Hei.
Voisiko joku kertoa mitkä objektiivit sopivat Mamiya RB67ProSD kameraan. ---aloittelija kiittää.
Optiikkaa Mamiyaan
1
396
Vastaukset
- Hoo Koo
Siihen sopii kaikki Mamiya RB:hin tehdyt objektiivit.
Vanhimmat olivat ilman monikalvopäällystettyjä, ei kovin hyviä terävyydeltään ja vastavalon siedoltaan. Vähän niinkuin Hasselin alkupään putket.
C-sarjalaiset tuntee vihreästä C-merkistä, nämä ovat huoimattavasti parempia laatulaseja. Niitä onkin varmaan suurin osa likenteessä olevista ja niillä pärjäilee.
KL-sarja on uusinta, ja näitä käytetään myös RZ-malleissa siihen sovitettuna. Nämä ovatkin parhaita ja niistä luonnollisesti APO-mallit.
ProSD malliin voi myös laittaa Sift-ja APO mallit mita ei vanhemmissa Pro & ProS malleissa voinut käyttää pienemmän objektiiviaukon (rungossa)takia.
Hyvää tietoa löytyy osoitteessa:
www.mamiya.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko841736- 431379
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu1191180Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.831098Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja2681096- 63932
- 55918
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20890Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!37851- 34844