Mieheni sai rajun sydäninfarktin 64-vuotiaana yllättäen vajaa pari vuotta sitten. Silloin tehtiin pallolaajennus kahteen suoneen. Löytyi myös yksi 30% tukos ja 20% tuokos josta oli nyt haavauman kautta kehittynyt hyytymä 99%!!!!!!!!!
Mies on syönyt terveellisesti, kalaöljyä, Disperiiniä , verenpainelääkkeitä, ja kolestrolilääkkeitä lokakuuhun saakka. Hän jätti ne pois sivuoireiden takia kun tuli potenssiongelmia. Vaihdoimme ne punaiseen riisiin ja kalaöljyä lisäsimme entisestään.
Hän ei tupakoi eikä ole Diabetesta jne..
Nyt löytyi 2 uutta 30% tukosta..yksi 30% ei ollut muuttunut yhtään viimetaphtumasta.
Kolestroli on 4..Ldl 2.75 ja Hdl 0,92 ja tri 1,3
Lääkäri räyhäsi hänelle ja sanoi että kohtaus johtui kun hän oli 3 kuukautta käyttämättä kolestrolilääkkeitä. Kardiologi Mehiläisessä on tyystin eri mieltä ja asetti muutenkin ne lääkkeet mieheni kohdalla ei niin tärkeäksi.
Nyt uhkaa elinikäinen kakku Plavixia ja Statiineja...Eli hiukset lähtee päästä ja Testosteroinitasot romahtaa jne..
Lääkäri oikein uhosi ja sätti...Asan aikana kun tulee kohtaus niin Plavixia syödään lopun ikää.Toivottavasti maksa ei poksahda näillä lääkkeillä.
Ketä pitäisi uskoa?????????????????????????
Onko Mehiläisen Kardiologilla enemmän tietoa kun >Keskussairaalan sisätautilääkärillä?'
Mies on syönyt terveellisesti, kalaöljyä, Disperiiniä , verenpainelääkkeitä, ja kolestrolilääkkeitä lokakuuhun saakka. Hän jätti ne pois sivuoireiden takia kun tuli potenssiongelmia. Vaihdoimme ne punaiseen riisiin ja kalaöljyä lisäsimme entisestään.
Hän ei tupakoi eikä ole Diabetesta jne..
Nyt löytyi 2 uutta 30% tukosta..yksi 30% ei ollut muuttunut yhtään viimetaphtumasta.
Kolestroli on 4..Ldl 2.75 ja Hdl 0,92 ja tri 1,3
Lääkäri räyhäsi hänelle ja sanoi että kohtaus johtui kun hän oli 3 kuukautta käyttämättä kolestrolilääkkeitä. Kardiologi Mehiläisessä on tyystin eri mieltä ja asetti muutenkin ne lääkkeet mieheni kohdalla ei niin tärkeäksi.
Nyt uhkaa elinikäinen kakku Plavixia ja Statiineja...Eli hiukset lähtee päästä ja Testosteroinitasot romahtaa jne..
Lääkäri oikein uhosi ja sätti...Asan aikana kun tulee kohtaus niin Plavixia syödään lopun ikää.Toivottavasti maksa ei poksahda näillä lääkkeillä.
Ketä pitäisi uskoa?????????????????????????
Onko Mehiläisen Kardiologilla enemmän tietoa kun >Keskussairaalan sisätautilääkärillä?'
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lue tästä
http://www.biovita.fi/suomi/uutiset_tiedotteet/240905_01.html
karnosiini on niin kallista ja tuttuni eivät ole saaneet siitä mitään apua. Toisekseen sydän on hyvässä kunnossa..pumppausteho kertoo sen. Ongelma on sepelvaltimoissa.Sydänkohtauksista ei ole jäänyt mitään merkkiä..etsivät ultrassa oikein urakalla merkejä mutta eivät löytäneet.Karnosiini on niin kallista että sitten rahat eivät enää riitä lääkkeisiin
Ikävää, että olette saaneet tuollaista kohtelua. Tuossa olisi jo palaverin paikka potilasasiamiehen kanssa.
Kukaan ei kuitenkaan voi lääkkeitä pakottaa syömään. Se on potilaan oma tahto, jonka pitäisi ratkaista. Ja vaikka ei tarjottua ensisijaista hoitoa ottaisi vastaan, on oikeus saada silti muuta hoitoa. Noin on lakiin kirjattu. Käytäntö ei valitettavasti ole aina tuota.
