähän hiton kasvattaja luuleekin olevansa, kun ei edes tiedä sitäkään perusasiaa ettei marsuille saa syöttää sitrushedelmiä...?
Luuri käteen ja soita sille ihmiselle. Marsun vatsaankin voi tulla haavaumia noista hedelmistä, koska ovat sen verran kirpeitä ja hapokkaita. Eihän sitä välttämättä ulospäin huomaakaan, eikä marsu itse osaa määritellä mitä sen tulisi syödä ja mitä ei! Sitä vaan katsotaan kun "Oi kun marsuliini tykkää" ja työnnetään vaikka sokeria sille. EI NÄIN.
olisi kiva tietää, kuka kasvattaja on tuollaista sanonut? Itse ainakin olen löytänyt vain tekstejä (sekä netistä että marsukirjoista), joissa sanotaan, etteivät sitrushedelmät sovi marsuille.
Esim.tämä on osoitteesta www.liiani.com "C-vitamiinia on runsaasti monissa kasveissa. Vastoin yleistä luuloa sitrushedelmät (appelsiini, sitruuna ym.) eivät ole parhaita C-vitamiinilähteitä. Lisäksi niiden sopivuudesta marsun ruuansulatukselle on esitetty epäilyjä. Erittäin runsaasti C- vitamiinia sisältäviä kasveja ovat esimerkiksi nauriin naatit, joissa on viisi kertaa enemmän C-vitamiinia kuin applesiinissa sekä voikukan lehdet (nelinkertainen määrä), persilja (kolminkertainen määrä) ja marjoista esimerkiksi mansikat, joissa niissäkin on C-vitamiinia tuplasti enemmän appelsiiniin verrattuna. Myös kaikissa kaalilajeissa on runsaasti C-vitamiinia, mutta niitä tulee antaa vain pieniä määriä kerrallaan."
Vaikka onhan se kuitenkin jokaisen oma asia, mitä marsuilleen syöttää, ei millään pahalla.
...että varsinkin amerikkalaisilla marsusivustoilla kehotetaan syöttämään marsuille appelsiinia ja muitakin sitrushedelmiä? Sitten perässä lukee, että saattaa aiheuttaa huulirupea ym., mutta kannattaa antaa, koska sisältää niin paljon c-vitamiinia...
Luulisi, että niinkin kauan lemmikkinä pidetyn eläimen oikea hoito ja ruokinta alkaisi olemaan pikkuhiljaa selvillä... :p :p
Jos joku sattui katsomaan Eläintohtoria, niin siinä tämä "Rodney"-marsu oli ahdettu pikkuruiseen häkkiin ja häkissä oli jopa juoksupyörä.
Olkoon vain, jos tuo häkki näyttikin "elokuvassa paremmalta kuin oikeat marsunhäkit", se antaa täysin väärää informaatiota marsujen asuintavoista ja hoidosta. Eli niinpä, amerikkalaisethan tietääkin miten marsuja hoidetaan x(
Voi antaa myös jauheena esim. porkkanapalan päällä. Itse annan c-vitamiinin marsuilleni aina jonkin tuoreravinnon päälle ripoteltuna enkä veteen liuotettuna, koska jos pulloon laittaa vain sen päivän määrän on ainakin meillä hyvin epätodennäköistä että marsu saisi koko tarvittavan päivittäisen annoksensa c-vitamiinia, koska eivät nuo koko pullollista päivässä juo ja seuraavana päivänä taas vaihadn veden. Näin menee vitamiinia hukkaan.
Esim. appelsiini on sen verran kosteaa että c-vitamiinijauhe / -rakeet tarttuvat siihen kyllä ja päätyvät näin marsun suuhun.
:)
Itse olen sitä mieltä että pieni määrä appelsiinia (juuri tuo siivu jonka päällä c-vitamiinin voi antaa) ei ole haitaksi silloin tällöin kunhan siinä ei ole kuoria, mutta en sitä jatkuvasti itse antaisi.
Omille marsuille en syötä lainkaan sitrushedelmiä.