Tässä on koulutodistusten keskiarvot iltasanomissa.
Tarja Halonen 8,6
Sauli Niinistö 6,5
Tarja Halonen 8,6
Sauli Niinistö 6,5
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nämä on ollut jo moneen kertaan täällä.
Ei kumpikaan ole ollut kympin oppilas, mikä voidaan varmastikin katsoa vain eduksi. Hienoa Halonen ja Niinistö. Olette pääseet elämässänne todella pitkälle.
Nostan hattua erityisesti Saulille, joka selvästi on löytänyt intohimonsa ja tiedonjanonsa lukion jälkeen. Nythän hän päihittää luovuudessa, asiantuntemuksessa ja nopeaälyisyydessä Tarjan mennen tullen.
Katoppas Onko Niinistö noin vähä-älyinen
Tuon ikäisillä, kuin ehdokkaat ovat, ei koulutodistuksilla ole enää mitään merkitystä!!!
Elämänkoulussa silmät ja korvat auki ollut pärjää.
Kylläpä olet päätynyt kummaan tulokseen jos väität että Sauli on mennen tulle luovampi, asiantuntevampi ja älykkäämpi!
Luovuus ja älykkyys ovat käsi kädessä rennon elämänasenteen kanssa, ja sitten on myös lahjakuudesta tulevaa luovuutta ja älykkyyttä. Kyllä sanoisin Tarjaa hienokseltaan paremmaksi kummassakin suhteessa! Näkeehän sen jo väittelyiden ulosannista ja siitä kuinka nopeasti heillä "leikkaa". Tarja jäi erityisesti mieleeni älykkäänä jo viime vaaleissa, ja sama on nyt. En ole väittämässä kuitenkaan Niinistöä tyhmäksi, en ollenkaan.
Tarja saattaa vastata nopeasti, mutta kun hänen vastauksensa eivät ole kovin korkeatasoisia. Ei älykäs ole se, joka puhuu ennenkuin miettii vaan se, joka miettii ennenkuin puhuu.
Millä tavalla tarja on tuonut luovuutensa esiin? En ole huomannut hänellä yhtäkään uutta, innovatiivista ajatusta mistään asiasta.
Kuka nyt huolisi kutosen miehen presidentiksi, kun lähes yhdeksikön nainenkin on tarjolla - ei kukaan.
Olipa hyvä, että satuin tälle palstalle, ei tarvi enää sununtaina pohdiskella ketä äänestäisin.
....keskiarvo siis on ollut tuollaista tarkkisluokkalaisen tasoa. Joo, ei kiitos tuollaista presidentiksi.
Sori, jos olisit käynyt lukion, tietäisit, ettei lukiossa ole tarkkisluokkia.
Ymmärrän kyllä, että haluat samaistua Sauliin, mutta ei, hän ei ole ollut tarkkisluokalla. Ehkä sinun kuitenkin täytyy samaistua tarjaan.
..."tarkkisluokkalaisen tasoa". Eli intoa tai kykyä opiskeluun ei näytä löytyneen (olkoonkin sitten lukiossa, kuitenkin).
koulunpenkillä? Akkojen tallattavana.
Ota huomioon, että lukiossa opiskellaan jo tosissaan toisin kuin ylä-asteella. Silloinhan on jo tavoitteena valkolakki ja mahdollisimman hyvät paperit, että pääsisi opiskelemaan mieleistä alaa.
Minä pääsin kyllä mieleistäni alaa opiskelemaan alle seiskan lukiotodistuksella. Sisään otettiin silloin 3% hakijoista. Ihan luin pääsykokeisiin kunnolla :-) Tunnen kuuden ällän kirjoittajan, jolla oli lähes kympin todistus. On käynyt pääsykokeissa jo kolme kertaa, ei ole päässyt, kun ei saa tarpeeksi pisteitä. Tämä silti, vaikka jo todistus antaa paljon pisteitä.
Minua ei vain koulunkäynti kiinnostanut lukioiässä paljoakaan. Elämä kiinnosti.
Huonommilla arvosanoilla voi pärjätä monissa ammateissa ja tehtävissä paremin kuin huippuälykkäät. Yleensä työnantajatkin etsivät keskivertoarvosanoilla selviytyneitä. Osaavat elää.
Ja tuttua on, että pojat pärjäävät tuossa vaiheessa yleensä tyttöjä heikommin.
Varmaankin parhaat arvosanat.
Itselläni keskiarvo myös tuo 8,6
veljelläni 6,7.
Olen ollut viimeiset kymmenen vuotta työtön opiskelija.
Veljeni aloitti työn teon jo parikymmpisenä ja on jo yhtä monta vuosikymmentä maksanut valtiolle veroja.
Että näin.....
Eli suosittelet alhaisempia keskiarvoja,koska työelämäkin niin tekee.Tätäkö se nyt tarkoittaa tämä TYÖVÄEN PRESIDENTTI - tunnus ?
Se kuule tarkoittaa ihan sitä, mitä itse haluat.
Minä näen sen tässä tilanteessani niin, että koulutus ei kannattanutkaan. Työttömyys ajaa lisäkoulutukseen ja taas työttömäksi... ja taas lisäkoulutukseen.....
Joten omalla kohdallani koulutus ei ole = hyvinvointi, vaikka se monella porvarilla voi niin ollakin.
SILTI äänestän Saulia! Järki ratkaisee :)