Miten saa kurpitsan antamaan satoa (leikkaamalla tms.)?
Olen kasvattanut kurpitsaa jo 4 vuotta ja iana on tuloksena suuri rönsyilevä kasvi, mutta vain yksi suurempi hedelmä(n. jalkapallon kokoinen).
Viime vuonna leikkasin rönsyjä melko reippaalla kädellä mutta kasvi melkein kuoli eikä kurpitsoja tullut taaskaan kuin yksi.
miten kurpitsa satoisaksi??
7
1676
Vastaukset
- yks vaan
Löytyisiköhän täältä vinkkejä kurpitsaongelmaasi:
http://www.nicehouse.fi/puutarha/hyoty/kurpitsa.htm- säilyri
Kiitos vinkistä, mutta tuolta ei löytynyt vastausta ongelmaan.
- kurmu
Tämä kesä oli liian kuiva kurpitsan kasvatukseen. Kurpitsa tarvitsee paljon vettä.
- stiiknafuulia5
muuripadassani on viisi kurpitsaa, kasvua on lehdet suuret, tokkopa tulee hedelmää,, harvennanko,, typistänkö, ei vielä oo kukassa
- sutijatar
Olisikohan pölytyksen puutetta sadon vähyyteen? Ota pullasuti ja siirrä kukinnan alussa hedekukista emikukkiin (niihin, joissa on kukan kannan takana hedelmän alku) siitepölyä.Itse olen toiminut "mehiläisenä" vuosikaudet
pienessä puutarhassani ja varsinkin kasvihuoneessa. - Annalii
Kurpitsa tarvitsee 1-2 neliön tilan taimea kohden, paljon vettä ja vahvan maan. Typpilannoitusta on hyvä antaa kasvukaudella. Ja sitten tosiaan jos ei pörriäisiä ole riittävästi on hyvä tehdä kuten sutijatar vinkkasi. Myös vesiväripensseli käy.
- Metsäkissankello
Jos haluaa suuria hedelmiä, ei pidäkään kurpitsan antaa tehdä kuin yksi per taimi. Jalkapallon kokoinen on ihan hyvä saavutus! Kurpitsa on ahne kasvi.
Osta useampi taimi. Lannoita ja kastele miltei päivittäin. Myös lasten pissapotat voi tyhjentää veteen laimennettuna kurpitsan juurisolle. Minulla on mökkiläisenä kurpitsan vieressä 100 litran tynnyri, lannoite veteen sekoitettuna, ja tihkukasteluletku. Sieltä tulee vettä viikollakin. Suurin on ollut 34 kiloa.
Suomen ennätys on yli 300 kiloa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1818407
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264558- 504118
- 543572
- 513136
- 502880
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262586- 362325
- 292046
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382043