Eihän tuo kolesteroli pahalta kuulosta. Tosin vaivakin on niin vakava, että ymmärrän "varmuuden vuoksi" -asenteen.
Joskus lääkäreillä on ihme tapa mitata lääketieteellistä menestystä elinpäivien määrällä. Se on kuitenkin toisarvoista, jos elämänlaatu on nolla.
Toki itsekin pitää miettiä prioriteetteja. Onko esimerkiksi seksi niin tärkeää, että sen takia kannattaa lyhentää elämänsä vaikkapa kolmasosaan. Onnistuisiko seksi uusilla tavoilla hieman heikommalla potenssillakin jne.
Jokainen meistä kuitenkin luo oman arvojärjestyksensä ja sen mukaan voi sitten päättää, mitkä oireet ovat sellaisia, että niiden pois jäämisen takia esimerkiksi elämän pituutta on valmis uhraamaan.
Tärkeintä olisi selvittää se, onko mahdollista muuttaa annostusta tai lääkettä niin, että hoitotulos pysyisi hyvänä, mutta esimerkiksi seksi onnistuisi.
Tämä ei tietysti onnistu, jos sairaalan asenne on tuollainen. Siksi kehotankin ottamaan ensin yhteyttä potilasasiameiheen, jotta saisitte lääkärin, joka on valmis ko. asioita pohtimaan.
Eiköhän kardiologi ole juuri erikoistunut sydänsairauksiin. Miksi ette ota häneen uudemman kerran yhteyttä. Itse voin vain kiittää Mehiläisen kardiologia.
Sinuna uskoisin lääkäriä enkä luontaistuotteiden kauppaajia. Miehesi tilanteessa olisi tärkeää pitää verenpaine, kolesteroli ja hyytymistaipumus matalana. Kokonaiskolesteroli ei ole suuri, mutta rasvojen suhde on kyllä aika huono. Hyvän HDL:n määrä on liian alhainen ja triglyseridien saattaa olla vähän liian suuri. HDL-pitoisuuden pitäisi olla mieluiten reilusti yli 1. Nimenomaan tuo LDL-kolesteroli, jonka suhteellinen osuus miehelläsi on liian suuri, tekee niitä ahtaumia, plakkeja, sepelvaltimoihin, ja siksi kolesteroliarvojen pienentäminen olisi tärkeää myös lääkkeellisin keinoin, jos elintapamuutokset eivät auta.
Toki ruokavalioonkin kannattaa ja pitää kiinnittää huomiota, mutta itse olen myös vahvasti statiinien kannalla. Se elinikäinen statiinikakku on kuitenkin aika pieni hinta siitä, että ylipäätään saa elää, välttää uudet sydäninfarktit ja pahasti invalidisoivat aivoinfarktit. Infarktoituneeseen, arpeutuneeeseen sydämeenhän voi muodostua hyytymiä, jotka voivat edelleen kulkeutua aivoihin ja aiheuttaa siellä peruuttamatonta vauriota. Jos asa ei riitä hyytymien estoon, on Plavix ihan hyvä tehostaja sille. Noin tärkeitä lääkkeitä ei sydänsairaan ihmisen todellakaan pidä mennä lopettamaan omin päin. Kaikille valmisteille löytyy kyllä vaihtoehtoja, ja eri valmisteita kokeilemalla sivuvaikutuksiinkin saadaan joku tolkku. Maksan poksahtamista ei kannata pelätä, sillä lääkkeitä määrätessä kyllä otetaan huomioon niiden metaboloituminen elimistössä, eikä ketään turhaan kuormiteta maksatoksisilla lääkkeillä. Beetasalpaajat ja statiinit ovat yleisesti hyvin siedettyjä ja turvallisia lääkkeitä, joskin beetasalpaajaan liittyy tuo fyysisen suorituskyvyn lasku ja joissain harvoissa tapauksissa se voi aiheuttaa masennustakin. Mutta kaiken kaikkiaan beetasalpaajan hyvät vaikutukset infarktipotilaan ennusteeseen ylittävät yleensä haitat. Miehesi lääkitys kuulostaa hyvinkin tavalliselta infarktipotilaan lääkitykseltä eli jos yhtään lohduttaa, niin monet ihmiset syövät vielä enemmän lääkkeitä ja silti pärjäävät. Eli älä vielä menetä toivoasi.
Toivoisin siis, ettet täysin menettäisi uskoasi koululääketieteeseen. Kannattaisi tosiaan puhua lääkärin kanssa avoimesti sivuvaikutuksista ja yhteisymmärryksessä kokeilla eri valmisteita niin, että sekä terveys että elämänlaatu saataisiin turvattua.
