Olen ajatellut heivata vanhan Högforssin (vm. -79)pellolle ja laittaa tilalle kaksoispesäkattilan. Puuta löytyy omalta kotitilalta ja anoppilastakin. On siellä myös pelit ja vehkeet puiden tekoon ja kuljetukseen.
Öljyn pitäisin hätävarana. Kattilahuone vaan on pieni kuin persreikä. Kattila mahtuu hyvin, mutta isohkon varaajan kanssa on ongelmia.
Minkälaisia kokoonpanoja expertit suosittelee (kattilan varaajan tilavuus mim./max, hyvät varaajat ?, mikä kattila ? ) jne.
Löytyisikö täältä apua / tietoa toimivista yhdistelmistä. Löytyykö hintatietoutta laitteista ?. Myyntimiehet kun saattaa yrittää jymäyttää. Taloni on 1 1/2 kerroksinen, asuinpinta-ala 120 neliöä.
Öljyn pitäisin hätävarana. Kattilahuone vaan on pieni kuin persreikä. Kattila mahtuu hyvin, mutta isohkon varaajan kanssa on ongelmia.
Minkälaisia kokoonpanoja expertit suosittelee (kattilan varaajan tilavuus mim./max, hyvät varaajat ?, mikä kattila ? ) jne.
Löytyisikö täältä apua / tietoa toimivista yhdistelmistä. Löytyykö hintatietoutta laitteista ?. Myyntimiehet kun saattaa yrittää jymäyttää. Taloni on 1 1/2 kerroksinen, asuinpinta-ala 120 neliöä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
rinnalle riittää pieni vappakieroinen vesitilan lisääjä, niitä saa valmiina paketteina tai oma noin 500 - 1000 litran viritys.
Suuremmilla ei tee mitään.
Tuo vapaakiertovaraaja on kyllä aika lailla ihme vehje. Elikä yleensä ei toimi. Kattilasta voi kyllä vapaakierrolla syöttää kuumaa vettä varaajaan, siis sen yläosaan, mutta alaosa pysyy käytännössä kylmänä eikä siis se varaajassa oleva lämmin vesi palaudu alakautta kattilaan ja patterikiertoon juuri koskaan. Tai sitten pitäisi lämmittää aivan himona, jolloin itse kattila voipi keittää. Tutun putkimiehen kanssa itsekin pähkäilin asiaa, mutta neuvo oli, ettei tällaisesta ole vapaakierrolla juuri mitään hyötyä, puita vain palaa. Ainoa hyöty on, jos laittaa varaajaan kierrukat, niin saapi lämmintä käyttövettä ja se riittää pitempään.
Sähkövastus kattilaan tai varaajaan on ihan passeli varalämmitykseksi. Näitä pelkkiä puu kattiloita löytyy sitten jo isommat valikoimat.
Ala tai käänteispalokattila ja min 1 m3 varaaja(saa olla isompikin) tuon kokoiseen taloon.
Jos varaajalle ei oikein tilaa pannarissa,tai ei muutenvaan halua laittaa sellaista, niin sitten esim. alapaloiset suoralämmitys kattilat Laka YHS-20, Kespes 15 tai lämmityskattilaan liitettävä klapi-etupesä Warmeko (warmax)
Vaihtoehtoja on monia... :-)
Minä kiertäisin kaukaa kaksoispesäkattilat, yhdestä(Jäspi) on nimittäin kokemusta.
Osta normaali puukattila, hyvä on esim yläpaloinen Arimax 240. Siihen otat etuluukkuun lisävausteena polttimen kiinnitysvarustuksen.Tuota poltinta et montaa minuuttia kiinnitä, jos joskus vaikka lähdet pidemmälle matkalle.
Tuon kattilan perään 1-2 kuution varaaja, isommasta ei suurta hyötyä, joudut vaan kovilla pakkasilla paahtamaan, jota saat latingin täyteen.Tuon kaksoiskattilan puuteho on niin onneton, että kovilla pakkasilla lämmittäminen ja varaajan lataaminen yhtä aikaa on tuskaista hommaa, tuo arimaxin teho kunnon puulla on käytännössä kaksinkertainen ja voit vaan arvailla, miten paljon nopemammin varaajat lataantuvat, lisäksi hyötysuhde on parempi.Hinta on myös hyvä pointti, Arimaxin puukattila maksaa noin 1000 euroa vähemmän kuin kaksoiskattila.
toi arimaksin kattila nokentuu hirveesti vaik puitten pitäs olla kuivia,johtuukohan siitä kun kattila pääsee usein jähtymään ennen uutta lämmitystä?
Tuon kattilan perään 1-2 kuution varaaja, isommasta ei suurta hyötyä, joudut vaan kovilla pakkasilla paahtamaan, jota saat latingin täyteen.
olisin eri mieltä itselläni on 2400l varaaja ja kokemuksesta sanon kun oli 30c pakkasta niin kerta päivään riitti hyvin lämmittää ja asunnossa on 164 neliöö lämmitettävää.
ja varaajassa oli noin 50c ylä lämpöö kun rupesin lämmittää.ja lämmitän puilla ja noin 1,5 pesällistä puita noilla pakkasilla,niin varaajassa oli 80c vettä 2400l.
kattila on arimax polar 35 eli käänteis palo kattila.
Meillä Arimax 35 alapalo ja aquaterm 3000l varaaja
neliöitä 200 at 60. Ekaa talvea opetellaan systeemiä ja kokemuksia on karttunut. Puuta on ollut huonoa ja hyvää, olen poltellut rakennus jätettä ja kunnon koivu halkoa. Näillä -20 pakkasilla varaaja riittää helposti vuorokaudeksi nelihenkiselle perheelle, mutta kun ollaan -25 pakkasen alapuolella olen polttanut pesän aamulla ja illalla. Tuo iso varaaja antaa mukavasti toleranssia eli voi huoletta jättää aamulla. töihin lähtiessä kattilan palamaan ts. voi polttaa täydellä teholla/hyötysuhteella aina. LVI suunnittelija ehotti 2000l varaajaa ja meinas että riittää hyvin, mutta onneksi pidin pääni ja laiton isomman. Kattila lämmittää kuivalla koivuhalolla 1,5 pesällä tuon 3000l 90c asteeseen, jos ei ole päästänyt varajaa ihan kylmäksi eli ylä osassa on tuo 40-50c.
Yksi pesällinen palaa noin 4 tuntia.