joten he kaikki äänestävät, ilman epäilyksen häivääkään, kirkkoon kuuluvaa Saulia.
Vain ihme voi tehdä kirkkoon kuulumattomasta Tarjasta presidentin seuraavaksi kuudeksi vuodeksi.
Kirkkopuolue on tosi vahvoilla ensi sunnuntai-iltana laskennan edistyessä kohti Saulin voittoa. Tosin, jos nimi on enne, niin Raamatussa kävi aika heikosti Sauli-kuininkaalle.
Kannattaisiko sittenkin varmuuden vuoksi ja vastoin omaatuntoa äänestää Tarjaa? Ihmeiden aika ei ehkä sittenkään ole ohi?
Vain ihme voi tehdä kirkkoon kuulumattomasta Tarjasta presidentin seuraavaksi kuudeksi vuodeksi.
Kirkkopuolue on tosi vahvoilla ensi sunnuntai-iltana laskennan edistyessä kohti Saulin voittoa. Tosin, jos nimi on enne, niin Raamatussa kävi aika heikosti Sauli-kuininkaalle.
Kannattaisiko sittenkin varmuuden vuoksi ja vastoin omaatuntoa äänestää Tarjaa? Ihmeiden aika ei ehkä sittenkään ole ohi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin no, ne uskovat kirkkoihmisethän valitsivat Amerikassakin George W. Bushin presidentiksi. Onpahan äijä päässyt sen jälkeen mesomaan oikein kunnolla jumalansa nimissä, herran tiet ovat tuntemattomat.
Saulihan ei kyllä usko muuta kuin rahaan ja valtaan, ihan sama kuuluuko se johonkin kirkkoon vai ei.
Mieleni toisaalta olisi tehnyt äänestää Tarjaa, mutta taidan jättää kokonaan äänestämättä.
Olen hävennyt Tarja Halosen käyttäymistä, kun hän on naurettavalla ja selkärangattomalla tavalla aina kumarrellut minne milloinkin päin... Ja vieläpä niin läpinäkyvän oloisesti kuin olla ja voi!
Esimerkiksi vaalitenteissä esitetty "pellolta pöytään" on jo ollut pilapiirrosten kohteenakin. Yhtäkkiä vaalien toisella kierroksella alkoi tuo mainostus, että on käyty maatalousnäyttelyssäkin!!! Olisi voinut olla suoraselkäinen ja kertoa sosialidemokraattisen oikean mielipiteen asiasta, niin ei olisi aiheuttanut yleistä naurunalaisuutta.
Sitten mielestäni tämä Ihalaisten, Lipposten, Filatovien ja kumppaneiden haaliminen esittämään erilaisia lausuntoja olisi voitu kampanjassa jättää pois. Hävettää vain tuollainen ja vie sosialidemokraatit ihmisten kriittisen huomion kohteeksi nykymaailmassa sellaiset lokajutut. Ei voi kyllä peiliin ylpeänä katsoa!
Myös tämä on erikoista nuoleskelua tämä kirkossa käyntien määrän laskeminen radiossa jossa kirkossa järjestetty konsertti ja vaaliväittely yritettiin ujuttaa Tarjan oikeaan haluun mennä kirkkoon. Olisi vaan rehellisesti sanonut, ettei ole kirkon jäsen!
Olisin kysynyt, että onko samanlaisia mielialoja muillakin että voisi jättää tällä kertaa äänen antamatta. En kyllä lähde Niinistöäkään tietysti äänestämään!
Eikö sieltä olisi ketään muuta voinut presidentin vaaleihin valita. Vaikkapa Erkki Tuomiojaa tai sitten olisi voitu vasemmiston yhteisehdokkaaksi ottaa Esko Seppänen tai vaikka Outi Ojala!
Johannes kastaja mestattin, mutta tiedämme Johannes Virolaisen, joka oli suuri suomalainen valtiomies.
Israelin kuningas oli Saul eikä Sauli
Niinistö. Siis kaiketi vielä eri nimi - voit äänestää häntä.
Omaatuntoa vastaan tekeminenkin tuntuu huonolta neuvolta. Kehoitan kysistä henkilöä tarkistamaan
raamatusta mihin se johtaa? 1.Piet. 3:16(-22) Joh.Ilm.22:8. Tietysti hyvä, että nyt alamme kaikki lukea raamuttua.
Tarja voisi vielä ennen vaalipäivää lukea raamatusta Roomalaiskirjeen 1.luvun jakeet 18 - 32 ja sanoa, että tämä on Jumalan sanaa ja sen mukaan julistaa jakeissa mainitut asiat synniksi.