Niin kandi...en luota oikein lääkäreihin jotka pitävät palopuheita Statiinien puolesta. Paljonkohan he saavat proviikkaa?
Teemme niin että kokeilemme punaista riisiä kuukauden seuraavaan kontrolliin saakka. Katsomme mitä normaali riisiannostus tekee kun siinä on niitä statiineja luonnollisessa muodossa.
Hyvä ei muuten noussut yli yhden lääkkeilläkään.Kokonaiskolestroli vain laski samassa suhteessa kuin hyväkin.
Kyllä maksa voi poksahtaa statiineilla..oletko lukenut näiltä palstoilta ja amerikassa käydään oikeuttakin kyseisistä lääkkeistä.
Kyse ei ole pelkästään potenssista vaan kun mieheni valitti ettei jaksa liikkua eikä mitään muutakaan Statiineja syödessään.
Aika ovela temppu lääkäriltä että tuplasi Statiinien määrän. Minulle hän sanoi että koska statiineista tulee oireita niin hän määrää sellaista missä on osa jotain uutta lääkettä. Ennen statiinimäärä oli 10mg ja nyt se on kuinkas ollakkaan 20mg. Jo kympilläkin kolestroli putosi kahteen.
Mitä tarkoittaa se kun Kardiologi sanoi mieheni sydämen olevan pikkaisen kookas mutta normaalin rajoissa kuitenkin. Pumppausteho 75%
Sisätautilääkäri sanoi tämän kuullessaan että se on ISO ja painotti oikein lyömällä nytkillä pöytään.
en tosiaan luota tohon ämmään! Tarkoituksena oli vaan saada potilas kyykkyyn ja syömään kiltisti lääkkeensä. Korostan että hän on syönyt kaikki muut lääkkeensä mukisematta ja elänyt hyvin terveellisesti.
Pitäisikö tilata Helsinkiin tälle Kardiologille aika yksityisesti? Paljonkohan se maksaa ja korvaako Kela jos menemme toiselle paikkakunnalle?
Kovin hyvin en statiineja (vielä) tunne, mutta oletko varma, että juuri statiinit laskivat fyysistä suorituskykyä? Yleensähän beetasalpaajat tekevät niin, koska ne estävät sydämen sykettä nousemasta kovan rasituksen vaatimalle tasolle, ja kun syke ei nouse, liikkuminen uuvuttaa. Siksi beetasalpaajat ovat vähän hankalia etenkin runsaasti liikuntaa harrastaville ihmisille. Toisaalta myös statiinit voivat aiheuttaa lihasongelmia, mutta käsittääkseni se on aika harvinaista ja aiheuttaisi rajumpiakin oireita kuin vain väsymystä: siis kovaa särkyä, turvotusta jne.
Sinuna en huolestuisi tuosta statiiniannoksen tuplaamisesta. Eri statiinivalmisteissa on eri vaikuttava aine ja siksi eri annostus. Yksi lääke voi vaikuttaa jo 5 mg annoksella, toista tarvitaan 50 mg että saadaan sama teho. Eli eri lääkkeiden annosmääriä ei voi noin vain verrata.
Minä en kyllä usko (naiivi opiskelija ;-)) että lääkäreille maksettaisiin mitään statiinien suosimisesta. Se vain on niin, että kolesteroli on merkittävin sepelvaltimotaudin riskitekijä, sillä suoniahtaumat muodostuvat juuri kolesterolista, joka vielä kerää hyytymän päällensä. Siksi on hyvinkin perusteltua pyrkiä alentamaan kolesterolia. Tai lisäämään HDL:n määrää, sillä HDL kuljettaa kolesterolia pois verisuonista ja muista kudoksista tuhottavaksi.
On muuten todella hyvä, että olette paneutuneet ruokavalioon. Toivottavasti se toimii. Käyttääkö miehesi benecol-tuotteita? Tai ylipäätään reilusti pehmeitä rasvoja, kevytlevitettä leivällä jne.? Yleinen virhehän on se, että rasvan määrästä tingitään niin, että lopulta suurin osa saadusta rasvasta, vaikka rasvan kokonaissaanti olisikin pientä, tuleekin kovina rasvoina, vaikkapa maidosta ja lihasta.
