Tarkoitus olisi kesällä aloittaa rakentaa puuvene(perämoottori). Mutta sellanen ongelma löyty, että en tiedä mitään veneenrakennuksesta. eli jos joku siis tietää jotain veneen rakennuksesta, voisitko laittaa mailia [email protected]? Eli kyseessä on siis puinen keskiohjauspulpetti vene(tai miten se nyt kirjoitetaan);)
Miten rakennan veneen?
äijä92
134214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
tekemään, jos ei oo mitään hajuukaan.
Jos hullua yllyttää, saattaa se onnistuakin.
jären käyttökii on sallittuu.
joltain suunnittelialta perus kuvia. voi löytyä erittäin hyviä malleja. sitten tietty kirjastoon ja etsimään jotain "veneen teko abc" kirjaa.. :)
hyvä siitä tulee! toinen tekemäsi vene on varmasti parempi kun ensimmäinen! täällä ei kannata kysellä neuvoja, olen huomannut..
http://www.gsahv.pp.fi/index_fi.htm
Mää olen jo pari venettä rakennellut ; eka tehtiin parhaan kaverin kanssa ja toinen sitten myöhemmin isäukon eläköidyttyä.
Ensimmäinen oli pieni ja nopeahko perämoottorivene, ja toinen sitten sisämoottorilla varustettu kajuutallinen retkeilypaatti.... sellainen hidas puksu tää jälkimmäinen , ei kulje kuin rapiat 30 solmua akselivetoisena pienellä nokivasaralla.
Olikos toi 92 nimimerkissä ikäsi ;-)) vaiko syntymävuosi?
Itse aloitin veneensuunnitteluharrastuksen saman ikäisenä ; ammattia siitä ei ole vieläkään tullut vaan säilynyt mukavana harrasteena.
Pari juttua ; älä anna kenenkään tulla sanomaan "että ei tosta mitään tule" äläkä kuuntele noita epäonnistumisten saarnaajia , ne on niitä jotka viettävät elämänsä nenäänsä kaivellen ja muiden tekemisiä arvostellen.
Tää on kuitenkin väärä paikka kysellä neuvoja , täällä löytyy muutama jotka jotakin tietävät ja viitsivät vastailla ilman pottuilua, ja sitten liuta vähä-älyisiä apinoita.
Kun kerran olet ajatellut veneesi rakentaa puusta niin suosittelen että lueskelet ihan paperille painettuja alan opuksia ( monet niistä on englannin kielisiä, että sitä kielitaitoakin kannattaa kehittää harrastuksen ohessa), niitä löytyy netin kautta läjäpäin, kokeilepa hakusanoja : "wooden boat", "boat plans and kits" etsi: Clark Craft, Glen-L , Puuvene.net , Wooden Boat magazine , Classic craft , Kai Osara: vaneriveneitä rakentamaan, Kodin taitosanakirja, ... tuossa vähän alkuun.
Ellei kärsivällisyys riitä hakemaan aineistoa ja opiskelemaan asioita, niin unohda koko juttu ja osta peltinen pusteri.
Puuveneen rakentaminen on sen verran taidetta, ettei sitä ihan äkkiä selitetä vastauksena mihinkään nettikyselyyn , mutta sitä kyllä opetetaan ihan ammatiksi saakka Suomessakin ..
käypä venemessuilla katsomassa puuveneitä, ja jututa paikanpäällä olevia veistäjiä.
Noista vinkeistä löytyy paljon piirustuksia ja jopa valmiita rakennussarjoja.
Mutta opiskelusta se lähtee, sitten tekemään .. niin päin onnistut takuuvarmasti ja sitten voit olla ylpeä aikaansaannoksestasi, se kun ei kaikilta onnistu ....
Ei puuveneen tekemisessä ole mitään ihmeellistä. Käyt kirjastosta hakemassa puuveneenrakennus kirjoja ja tutustut niihin. Niistä löytyy myös piirrustuksia.
Kun olet mieleisen löytänyt, niin tee ensin pienoismalli siten kun oikean veneen teet esim. 1:10. Tästä on se hyöty että opit piirrustusten mittakaava muutokset sekä eri yksityiskohtien teon. Puuvene.net on myös sellainen osoite mihin kannattaa tutustua.
Harrastuksena puuveneet ovat ihan kivoja, mutta jos käyttöveneeksi ajattelit, niin kehottaisin ihan vakavissaan karkitsemaan muita materiaaleja.
Onnea projektiin..
Ainakin Eurajoen Kristillisessä Opistossa järjestetään kursseja jossa rakennetaan juuri tollaisia pieniä puupaatteja. Varmaan muuallakin voi olla vastaavia kursseja.
Kerätään tarpeet tien varteen ja kun tulee ensimmäinen oikee savolainen se rupee heti neuvomaan.
Mä en olekkaa kuulkaas ihan mikää normaali pissispoika, joka luovutta heti ku tulee jotai vastoinkäymisiä! Ku oon päättäny et teen veneen, mä myös teen sen!! Olette muute oikees, ku sanotte "jos hullua kannustaa voi onnistuakin"! Eli voisko kaikki persaukiset idootit pitää kommenttinsa omalla koneellaan?!
Tuon sitaatin kirjoittaneena ja muutaman veneen rakentaneena uskallan ehdottaa kunnollisten piirrustuksien hankkimista ennen aloittamista.
Myös tuo pienoismallin tekeminen ekaksi, ei ole hullumpi ajatus, ainakin silloin jos et ennen ole paattia rakentanut, sillä vene lauta on oikeasti erikoisen mallinen suorana lattialla.
Ensimmäisestä se veneiden rakentaminenkin on aloitettava, toinen on jo helpompi. Sama juttu kuin naimisiin menemisessäkin, eka kerta jännittää eniten.
museosta ja piirrä vene sen kanteen. Sitten vain hommiin. Ja jos tulee ongelmia niin kysy tällä palstalla, saat hyviä ja älykkäitä vastauksia
Puu on hyvä veneen rakennusmateriaali koska se kelluu.
Teräsveneet ovat jo paljon hankalempia.