En nyt ole varma kirjoitanko oikealle palstalle mutta asia on täällä tampereella kumminkin.
Siis mua hiukan pelottaa kun linja-auton kuskit siis jotkut,puhuu kännykään samalla kun ajaa autoa.
Mielestäni se on jo lailla kielletty tavallinen puhuminen kännyyn,pitäis olla se laite.
Mutta näillä joista puhun ei ole ollut sitä laitetta.
Varmaankin pitäis jonnekin asiasta ilmoittaa.
Mitä mieltöä te muut olette asiasta?
Siis mua hiukan pelottaa kun linja-auton kuskit siis jotkut,puhuu kännykään samalla kun ajaa autoa.
Mielestäni se on jo lailla kielletty tavallinen puhuminen kännyyn,pitäis olla se laite.
Mutta näillä joista puhun ei ole ollut sitä laitetta.
Varmaankin pitäis jonnekin asiasta ilmoittaa.
Mitä mieltöä te muut olette asiasta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
eihän nää satulapummit ymmärrä mitään liikennesääntöjä kun on aina joku kaupungin asianajaja puolustamassa. sinnehän menee ne jotka ei muualle pääse. Pitkässäniemessä on ykkösenä kaupungin kuskit ja opettajat kakkosena laske siitä miksi puhuvat kännykkään.
Ei pelkkä iso auto riitä olemaan muuta kuin reppana!
Käyttäymiskouluun ne jotka osaa kirjoittaa ja laskea?
Tekevät kiusaa tahallaan ja leveilevät toisilleen kuinka paljon tuli hlö autoja taas kiilailtua.
Eivät ymmärrä pysyä edes omilla varatuilla kaistoillansa ym.
V-mäistä väkeä ovat
Paitsi nämä leveähymyiset ulkomaalais kuskit jotka ovat kohteliaita ja mukavia, lisää nuoria komeita ulkomaalaisia, ja vanhat kaljamahat murjottaan eläkkeelle heti, mars mars eläkkeelle ruttuturvat!!
Sehän on vain omaa pahaa oloansa purkaa joka ajaa epäkohteliaasti ja vetoaa kiireeseensä, oikeasti kun homma ottaa päähän ettei lukenut enempää ja joutuu joka päivä katseleen kaikenmaailman hölmöläisiä bussin penkiltä:
Kun sulla menee itsesi kanssa hyvin et joudu katkerana kostamaan sitä muihin autoilijoihin kohdistaen, mieti tätä ressukka bussikuski ??
Poliisi ei saa sakottaa kaupungintyöntikijää tuosta, ikävä kyllä!
On se niin väärin?
Autoa ajaessa pitäisi käyttää matkapuhelimien käytön yhteydessä hands-free järjestelmiä, jolloin molemmat kädet olisivat vapaat auton käyttämiseen.
Laki koskee myös joukkoliikennettä, joskin jonkinlainen "vesitys" kuulemma on, että "kiinteäkapulaisia" (luurillinen, autossa kiinteä puhelin) puhelimia saa edelleen käyttää.
Suosittelen antamaan palautetta liikennöitsijälle toiminnasta.