Mistä johtuu että klassisessa ns, suuressa taiteessa naiset on karvattomia?Useinhan häpy noissa vanhissa teoksissa on peitetty asennolla tai kangaskaistaleella,mutta joskus se on paljaana.Oliko se aihe TABU vai oliko naiset karvattomia silloin?Itse veikkaan että karvat oli liian rahvaanomaisia noihin yleviin teoksiin.Olihan aiheetkin mytologiasta ja raamatusta.Vasta Renoirilla alkaa esiintyä karvaisia naisia,esim,Kylpijät 1918.Luulen että tuolloinkin sai ostaa ;tiskin alta;kuvia joissa asiat näytettiin niin kuin ne on.
Karvat ja taide
kolmas sulotar
51870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin keskiajalla, siis 1400-luvulta taaksepäin, kunniallisten naisten kuului ajella häpykarvansa, muuten oli huoran kirjoissa. Tästä kerrotaan mm. Kaari Utrion useissa kirjoissa.
Karvojen ajelu on nykyaikaa, niinkuin äskeisessä viestissä todettiin.
On keskiaikaa. Niinkuin Kaari Utrion kirjassa todetaan? Pimeintä keskiaikaa.
ja kun ottaa vielä huomioon, karvojen poiston alku on ajanlaskuamme ennen, voi puhua historia toistaa itseään.
”1. toukokuuta vuonna 1500, Brasilian löytymisen ensihetkillä............... 'Sitten he asettuivat selälleen matolle nukkumaan yrittämättäkään peitellä intiimejä elimiään, joita ei ollut ympärileikattu ja jotka oli ajeltu siististi paljaiksi. Kapteeni käski panna heidän päänsä alle istuintyynyt ja mies jolla oli tukkalaite yritti olla tärvelemättä laitettaan. Heidän ylleen heitettiin peitto, he suostuivat siihen, ja siinä he nukkuivat'.”
Laina http://www.kiiltomato.net/?rcat=K%E4%E4nn%F6skirjallisuus&rid=195