Sauken päästötodistuksen

Sauli-poika sai lukion päästötodistukseensa lukuaineiden keskiarvoksi 6,5.
"Kyllä meitin poeka o sitte fiksu" kommentoi pappa-Niinistö ja köökin puolelta mamma hihkasee: "on ihan presidenttiainesta tuo meitin Sauli".
11331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hyvä ettei ole nuorena ollut mikää lukutoukka. Fyysisestä kunnosta on elämässä enemmän hyötyä kuin liian nuorena opistusta kirjaviisaudesta. Sellainen tekee vain kyyniseksi. Suurin osa maailmalla esiintyneistä suurmiehistä oli kouluaikoina varsin keskisnkertaisia.

Äänestä
  • "...nuorena opistusta kirjaviisaudesta.","...keskisnkertaisia."
    On todella mukavaa lukea näinkin sujuvaa tekstiä. Jos Saulista tulee presidentti, niin pääministerin paikka on sinun.

    Äänestä

... taidettiin tuumata samalla lailla. Ei ollut kaksinen hänenkään tokari...

Äänestä

toki myös keskustella. Mutta helpompaahan se on kääntää puhe vaikka kouluasiohin ja koulukiusaamiseen kuin keskustella presidentin tehtäviin liittyvistä asioista.

piikkiq

ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

Äänestä
  • piikkiq:n profiilista lainattua: "olen valmis uskomaan koulutuksen ja inhimillisen kasvun mahdollisuuteen"

    Profiilisi tekstin mukaan pidät koulutusta ja sivistystä tärkeinä tekijöinä, mutta presidentin ominaisuuksina mitättöminä?

    Äänestä

No ny se valkeni. OOn ihmetelly kuis Sauli tuottaa tarinaa niin verkkaisesti. No ku ei leikkaa ni ei keikkaa.Eihä tällast voi ulkkomail lähettä. Joha siel ulmaelävt nukahtelee puhhe aikan.

Äänestä

toisia kiinnostaa muut asiat.

ps.Niinistö varatuomari ..

Itsellä ainoa loppuunsuoritettu koulu on PERUSKOULU, kun jätin kauppiksen motivaation takia kesken, (muut asiat kiinnosti enemmän..)

äö:n olen testannut - oli 135, mutta tunneäly myös tärkeä ja testi ei minusta kerro koko totuutta.. t.M22

Äänestä
  • "ps.Niinistö varatuomari .."
    Miten on mahdollista, että 6.5 keskiarvolla saa opiskelupaikan oikikseen? Oisko ollu porvareiden hyväveli-järjestely.

    Äänestä

GET A LIFE!

Äänestä

... jotka eivät kansakoulua pidemmälle ole opiskelleet. Miljoonaliikevaihtoa he pyörittävät. Työ opettaa tekijäänäsä, myös politiikassa. Ompa apukoulun penkiltäkin noustu ulkomaisen firman manageriksikin - firma ja johtaja jätettäkööt tässä mainitssematta.

Äänestä

Joka ei ole suorittanut minkäänlaista päästö- tai ammattitutkintoa. Elämänkoulua on käynyt, onnistunut töissään ja pärjännyt niin hyvin, että hän on kuin luotu tähän nykuyiseen tehtävään. Sanoikin, että: "saan olla kiitollinen, että tälläinen on päässyt näin pitkälle". Nuorena oli tosi hulivili.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kekiarvo 6,5 kirjoitti:

Sauli-poika sai lukion päästötodistukseensa lukuaineiden keskiarvoksi 6,5.
"Kyllä meitin poeka o sitte fiksu" kommentoi pappa-Niinistö ja köökin puolelta mamma hihkasee: "on ihan presidenttiainesta tuo meitin Sauli".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu