Onkos kukaan laskenut paljonko vuodessa tekee jos jokaiselle asiakkaalle antaa vaikkapa 20 sentin alennuksen? Se on pikku summa mutta mitä se tekee vuodessa?
Ja mikä siinä mahtaa olla että toiset ruinaa sitä alennusta? Eihän kaupankassajonossakaan pyydetä alennuksia maitolitrasta ym. Tai jos Alkoon menee ja ei satukkaan olee ihan oikeaa summaa niin tuskin se kossupullo lhtee sieltä mukaan...
Ja mikä siinä mahtaa olla että toiset ruinaa sitä alennusta? Eihän kaupankassajonossakaan pyydetä alennuksia maitolitrasta ym. Tai jos Alkoon menee ja ei satukkaan olee ihan oikeaa summaa niin tuskin se kossupullo lhtee sieltä mukaan...
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tekee viisi euroa vuorossa, 35 vuoroa kuukaudessa, 175 euroa kuukaudessa, 12 x 175 = 2100 euroa vuodessa. Keskimäärin.
Aika paljon!
Itse annan kaikille niille alennusta jotka alennusta antavat minulle omassa työssään.
Toisaalta kyllä sammutan mittarin pyytämättäkin tasa summaan mikäli olemme lähes perillä, kun niitä kolikoita menee muutenkin niin perkeleesti. Ei siihen firman talous kaadu ja jos katuu niin on silloin syytäkin kaatua.
Niin ja muistakaa, sitä tippiä muuten tulee kuukaudessa enemmän kuin mitä annatte tolla esimerkillä alea.
Tuolla asenteella kun lähtee asiakaspalveluun niin johan tulee hienoa jälkeä!
Oletkos ajatellut että jos tarjoaisitkin hyvää palvelua, niin saisit ehkä vähintään sen 20 senttiä tippiä joka kyydiltä - noin keskimäärin.
Kuten jo aiemmin kerroin, matka menee usein mukavasti ja palveluhalukkuuttakin löytyy, mutta se ei riitä, kun alennusta pitäisi saada. Eli niitä alennuksen pyytäjiä on huomattavasti enemmän kuin tipin antajia. Eikä se todellakaan riipu palvelun huonoudesta.
Mitä järkeä siinä ajattelutavassa on, että kun äsken sain tippiä, niin nyt voin antaa alennusta ? Tulos olisi plusmiinusnolla.
Olen aina sanonutkin, että sitten kun saan kiinteää palkkaa, voin kuskata silloin tällöin vaikka puoleen hintaan. Jos se, että haluan edes sen surkean palkan ilman vähennyksiä, tekee minusta huonon asiakaspalvelijan, niin tehköön.
Monesti käy niin että jos mittari näyttää esim. 10.20€ ja sanoo että anna 10€, niin asiakas sanoo että ota 12€
Elikkä kyllä meidän pitää joskus hieman joustaakkin eikä ajatella aina niin vanhoillisesti.
Tuo onkin sitten jo toinen juttu. Toki joskus vastaavassa tilanteessa, jos kyyti on mennyt mukavasti ja on juteltu niitä näitä, voi loppusumman pyöristääkin. Mutta se onkin ihan eri tilanne kuin nämä itkijät, joita pitäisi puolet matkasta ilmaiseksi ajella. Nämä eivät todellakaan ole tippaajia, vaan ruinaajia. Eli pitää olla myös ihmistuntemusta. Jos kyydissä on asiakas joka alkaa mittarin näyttäessä kymppiä ja matkaa jäljellä ollessa itkeä mittarin sammutuksesta, on ihan turha luulla saavansa tippiä.
Toi on totta.
Kyllä niitä alennuksien ruinaajia ja mittarin kiinni pyytäjiä on enemmän kuin niitä joilta tippiä saa.
Enkä nyt ole missään vaiheessa sanonut ettenkö pyöristelisi matkan hintaa alaspäin vaan siitä oli kysymys etää mitä tekee vuodessa jos kaikille antais alennuksia ja pyöristelee hintoja.
Mutta se on varma etten alennuksia anna jos sitä aletaan ruinaamaan vaan niille saatan pyöristää hintaa alaspäin tai sammuttaa mittarin ajoissa jotka eivät sitä ruikuta.
auto pysähtyy yhtäaikaa.Jos asiakas rupeaa ruinaamaan.
Miksi antaa tippiä kun en saa alennustakaan
joka vaatii alennusta antaisi tippiä? Ja miksi vaadit alennusta, jos aiot antaa tippiä? En vaan ymmärrä...
Voithan aina pyytää isännältä tippiä kun et ajanut mennä kuussa yhtää kolaria ja kassakin oli niin suuri. Jos et saa vaihda isäntää.
Kiusa se on pienikin kiusa. Isäntä maksaa palkan rengille ja asiakas elättää isäntää.
Onko siis joku laki tai sääntö tästä taksamittarin käyttämisestä?
Milloin se kuuluu käynnistää ja sammuttaa?
Jos on, niin eikös ne pyöristykset voi tehdä sitten kun on maksun aika.
???????
?!%##£££€
Kyllä siitä mittarin käytöstä erilaisissa tilanteissa on olemassa säännöstö ja se on viranomaismääräys, ei taksien yhtenäisesti keskenään sopima.
En nyt muista mistä sitä ohjekirjasta saa ostettua mutta aiemmin niitä myytiin siviileillekin valtion painotalosta joka sijaitsi Hesassa Annankadun ja P-Rautatiekadun kulmassa.