Amis+Yliopisto???

onko kokemuksia, miltä tuntuu opiskella molemmissa yhtä aikaa? Kyllähän se on ihan mahdollista?
61377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä järkeä tuossa olisi? Sama, kun kävisit ala-astetta ja lukiota yhtä aikaa.

Äänestä
  • Eli sun mielestäsi yliopisto on pelkkä ylemmän asteen ammattikoulu? Nykymaailmassa, kun ei maisterinpapereita hirveesti arvosteta, voisi olla ihan järkevää varalta opiskella joku kunniallinen ammatti.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Eli sun mielestäsi yliopisto on pelkkä ylemmän asteen ammattikoulu? Nykymaailmassa, kun ei maisterinpapereita hirveesti arvosteta, voisi olla ihan järkevää varalta opiskella joku kunniallinen ammatti.

    eiköhän edellinen kirjoittaja tarkoittanut sitä, että ei voi olla yhtäaikaa amiskassa ja yliopistossa, koska toisen asteen tutkinto pitää olla suoritettuna jo pyrkiessä opiskelemaan yliopistoon.

    eri asia sitten jos aloittaja on jo käynyt toisen asteen tutkinnon (esim lukion) ja haluaa silti käydä amiskan sekä sen lisäksi yliopiston..

    Äänestä

  • ai mitä järkeä olisi yliopisto amis??

    Tilanne on se että olen käynyt lukion, ja tällä hetkellä amiksessa opiskelen. Aion pyrkiä yliopistoon joka tapauksessa. Otan vastaan uuden opiskelupaikan yliopistosta, ja siinä sivussa käyn amiksen loppuun (yo-pohjanen amis ei vie kauaa).

    Jos joku käy töissä yliopisto-opintojen aikana, voin kai minä käydä opiskelemassa amiksessa tänä aikana. sanoisin että siinä on järkeä. Eikä amiksen haastavuus ole mahdotonta luokkaa :)

    Äänestä

Minä pääsin viime kesänä sekä amikseen ja yliopistoon. Koska pääsin yliopistoon linjalle joka oli vaihtoehto ö harkitsin vakavasti, että opiskelisin amiksessa ja silloin tällöin kävisin yliopistolla. Loppujen lopuksi päädyinkin siihen, että otin vain yliopisto paikan vastaan ja käyn nykyisin silloin tällöin yliopistolla.

Käytännössä se olisi toiminut varmaan ihan hyvin jos olisinkin opiskellut amiksessa ja yliopistolla yhtä aikaa (varsinkin nyt keväällä opiskelisin vain amiksessa, sillä yliopisto opinnot on alkanut vähän tuskaistuttamaan). Tässä kaupunginssa on amis toisella puolella tietä yliopiston kanssa, niin olisi koulun vaihtaminen kesken päivää onnistunut helposti ja amiksellahan olisin saanut ilmaista ruokaakin.

Jos sinulla on vain vuosi jäljellä amista kannattaa se todellakin käydä loppuun vaikka pääsisikkin yliopistoon, sillä harvassa on yliopistossa ne alat missä pääsee töihin heti ensimmäisenä kesänä, mitkä liittyvät edes aavistuksen verran opiskeltavaan alaan. Ja jos on siinä vaiheessa suorittanut yhden ammattitutkinnon niin voi mennä kesäksi töihin sellaiselle alalle missä osaa jo hommat ja on kiinnostustakin. Kaiken lisäksi, kun on töitä vastaava koulutuskin tulee tienaanaamaan vähän tavallista kurjaa kesätyötä enemmän.

Ainut mistä saattaa tulla hankaluuksia (minä epäilen tulevan hankaluuksia) on kela. Pitää varmaan päättää kumpaa opintotukea nostaa toisen vai korkea-asteen ja sitten jos ei toisessa koulussa suoritettuja opintopisteitä ei kela laskekkaan opintoihin mukaan saattaa menettää opintotuen.

Äänestä

Ite aion aloittaa ens syksynä amiksessa ja opiskella samalla iltaisin avoimessa, jos en nyt pääse sisään haluamaani tdk:an (tällä hetkellä ”luen” kieliä). Pakkotilanne, sillä haluan opiskella yo:ssa tuota tai jotain muuta KIINNOSTAVAA alaa (enkä missään nimessä aio enää KOSKAAN lukea yhtäkään kurssia nykyistä pääainettani!!!) mut ilman rahaa ei elä, ja töihinkään en oikeen voi mennä, kun ei tässä kaupungissa oo työpaikkoja kouluttamattomille suomenkielisille/huonosti ruotsia puhuville... Ni aattelin sit ratkaista rahoitusongelman (ja tietty samalla kouluttamattomuusongelmankin) nostamalla 2. asteen opintotukea, joka on mulla kokonaan käyttämättä.

Ja muutenkin haluun varmasti valmistua johonkin ammattiin, kun on kuitenkin hyvin epävarmalla pohjalla saanko ikinä edes opiskelupaikkaa tosta toisesta tdk:sta, etenkin kun avoimen väyläkään ei omalla kohdallani tule kyseeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnistuuko kirjoitti:

onko kokemuksia, miltä tuntuu opiskella molemmissa yhtä aikaa? Kyllähän se on ihan mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu