Kyselisin vain että, onko muilla vastaavaa.. Mulla ei koskaan vuoda nenästä verta, mutta nyt raskauden aikana tulee usein verta niistäessä.. valumalla sitä ei kyllä tule koskaan. Muutenkin on nenänympärys punertavampi kuin normaalisti.
nenän verenvuoto
Ritu
4513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Limakalvot herkistyy ja turpoo. Nenä tuntuu usein myös tukkoiselta. Oletkos huomannut että myös ikenet vuotavat helpommin?
muutaman kuukauden tuli verta aina niistäessä, joskus muutenkin. nyt on harventunut.
mullakin tulee vertaa, niistäessä nenästä ja hampaita harjatessa ikenistä.. ikävää, mut ei voi mitään. hampilääkäri ei löytäny mitään tulehdusta, joten kuuluu kai sit vaan tähän raskauteen.
Raskaus vaikuttaa limakalvoihin!!
Sama täälläkin, verta tulee niistäessä, harvoin ihan ittekseen. Ikenet ovat arat ja vähän tulehtuneetkin, h-lääkäri ei kuitenkaan ollut huolissaan. Harjatessa toisinaan tulee verta ja ikenissä aika-ajoin tulehduksen tuntemuksia: tuntuu turvonneelta ja kipeältä joku kohta. Menee kuitenkin päivässä, parissa ohi. Minulla tosin normaalistikin ikenet helposti tulehtuu :(.
RV 28