oon intis ja nyt on ollu ihan helvetillisii pakkasii... kertokaa vinkkei miten pitää varpaat tuol kylmäs siin kunnos ettei mitää paleltumia tai pysyviä vammoja tule. Saapassukat alle ja sit ne "normaalimmat" sukat päälle, se on päivän selvä vinkki, mut onks mitää muita vinkkei?
Minkälainen tunne sillon on, kun menee yli eli et on pakko sanoa sit upseerille, et nyt pitää päästä pois? Siis et selviää ilman pysyvii vammoi (sellasiahan tollasis pakkasis voi jo tulla) ...entäpä onko järkeä nakata kovas paukkupakkases saapas pois hetkeks ja sormil vähän kokeilla ja liikutella varpaita jos ne tuntuu melko tunnottomilta ja vaikeasti liikuteltavilta, vai johtaako sekin pahempaan lopputulokseen ottaa hetkeks nois pakkasis se saapas pois ja tunnustella niit varpaita?
Minkälainen tunne sillon on, kun menee yli eli et on pakko sanoa sit upseerille, et nyt pitää päästä pois? Siis et selviää ilman pysyvii vammoi (sellasiahan tollasis pakkasis voi jo tulla) ...entäpä onko järkeä nakata kovas paukkupakkases saapas pois hetkeks ja sormil vähän kokeilla ja liikutella varpaita jos ne tuntuu melko tunnottomilta ja vaikeasti liikuteltavilta, vai johtaako sekin pahempaan lopputulokseen ottaa hetkeks nois pakkasis se saapas pois ja tunnustella niit varpaita?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ensinnäkin huopavuoret kannattaa aina öisin laittaa teltan kattoon roikkumaan vaikka jekkulangalla että ne kuivaa kunnolla. Ammunnoissa voi kanssa huopikkaita kuivailla jos pääsee nuotiolle lämmittelemään ja samalla voi varpaita lämmitellä ilman saappaita. Missään nimessä jalkoja ei pidä lämmittää silälailla, että saappaat on jalassa, silloin jalat paleltuu vaan pahemmin kun nuotiolta lähtee pois. Saappaat eivät saa olla liian pienet, jolloin ne heikentävät verenkiertoa jaloissa, mutta ei myöskään liian isot.
Itse olen istunut varossa yli 20:n asteen pakkasessa jopa kymmenen tuntia putkeen, eikä mitään paleltumisvammoja tullut. Välillä istuin nuotiolla ja välillä harrastin kaikenlaista taukoliikuntaa, tein kyykkyjä tai pilkoin puita jne. Paleltumisvamman huomaa parhaiten siitä kun paleltumisesta johtuva kipu lakkaa yhtäkkiä tuntumasta, silloin kannattaa mainita asiasta upseerille tai vaikka lääkintämiehelle.
Minullakin meinaa varpaat ja sormet myös jäätyä. vaikka käyttää tavallista ja paksumpaa sukkaa, kylmettyvät varpaat. Paremmat pohjalliset voisivat auttaa jonkin verran. Itse en "firman" puolesta saanut pohjallisia, joten ostin nyt lomilla pohjalliset. Nyt sitten tuntuu ettei välttämättä mahdu kunnolla maiharit jalkaan niitten kahden sukan kanssa...
Liian pienet kengät edesauttavat paleltumia kun varpaita ei pääse liikuttelemaan. Itse menen varmaan vaihtamaan tilaisuuden tullen numeroa isommat kengät että mahtuu hyvin sukat plus pohjalliset sekä mahtuisi heiluttelemaan varpaita. Se ilma kengän sisällä lämmittää myös. Liian sopivassa kengässä ei ole ilmatilaa ja kylmä tulee helposti. Toisaalta liian isot kengät sitten aiheuttavat hiertymiä ja rakkoja.
Ensinnäkin, sitten vasta alkaa olla oikeasti hätä käsissä kun varvas on kokonaan tunnoton siten, ettei se siis palele lainkaan vaan saattaa tuntua jopa normaalin lämpimälle: jos tunnet vielä palelun varpaissa, niin sitten ei ole vielä hätää oikeasti.
