Tässä ollaan mietitty kestävätkö nimenomaan pienyrittäjät enään 6:tta vuotta Haloa-/SAK mafiaa. Yleinen mielipide on, että ei kestä. Suuryritykset, ehkä kestävät, mutta veikkaisin paperitehtaiden ulosmarssin kiihtyvän, sekä Elcoteqin aloittavan pääkonttorien uloliputtamisen suomesta pois.
Itse en Halosta 6:tta seuraavaa vuotta kestä ja ajankin yritykseni niin pieneksi, että se työllistää vain itseni. Pitkäaikaiset ja hyvät työntekijt valitettavasti joutuvat tämän sijaiskärsijäksi, mutta mitta se, kun täyttyy niin täyttyy.
Halonen ajaa SAK:n tuella suomen euroopan kehitysmaaksi. Viro porhaltaa ohi 6:n vuoden sisällä.
Itse en Halosta 6:tta seuraavaa vuotta kestä ja ajankin yritykseni niin pieneksi, että se työllistää vain itseni. Pitkäaikaiset ja hyvät työntekijt valitettavasti joutuvat tämän sijaiskärsijäksi, mutta mitta se, kun täyttyy niin täyttyy.
Halonen ajaa SAK:n tuella suomen euroopan kehitysmaaksi. Viro porhaltaa ohi 6:n vuoden sisällä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
äänemme Niinistölle.
Halosen kädestä suuhuun menetelmä, joka on neuvostotyylinen presidentti malli, ei sovellu nykyaikaan. Presidentillä pitää olla OMA MIELIPIDE asioihin, koska toimittajat kysyy sitä
kansan puolesta Kysymykseen vastaamattomuus ja niiden kieräminen osoitaa ylimielistä suhautumista kansaan. Presidentiltä vaaditaan kykyä tehdä oikeita ratkaisuja tulevaisuuden varalle, tälläinen toiminta Haloselta puuttuu, koska vasta ongelmien tultua aletaan ihmetellä uudenvuoden puheessa.
Niinistö lupasi luoda tulevaisuuden uskoa ja
ajaa Suomen etua ja puolustaa suomalaista työtä.
Olen ajanut myös yritykseni alas Halosen aikana,
en halua tukea homoutta ja työllisitämis kynnys on liian korkea. Nykyään on häpeä olla suomalainen - kuinka kaikki voi muuttua niin lyhyessä ajassa. Äänestäjät herätkää!
Kiinnostaa vain tarpeeksi suuri työttömyys, koska se on SAK:n vallan tae.
Yrittäjiä pidetään suomessa sylkykuppeina, eikä Halonen ole tehnyt asian parantamiseksi mitään.
PS. Se kohuttu yrittäjyysale hyödyttää vain isoja ja keskisuuria yrittäjiä.
Pienyrittäjälle se on yksi ja sama paska hailee.
valitusta. Jos ei firma pyöri, niin se on yhteiskunnan vika?
Miksi monet muut pyörivät? Siksi, koska niissä yrittäjä ottaa työnsä vakavasti.
Sitä paitsi, eikö Saulin porukan lähtökohta ole se, että jokainen on oman onnensa seppä. Turhaan niitä käynnistysavustuksia, sotumaksuhelpotuksia ja muita sellaisia kannattaa olla - vai?
makkoomaan sen sä varmaan hallitset. Niinistöstä tulee uusi pressa.
Siinä yrittäjä on pienentämässä toimintaansa.
Se ei tarkoita, että menee huonosti.
Oletko oppinut Haloselta päättelykykysi?
Miten niin huonon yrittäjän valitusta.
Kuule, eiköhän se ole hänen valintansa tehdä yrityksellään mitä lystää?
Ja eikös siellä sossussa ole tilaa?
Kyllä yrittäjät(osa) kostaa SAK:n tökerön loka kamppanjan.
Suuntaushan kokoajan pienyrityksissä on, että leipä otetaan pitkälle enään itselleen. Kuka hullu näitä sossulaisia palvelemaan hulluilla veroilla, joita yrittäjä maksaa moninkertaisesti
SAK:n jäseniin verrattuna, ja verorahat menevät järjettömään byrokratiaan.
Jos haluat perustaa yrityksen niin perusta se Eestiin. Sinne on siirtynyt jo sadoittain suomalaisia ja loppua ei näy.
Suomi ei enää kestä Halosen toista kautta.
Mutta Halonen joukkioineen haluaakin ajaa tämän maan alas ja myydä sen Venäläisille.
Eivät he meistä välitä, omista kieroista ihanteistaan vain.
ulkomaillakin vain valehdellaan Suomen uskomattoman hyvästä kilpailukyvystä.
Siinä hiusten leikkuussa puhe kääntyi vaaleihin ja ehdokkaisiin. Siinä sitten yritettiin muistella kuka jokunen vuosi sitten valtionvarainministerinä napsautti arvonlisäveron esim. kampaajille ja partureille. Ei sitä hinnankorotusta voinut suoraan lisätä asiakkaalle, joten kampaaja maksaa tuloistaan. Kampaaja muisti kuka se oli, minä en muistanut.
Ei voi pitää enää työntekijöitä, se on liian
kallista lystiä. Pk-yritykset ovat iso joukko
työnantajista, mutta juuri noin on moni tehnyt
ja tekemässä. Kun työllistää vain itsensä, vält-
tyy monilta riskeiltä, mitä työllistäminen sisäl-
tää.