Osaako joku neuvoa millä saa tuholaiset pysymään poissa perhoslaatikoista. Mitä myrkkyä niihin tulisi laittaa?
Kokoelmien tuholaiset
2
3072
Vastaukset
- *Nilla
poimittuna ja lainattuna:
"Tuholaiset
Kokoelman kerääjien on syytä aina muistaa myös kokoelmatuholaisten olemassaolo. Tuholaiset syövät kuivunutta eläinmateriaalia ja hyönteiskokoelmat ovat niille oikea paratiisi. Tuholaisia on luontaisesti lähes aina ihmisasumuksissa ja kokoelmaan asti löytäneet havaitsee siitä, että perhosen ruumiin alapuolella on pieni purukasa itse tuholaisen syödessä perhosen ruumista. Jos tuholaiset saavat mellastaa kokoelmassa riittävän kauan, jää laatikkoon jäljelle pelkät siivet ja neulat. Tuholaisia varten on olemassa kokoelmamyrkkyjä, mutta hyvä konsti on pakastaa laatikko muutamaksi päiväksi. Jos tuholaisista ei tunnu pääsevän eroon, kannattaa harkita myrkkyjen hankkimista, sillä jatkuvat pakastamisesta johtuvat lämpötilan- ja kosteudenvaihtelut ovat haitallisia kuivatuille perhosnäytteille. Pahoja tuholaisia ovat mm. riesakuoriainen, museokuoriainen, ihrakuoriaiset ja jäytiäiset."
Mitä sitten ovat "kokoelmamyrkyt"? No esim. koiperhosille tarkoitetut koimyrkky pallerot, jotka voit kääriä kangassuikaleeseen ja neulata kokoelmalaatikkoon.
Ja millaista "tuhoa" pakastaminen aiheuttaa? Jos kokoelmassasi on esim. lajeja, jotka talvehtivat aikuisena, niin pakkanen saa esiin niiden "pakkasnesteitä" ja se saattaa muuttaa niiden siipien väriä, tehdä ne ikäänkuin öljyisiksi. Itse tein aikanaan erehdyksen laittaa 60-luvulla (silloin luvallisesti) keräämäni apolloperhoset pakkaseen ja se selvästi kellasti niiden siipiä läheltä vartaloa. - ja pian!
isäni keräsi aikanaan perhosia ja vei joka talvi kun kovia pakkasia kokoelmansa ulos eikä mitään ongelmia. Ny tällä hetkellä riittävä pakkanen eli äkkiä ulos kaapit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121919Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724