Tiedonpuutteesta johtuen en osaa tämän kummempia kommentoida. Mutta sen voisin vielä sanoa, että jos kemiat eivät kertakaikkiaan toimi lääkärin kanssa, niin vaihtakaa lääkäriä! Toivottavasti pääsette yhteisymmärrykseen hoidosta ja miehesi pysyy terveenä.
Kela korvaa Mehiläisen vastaanottomaksusta ei sillä paikkakunnalla ole väliä ja Mehiläisessä maksatte omavastuuhinnan, korvaus vähennetään kassalla. Kardiologi ottaa noin 70€ siitä tulee se korvaus. Ja kuten kerroin tämä yksityinen kardiologi voi kirjoittaa lähetteen julkiselle, niin myös minun kanssa toimittiin. Ja statiineista ollaan montaa mieltä myös lääkäreiden parissa.
Tehkää kuten oikeaksi näette!
Orloccia on vain 2,5mg tällä hetkellä ja alunperinkin vain 5 mg. Pulssi putosi alle 45:n tolla kokonaisella ja itse pienensimme sitten puolikkaaseen. Ihme että sairaala hyväksyi sen oikeana ratkaisuna. Potenssi parani kun mieheni jätti kolestrolilääkkeen pois. Muita lääkkeitä hän ei siis jättänyt.
Hyviä rasvoja kuluu niin että oma HDL:lläni nousi melkein kolmeen. Käytän nestemäisiä rasvoja Extra Virgin oliiviöljy. rypsiöljy, Flora Gulinesse. Merilohta 2-3 kertaa viikossa ja manteleita välipalana.Kalattomina aikoina menee kalaöljyä pari kpl päivässä...ja joskus Pellavansiemenöljyä.
Elovena-puuroa aamuisin kauraleseitten kanssa ja ruisleipää vaalean sijaan. Jauheliha on 7%. rasvapitoisuudeltaan ja kuorin kaiken näkyvän rasvan lihan pinnalta pois ennen valmistamista.
Olen lukenut ikäni ravintoa koskevaa kirjallisuutta. Sain Ravinto-ja terveysopin kokeesta vitosen avaamatta edes kirjaa LH- koulussa.Asiat ovat aina kiinnostaneet minua koska omassa suvussanikin on kolestroli ja sydänongelmia.
Uusi kolestrolilääke on joku Inegyn 10/20. Sitä ei edes löytynyt apteekista vielä tilaamatta. Aloitamme sen sitten kuukauden kuluttua kun testaamme ensin punaisen riisin vaikutusta.
Mieheni suonet ovat aika hyvässä kunnossa kuitenkin Kardiologon mukaan...joustavat kuulemma vaikka tukoksia tulee. Ikään nähden tietysti tukoksia on vähän koska jo monilla nelikymppisillä tehdään neljän suonen ohituksia. Sokeri on aalle viiden.
Verenpaine on pysynyt hyvin matalana vaikka lääkitystä on kevennetty huomattavasti. Pari vuotta siten oli 4 eri lääkettä verenpaineeseen mutta nyt on Atacand 16mg ja puolikas Orlocista.
Statiinien tunnettu sivuvaikutus on Libidon aleneminen sekä miehillä että naisilla. Kumma kun sitä ei mainita selosteessa.Kuitenkin keskustelupalstat pullistelee näitä juttuja.Se testosteroini on muutenkin hyvin tärkeä aine kuin pelkästään potenssin ylläpitäjänä. Se on elämäneliksiiri miehillä. Joten turhasta mieheni ei valita.
Ps. lopuksi..luulen että sillä lääkärillä on noussut hattuun se että on tehnyt jonkun tutkimuksen kolestrolilääkkeitten vaikutuksesta verisuoniston seinämiin.
Minkä niminen se Kardiologisi oli?
Meillä oli joku Joakim Jernstrand.Onkohan hänellä yksityisvastaanottoa?
Hei!Mehiläisen nettisivuilta löydät lääkärit aakkosjärjestyksessä, valitettavasti en tuolla nimellä löytänyt.Ilmeisesti tämä lääkäri kuitenkin löytyy Meilahdesta, soita sinne ja kysy, ottaako vastaan yksityisesti, ellei menkää paikan päälle.
SE NIMI EI OLLU IHAN OIKEIN KIRJOITETTU JOTEN SIKSI SITÄ EI LÖYTYNYT.hÄN ON MEHILÄISESÄ POHJOIS ESPLANADIN KADULLA.
Hyvä, että löytyi,ei muuta kuin varatkaa aika, niin taatusti asianne etenevät!
Onnea matkaan!