Paleltumien ehkäisyssä on verenkierto alueelle ehdottoman tärkeä: elimistö alkaa vähentää perifeerisiin eli ääreis-osiin veren viemistä säätelemällä suonten läpimittaa, jottei lämpöä hukkaantuisi kylmässä: tästä verenkierron säätelystä aiheutuu kuitenkin lämmönsäästön sivuvaikutuksena paleltumavaara, kun lämmin veri ei kierrä paikkaan. Liikkuminen korjaa tilannetta, kävelemällä ja etenkin hölkkäämällä/juksemalla vaikkapa jo 1 km suuntaansa aiheuttaa lihasten käytön takia lämmöntuottoa ja kiihdyttää verenkiertoa, jolloin verta menee enemmän jalkoihin ja myös varpaisiin, lisäksi juoksemisella ja hölkkäämisellä on mekaaninen tärähdysvaikutus, jolla verta menee jalkoihin enemmän ja tehokkaammin.
Oikean pukeutumisen jo tiesitkin, sen lisäksi kuivata aina yöllä varusteet kaminan luona ja saappaat kuivata niin, että varsi on kääritty niin alas kuin ikinä saat. Vaihda jos mahdollista myös kesken päivän kuiviin jos tarvetta yhtään.
Lopuksi: jos ääreisosa menee oikeasti tunnottomaksi kokonaan tai jopa alkaa loppua koko paleleminen ja tuntua varpaat normaaleilta yhtäkkiä palelun jälkeen, ilman syytä, niin sitten alkaa olla hätä ja ilmoitus esimiehelle, tarvitset lämmitystä jotenkin. Lisäksi jäätynyttä kehon osaa ei saa missään tapauksessa laskea sulamaan jos on yhtään riskiä uudelleen jäätymisestä: sulamisessa tapahtuu suurimmat vauriot. Lisäksi jos iholle tulee valkoisia laikkuja, niin niitä tulee lämmittää käsin, omin tai taistelijaparin käsin esimerkiksi.
Lisäksi vielä: tupakointi ja nuuska pois kylmällä metsässä kokonaan: nikotiini supistaa verisuonia ja pahentaa palelua! Poltelkaa ja nuuskatkaa leireillä talvella ennemmin yöllä kipinävartiossa tai muutoin kun olette kamiinan ulottuvilla ja lämpimässä!
Intin huopakumisaapas on luultavasti paras pakkasjalkine mitä tiedän (tosin en ole mikään naparetkeilijä, joten...). Ongelmana on sen heikko hengityskyky. Lämpimässä jalkineessa sukka kastuu ja sitten iskee vilu. Niin kauan kun sukat pysyvät kuivina, on lämmintä. Näin ollen on hyvä pitää riittävästi vaihtosukkia matkassa ja kuivata sukat ja huovat aina kun mahdollista.
Apteekeista tai Instruista voi löytää semmoisia lämpöpusseja mitkä voi laittaa saappaan sisään.
1.kuivat kamppeet vaikka jätesäkkiin reppuun tai rinkaan niin paljon vaatteita kun mahtuu. Yöks kuivamaan vaateet saappaat
2.liikkuu lämmittelee riitävästi myös liikuttelee varpaita
3.jos kipua tarkastaa varpaat jos valkoiset ilmoittaa tai jääkylmät ilmoittaa lähimmälle esimiehelle tai lääkintämiehelle
4. ei polta röökiä. Tupakoinnilla suora yhteys ääreisveren kiertoon
5.kerros pukeutuminen
Päivän ja joskus yönkin sotilaallisten rientojen seurauksena jalat tahtovat hieman hikoilla. Kosteus sitten jää huopakumpparin sisälle ja pian jo alkaa paleltaa, kun huovat ovat kosteat.
Itse olen havainnut hyväksi konstin, jossa sanomalehdestä taitellaan paksuhko pohjallinen kumppariin. Kerran päivään sitten pohjallinen kaminaan ja uudet kuivat tilalle. Sanomalehti näet kosteuden tehokkaasti itseensä ja näin huovat pysyvät kuivempina. Lisäksi vielä kuivana ollessaan pohjalliset eristävät lämpöäkin kohtuullisesti.
Tämä siis puhtaiden sukkien yms lisäksi. Muista, että talvella jalkineissa pitää olla riittävästi tilaa. Liian tiukassa jalkineessa tulee varmasti kylmä.