Saulin ulkopoliittinen kokemus?

Mitä se on?

Nyt on luotu sellaista kuvaa, että Niinistölläkin olisi riittävä kokemus ulkopolitiikan hoidossa. Ainakin hän sujuvasti arvostelee.
Tosiasiassahan hänellä ei ole päivänkään kokemusta ulkopolitiikasta. Mutta niinhän se on tässä elämässä. Meidän kaikkien tietomäärä riittää siihen, että voi arvostella ammattilaisten tekemisiä. Mutta ani harvasta olisi kuitenkaan tekemään arvostelun kohteen tekemiä toitä.

Se näkyy pätevän tuolla ylemmilläkin tasoilla.
Arvostelulautakunnan jäsenyyteen kun ei ole pätevyysvaatimuksia.

17

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppia ikä kaikki

      kyllä työ tekijäänsä neuvoo tässäkin asiasssa ei muuta kuin sauli ryminällä mukaan kyllä se siitä

      • vai mitä ?

        mikään harjoittelian paikka.


      • =))

        Pitääkö Niinistöä äänestää, että hän pääsee HARJOITTELEMAAN ulkopolitiikkaa???????

        ("kyllä työ tekijäänsä neuvoo")

        Hirveä tuska on oikeistolla saada oma arvomaailma presidentin paikalle...harjoittelemaan.


      • hanski*

        Ei tällainen salailu mistään oo kotoisin.
        Tuskin olis kansalle kerrottu edes yhteisistä harjoituksista Naton nopean toiminnan joukkojen kanssa, jos sitä ei näissä vaalikeskusteluissa olisi otettu esille. Sama juttu yhteensopivuudesta Naton kanssa.
        Ja vieläkin on olemassa hirveä mökö, jos Natosta puhuu. Puhuja on heti viemässä Suomea Natoon niinkuin nyt esimerkiksi Lipponen ja tämä vihreiden Gronberg asian näkevät.


    • -kansalainen-

      Totta. Ja Sauli Niinistö on mestari kääntämään "omat mokansa" toisten tekemisiksi. Hän "haastattelijan" ominaisuudessa syyttää vastaehdokas Tarja Halosta siitä, että Halosen presidenttikaudella on vähäosaisten olot vain kurjistuneet. Ja varakkaiden tilanne vain helpottunut.

      Mutta kenen toimesta näitä "parannuksia" oikein tehtiin? Kyllä siellä oli Sauli Niinistö ITSE "pääpäsmärinä" näitä leikkauksia tekemässä. Vai onko se jo unohtunut?

      • Saulille

        Hän on onnistunut näyttelijä suorituksessaan kiitettävästi. Varmasti paremmin kuin käsikirjoituksen laatijat osasivat odottaa. Nyt vain hänen pitäisi pystyä jatkamaan todellisen osaamisensa, luonteensa ja ideologiansa peittelyä, muutama päivä. Minä ainakin luotan hänen näyttelijän kykyihinsä, kyllä ne kestävät.


      • -nainen-
        Saulille kirjoitti:

        Hän on onnistunut näyttelijä suorituksessaan kiitettävästi. Varmasti paremmin kuin käsikirjoituksen laatijat osasivat odottaa. Nyt vain hänen pitäisi pystyä jatkamaan todellisen osaamisensa, luonteensa ja ideologiansa peittelyä, muutama päivä. Minä ainakin luotan hänen näyttelijän kykyihinsä, kyllä ne kestävät.

        No se näytelmänosio; Lehmät ja liituraita, sloganilla, "MAASEUDUSSA ON SUOMEN TULEVAISUUS"
        Ylitti jo kaikki mahdolliset odotukset Sauli Niinistön "MINÄ PRESIDENTIKSI" -näytelmässä.


    • eikka

      Saukki on joka tilanteessa asiallinen ja fiksu mies.
      Oikea henkilö luomaan suomikuvaa maailmalle.

