Hei, Haluaisin tietää miltä tuntuu ensimmäinen/ensimmäiset kohtaukset?
Olen nyt muutaman kerran havahtunut lattialta ulosteet housussa. Pyörryttää, oksettaa, lähtee taju.
En voi sanoa mitään kohtauksen jälkeen (kestää n. 10 min) kun olen mennyt aina nukkumaan (ajankohta aamuyö). Kukaan ei ole koskaan näkemässä.
Sitäpä vain yritän kysyä, että miten pyörtymisen ja epileptisen erottaa toisistaan itse?
Täälläkin palstalla on tapana viisastella. En kaipaa heitä. Olen käynyt lääkärissä.
Pyörtyminen/Epileptinen kohtaus?
8
14698
Vastaukset 8
- mutta...
Olen pyörtynyt ja sen jälkeen kouristanut. Pyörtyessäni löin pääni jonka sanottiin aiheuttaneen lievän kouristuksen. Eli se ei ollut epileptistä, tarkoitan epilepsiasta johtuvaa se kouristus.Testit olivat ok, eeg, ct
Se miten erottaa on asiantuntijan, epileptikon kerrottava. sinulla nuo toistuvia. Kysy lääkäriltä. - Ana2
Pyörtymiseen ei liity eriteinkontinenssia. Eli kansankielellä jos tulee pissat tai kakat housuun, niin kyseessä on todennäköisesti epileptinen kohtaus. Myös jälkitila, jolloin et pysty puhumaan kuulostaa enemmän epileptiseltä kuin pyörtymiseen liittyvältä.
Kouristus on raju kokemus elimistölle, ja sen jälkeen saattaa olla lihaskipuja. Kouristuksen aikana saattaa myös purra huuleen tai kieleen. Nämä eivät liity pyörtymiseen. Muuten kohtaukseen liittyvät tuntemukset ovat kovin yksilöllisiä. Silminnäkijän kuvaus auttaisi kovasti, mutta mainitsit että sitä ei ole.- sofia
Kiitos vastauksestasi. Näin olen itsekin ajatellut. Jäin vain miettimään, että jos kuitenkin vain pyörtyminen.
Viimeksi kun taju lähti huulessani oli verijälki, joka ei oikeastaan voinut tulla muusta kuin puremisesta. Viimeksi myös toisen puolen käden ja selän lihakset olivat kipeät, mutta se on voinut tulla tärähdyksestäkin kaatuessa.
En haluaisi pelotella itseäni liikaakaan, mutta epäilyttää kuitenkin. Olisipa joku ollut katsomassa. On vähän mahdoton itse tietää mitä tajuttomana tekee. No, täytyy jatkaa asiasta kuitenkin tohtorin kanssa. - Hugo
sofia kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Näin olen itsekin ajatellut. Jäin vain miettimään, että jos kuitenkin vain pyörtyminen.
Viimeksi kun taju lähti huulessani oli verijälki, joka ei oikeastaan voinut tulla muusta kuin puremisesta. Viimeksi myös toisen puolen käden ja selän lihakset olivat kipeät, mutta se on voinut tulla tärähdyksestäkin kaatuessa.
En haluaisi pelotella itseäni liikaakaan, mutta epäilyttää kuitenkin. Olisipa joku ollut katsomassa. On vähän mahdoton itse tietää mitä tajuttomana tekee. No, täytyy jatkaa asiasta kuitenkin tohtorin kanssa.Kuulostaa kyllä todellakin muultakuin pyörtymiseltä ja puheesi on hieman sellaista tosiasioiden vähättelyä. Kaikki tutkimukset vaan ja sitten lääkitys. Yleensä epilepsia saadaan hoidettua lääkkeillä. Jos kyse on pyörtymisestä sitten, niin pitää senkin syy kyllä tutkia, sillä ei sekään ol näköjään sulla aivan kunnossa. Vikaa on jokatapauksessa jossain.
Toivottavasti saat asiantuntevan lääkärin ja asiasi lähtevät etenemään ja jos et itse jaksa mennä hoitoon, niin pyydä apua lähimmäisiltä. - Anonyymi
Myös pyörtymiseen voi liittyä virtsainkontinenssia. Kieleen pureminen on epilepsiaan liittyvää.
- mies 35v
terve,
Kyllä on pakko sanoa, että sulla on erittäin suurella todennäköisyydellä epilepsia. Siihen viittaa juuri esim. nuo kuvailemasi muistamattomuus ja ajankohta.
Sun pitää olla nyt erityisen varovainen liikkuessasi yksin joten jos sulla on kaveri tai vanhemmat- vietä yöt siellä jotta ne näkee sun tilanteen koska sivullisen kuvaus on hyvin tärkeä apu diagnoosin teossa. Itse kun sitä ei voi kuvailla kun ei tiedä mitä tapahtuu.
Sinulle suosittelisin kaikkia epilepsian tutkimuksia ja erityisesti sun tapauksessa unitutkimusta. Siinä käy ilmi kyllä sun oireesi , niin saatiin munkin epilepsia selville vasta unitutk. ei näissä alkututkimuksissa.
tsemppiä. - marianne69
Minulla on ollut sekä pyörtyilyä että epileptisiä kohtauksia. Epilepsiakohtaukset olen tunnistanut siitä, että jälkeenpäin on ihan pönttä olo, muistikatkoksia, korkea kuume ja kieli kipeä. Alleni en ole kyllä koskaan laskenut.
Itsesi terveeksi tai sairaaksi, mutta se on sinun asiasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän46892Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14763Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl488761- 45672
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE164503- 44470