Hesari rienaa tökerösti pohjalaisia antamalla kolmossivun jutullaan kuvan, kuin pohjalaiset muka kannattaisivat Tarjaa!
Vain kuolleiden ruumiimme yli!!!
Niinistö pressaksi!
Vain kuolleiden ruumiimme yli!!!
Niinistö pressaksi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Terveisiä Pohjanmaalta, Tarja!
Laulamme sinulle täällä Seinäjoella laulun:
"Kytösavun aukeilla mailla on kansa
mi aina on vaalinut vapauttansa.
Vannoivat näin pojat urheat siellä:
Orjuus pois, taikka menköön henki,
niinkuin mennyt on isienkin,
kunnia kuolla on vapauden tiellä.
Tää vala on murtumaton.
Se vala on koetettu puhtaana pitää:
painettu on päin inhaa itää,
kaikki, mi jaksoi kalpaa käyttää,
ja pidetään vasta, nyt sekä aina,
orjuuden ies meitä koskaan ei paina.
Taistossa kuollen sen tahdomme näyttää.
Tää vala on murtumaton.
Ken ompi se kansa, en mainita huoli,
Utsjoki, Häme, koko Karjalan puoli,
tuntevat mikä on Ilkan suku,
Laurilan työ, sekä Vilppulan vaihe,
lasten lapsille laulujen aihe,
kunnian miehistä kaunein luku.
Sankarit vaan, niin käy kuolemaan."
lehti. Se on monessa jutussa käynyt selväksi.
Suomi niin puolueeton maa, kun päälehtikin on niin puolueeton. Kyllä meitä yritetään sahata linssiin, pidetään tyhminä. Mutta vaaleissa saamme vielä äänestää, joten viimeinen sana on meillä.
Omistaja Erkko on vanhanajan vasemmistolainen
joten ei mikään ihme.
Oikia pohojalaanen ei ikinä vasemmistua äänestäis. Ne on nua etelästä muuttaneet sosialistipummit ja viherpiiperöt jokka ne pari ääntä sille lippalakkipäälle rustaa.
Minä kävin jo vetämäs kolomosen lappuhun.
Hesarilla pyhkääsen.
että kävivät jättämässä hyvästi ENTISELLE pressalle. Haluavat nähärä sen omin silmin. Ei siitä muusta oo kysymys, mitä nyt tietysti hesari yritti kertoa sen omalla laillaan. Ei onnistu, saarahampa nähärä.
jakoi ruusuja puku päällä marketin eteisessä. Oli siinä pohjalaisilla kuulemma hauskaa. Ei mikään ihme, kun Penalle on tullut tuo alakuloinen kestoilme, mutta ei kait hänellä ole muitakaan vaihtoehtoja.