      • vai mitä ?

        vielä nähty minkälainen hän on kun "roolivihko" nypätään pois. Epävarmana sinnetänne pälyilevät silmät eivät lupaa hyvää. Ne kyllä viestivät epävarmuudesta. Joskus ylimielisyydestä ja omahyväisyydestä.
        Tähänasti hän on kyllä "lukenut" tuota ajatsitten kirjoitettua ja kauan harjoiteltua rooliaan ihan sujuvasti. Mutta entäs kun loppuu käsikirjoitus ja pitäisi pärjätä ulkopolittisella kokemuksella ja osaamisella. Silloin pitää kyllä katseen olla luotettavampi. Vaikka ei sitten oikein osaisikaan muuta.


    • näin vaan on

      Räksyttäjä ja piikittelijä Sale on amatööri ulkopoliitiikassa. Kovasti Sale neuvoo muita sellaissa asioissa mistä hänellä ei ole tuon taivaallista tietoa.
      Salelle tulee huomaamaan, että toimeenpano on vaihe jossa erottuu harrastelijat ammattilaista.

    • porukasta

      Suomi saa valita presidentin. Ei se nyt oikein onnistu, että vain vanhoista presidenteistä. Silloinhan ne kuolisivat sukupuuttoon. Tai pitääkö olla ollut ulkoministeri. Kyllä olisi moni jäänyt valitsematta, jos kokemusta vaadittaisiin. Miten oli mahdollista valita Merkel liittokansleriksi. Voiko ministeriksi valita vain sellaisen, jolla on ministerikokemusta tai pitääkö edes pääministerillä olla ministerikokemusta. Paljonko oli kokemusta Lipposella tai Aholla, kun he tulivat pääministereiksi ja se on sentään tärkeämpi virka. Älkää nyt olko naurettavia.

    • oivahärkönen

      ... tarvitse olla minkään alan ammattilaisia, on suorastaan parempi, etteivät ole. He edustavat tavallisen kansan talonpoikaista järkeä päätöksenteossa. Presidentin käytettävissä on koko maan paras ammattimainen virkakoneisto, jolta hän saa tietoja niin paljon kuin haluaa. On parempi, ettei päätöksenteko jää noiden virkamiesten (etten sanoisi fakki-idioottien) harteille vaan sen tekee kansaa edustavat "ulkopuolinset" eduskunta, hallitus ja presidentti.

      Niinpä Niinistö kyllä pystyy hyvin hoitamaan ulkopolitiikkaa yhdessä valtioneuvoston ja eduskunnan kanssa. Halonen on ollut alalla jo niin kauan, että on pelättävissä hänelle syntyneen piintymiä, joiden yli ei pääse uuden tilanteen yllättäessä.

      • kysyn vain?

        että Kekkonen oli niin urautunut että hänet olisi pitänyt vaihtaa pois jo ensimmäisenkauden jälkeen.


      • Jaba_43

        Ethän jää kotiin, vaan menet äänestämään Niinistöä?


      • Vai on Haloselle voinut syntyä piintymiä, joista ei pääse yli. Niinistöhän on tällaisista päässyt jo yli ja on viemässä meitä innolla Natoon. Kekkosellakin täytyi olla tosi pahoja piintymiä, kun hän sentään oli monta kautta presidenttinä.

        Näin se Oivankin mieli muuttuu. Mutta mihinkäpäs kepu karvoistaan pääsisi. Kerran opportunisti, aina opportunisti.


      • oivahärkönen
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Vai on Haloselle voinut syntyä piintymiä, joista ei pääse yli. Niinistöhän on tällaisista päässyt jo yli ja on viemässä meitä innolla Natoon. Kekkosellakin täytyi olla tosi pahoja piintymiä, kun hän sentään oli monta kautta presidenttinä.

        Näin se Oivankin mieli muuttuu. Mutta mihinkäpäs kepu karvoistaan pääsisi. Kerran opportunisti, aina opportunisti.

        ... miksikään muuttunut. Jos äänestän Niinistöä, en hyväksy hänen Nato-kantaansa. Ja voin olla turvallisin mielin, hän ei meitä yksin vie Natoon. Minua on alkanut kiinnostaa päästä tuon Saulin avulla eroon sossupresidenttien ketjusta.


    • tietääkseni on käynyt Frankfurtissa!!
      vom

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      40
      3589
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3548
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      152
      3369
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2645
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2641
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1638
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1445
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      401
      1172
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      55
      1115
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      920
    Aihe